Érdekes probléma

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Érdekes probléma

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.10.01. 14:15

Sziasztok.

Egyik jóbarátom épített egy 260/1660-as Newton távcsövet. Valami viszont nagyon nem stimmel. A fényesebb objektumok körül, többezer fénytüske látható. Nem a szokásos 4 db, hanem ha pl. a Vegát nézzük meg vele, akkor szinte más nem is látszik a LM-ben mert akkora nagy a csillagtüske. Van valakinek valami ötlete hogy mi okozhatja ezt?
Mi amire gyanakszunk:
-főtükör alumínium bevonata hibás
-sok a fényvisszaverő réteg
-kicsi a segédtükör, ugyanis van egy pici fénykúp veszteség, rövidre sikeredett a segédtükör távolsága...
-a segédtükör fazettázása picit csorba
-a főtükör eredetileg egy cassegrain tükör volt....
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Érdekes probléma

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2009.10.01. 18:14

Remélem, hogy hasznosabb hozzászólás is fog érkezni...

A sok "fénytüskét" "látni kellene"...
De valóban elképzelhető leképezési hiba a felsorolásnak megfelelően, ámbár az, hogy Cassegrain tükör volt, az nem lehet probléma, ha tökéletes volt a felülete; márpedig a jó Cassegrain távcsőnek alapfeltétele a kifogástalan főtükör, mivel a képe még "optikailag nagyítva" lesz.

De inkább azért írok, hogy mi a helyzet 4-5 magnitúdós csillagok esetén? Ugyanis a nagyon fényes csillagnak horizonthoz közel ritkán van szép képe!

Porrima
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Érdekes probléma

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.10.01. 18:47

Azoknak is van. Az egészen halvány csillagoknak nincs, mivel azok egyértelműen halványak. De a fényesebb mély-ég objektumoknál is láttam tüskéket, holott azok ködös objektumok. Pl. az NGC 7331-nél láttam vagy 5-öt. A csillagoknál kb. a 10-nél halványabbaknál nem látszik. Olyan mintha a távcső által összegyűjtött fény egy része a tüskékbe vetülne egyből, és nem szóródik. A tubus belseje mattfekete, azon szerintem nem szóródik a fény.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Érdekes probléma

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2009.10.01. 20:45

Szia!
Csinálj egy lyukas fekete korongot papírból, akkorát, amekkora bőven letakarja a segédtükör szélén a fazettázást, fogasd oda és úgy nézd meg a képet. Ugyanis a leírtakból nekem az jön le, hogy a segédtükör széle csillan be mert kisebb ,mint a fénykúp amit eltérít.
Üdv.:Zoli
Éder Iván
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2009.09.25. 23:22

Re: Érdekes probléma

Hozzászólás Szerző: Éder Iván » 2009.11.12. 01:17

Szia!

Ha a fókuszt elállítjátok valamelyik irányba, változik a tüskék mérete? Úgy értem ha csillag képe eléletlenedik, a tüskék szórása esetleg koncentráltabb lesz. Ez csak az egyik irányba defókuszálva lenne igaz.

üdv,
Iván
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Érdekes probléma

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.11.12. 11:39

Na ezt még nem csináltuk, majd legközelebb ha jó ég lesz, majd akkor tudunk csak valamit kezdeni a próbálgatásokkal.....
Amúgy ha van valami változás? Akkor mi a helyzet? Mire gondolsz?
Éder Iván
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2009.09.25. 23:22

Re: Érdekes probléma

Hozzászólás Szerző: Éder Iván » 2009.11.13. 01:16

Ez az erős szférikus (vagy hasonló) aberráció esetleges jelei lennének.
Igazából látni kéne, úgy sokkal könnyebben be lehetne azonosítani a hibát.

üdv,
Iván
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Érdekes probléma

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.11.13. 10:25

Hát majd legközelebb ha nekiülünk az észlelésnek, felírunk mindenféle eredményt hogy mikor mivel mit láttunk meg minden és akkor majd közlöm...
Ja a segédtükör probléma megoldódott, nem az okozza a problémát. Mert mi arra gyanakodtunk hogy a segédtükör csillogtatja össze-vissza a fényt. De nem az.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Érdekes probléma

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.02.02. 14:19

Sziasztok!

Azt gondolom, hogy tudom ennek a problémának az egyik lehetséges okát.

Konkrét nevek nélkül a problémára koncentrálva.

Régen többféle készítőtől beszerelt tükrös távcsöveket készítettem. Így volt alkalmam ezt is azt is tapasztalni.

Összeszereltem a távcsövet és pontosan ugyanezzel a problémával találkoztam. Ennél a távcsőnél még az íves tükörtartóval is próbálkoztam és először erre gyanakodtam. Aztán az optikák konkrét vizsgálatánál kiderült, hogy a problémát a tükör erős peremkopása generálta. Egy másik tökélets parabolatükörrel ugyanígy szerelve tüske megszűnt. Tehát peremkopás a főtükrön pontosan okozza ezt a problémát. A peremkopás mértéke befolyásolja az eredmény intenzitását.

Jó régen írtátok ki ezt a sztorit, de ha azóta esetleg már tudjátok a megoldást, akkor jó.

Üdv:Bozsoky Jani
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Érdekes probléma

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.09.30. 19:57

Hogy jártam...
Két éve szétszedtem a 90/500-as refraktor (amivel a Kisatlaszt végigészleltem) objektívjét, rettentő koszos volt kívül-belül.
Plusz lefújattam a tubust, renováltam a viseltes szerkezetet.
Aztán elakadt a projekt, bedobozoltam mindent és csak most nyáron szedtem elő.
Nem találtam az objektív lencséi közti távtartót, igazából emlékeimben sem élt, mi is volt az.
Bepróbálkoztam a több rétegű sztaniollal, de sose tudtam rendesen a helyére tenni. Nem baj, odaadtam Babcsán Gabi barátomnak, ő nagy mágus, majd jól összerakja.
Ő berakta a sztaniolt, de a kép homályos, pocsék. Nagyobb a légrés. De mekkora és hol az a nyomorult távtartó gyűrű???
Nem tudja esetleg valaki, mekkora légrés kell a 90/500 Fraunhofer lencséi közé? 2005-ös, TS típus.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”