Tükör ezüstözés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.30. 21:42

Olyat próbáltam már, hogy egy alumíniumot melegítettem forróra, próbálgattam, de több minden kell ahhoz, igaz. Vákuumot meg kompresszorral egy pohárba, de nem történt semmi, nyilván nem érte el a határt, ahol működni kezdene. Vannak olyan dolgok, amibe be kell tenni többet, hogy valami ki is jöjjön belőle.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.02. 02:16

Ezüstözésen kívül, amit házilag meg lehet oldani és esetleg az eredménye is jobb, nem tükrözés szempontból, hanem hogy nem ilyen kis homályos, ahogy nekem szokott sikerülni, létezik még valamiféle bevonás ?

Mondjuk réz vagy króm vagy ilyesmik, ha a tükrözése nem akarok 80 %-ot, mindegy lenne, ha 50% , csak a felület nem homályos lenne. Ezüstözésnél akárhogy csináltam mindig homály megy bele, nem a felület hiányos polírozása miatt, mert sima síküvegen is olyan lett. Desztillált víz minőségét is volt, hogy csak ioncserélttel néztem, volt hogy jó drága gyógyszertárival, de akkor se volt másabb. Vagy még valamit rosszul csinálok ? Min bukhat még ez a dolog ?

Még talán érdekes is lenne, ha valamilyen szín verne jobban vissza, akkor amit nem , az afféle szűrésnek is megtenné valamelyik bolygóra, vagy amire ez jó lehetne.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.07.02. 18:02

tobe írta:Ezüstözésen kívül, amit házilag meg lehet oldani és esetleg az eredménye is jobb, nem tükrözés szempontból, hanem hogy nem ilyen kis homályos, ahogy nekem szokott sikerülni, létezik még valamiféle bevonás ?

Mondjuk réz vagy króm vagy ilyesmik, ha a tükrözése nem akarok 80 %-ot, mindegy lenne, ha 50% , csak a felület nem homályos lenne. Ezüstözésnél akárhogy csináltam mindig homály megy bele, nem a felület hiányos polírozása miatt, mert sima síküvegen is olyan lett. Desztillált víz minőségét is volt, hogy csak ioncserélttel néztem, volt hogy jó drága gyógyszertárival, de akkor se volt másabb. Vagy még valamit rosszul csinálok ? Min bukhat még ez a dolog ?

Még talán érdekes is lenne, ha valamilyen szín verne jobban vissza, akkor amit nem , az afféle szűrésnek is megtenné valamelyik bolygóra, vagy amire ez jó lehetne.


Amennyire én tudom az ezüst az egyetlen otthon járható út. Egyébként a kéket az sem nagyon veri vissza. A réz és a króm szintén nem ver vissza kékbe. Amúgy azokat meg vákuumpárologtatással lehet felvinni, megfelelően egyenletes és vékony rétegben. A króm meg annyira jól tapad az üveghez, hogy csak a csiszolópor meg a políranyag "oldja", semmi más.
Egy jól kifényezett tükröt le sem kell ezüstözni a csillag próbához. Elég ha a segéd aluzva van, és mondjuk a Vegát nézed. Bár az sem árt ha a tükör legalább 20cm átmérőjű.

Az ezüstről, ha jól megtapadt, akkor a homályt szerves oldószerrel meg políranyaggal le lehet szedni, közvetlen ezüstözés után.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.07.02. 18:08

Igen, a foltos, homályos ezüst bevonatot vatta csomóval és finom políranyaggal nekem még mindig sikerült helyre hozni. Nagyon óvatosan, finom epiciklikus mozgásokkal, semmiképpen sem dörzsölve.
Egyébként az én tapasztalatom szerint az üveg tökéletes tisztítása és az alkotó elemek arányának pontos betartása nagyon fontos. Ezekre figyelve nekem sikerült szép felületet összehozni.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.02. 18:44

Köszönöm az infókat, szerves oldószerként pl. nitrohígító vagy mi ? Meg meg kell szárítani akkor tapad hozzá az ezüst, és utána lehet súrolni polírral ? Mert ha nedves még lehet lejön ?
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.07.02. 21:10

Szerves oldószer ügyben a Berente Béla többet tud nálam, meg arról is van jó sztorija mennyire kell pontosan kimérni az összetevőket. Tisztítást még a nedves ezüst rétegen kell megejteni. Ha jól le van zsírtalanítva a tükör, akkor megtapad az ezüst úgy, hogy nem fog lejönni tisztításkor sem.
Avatar
grm
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.09.21. 07:04

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: grm » 2013.11.18. 18:15

Sziasztok!
Tud valaki megoldást tükör aluminiumozásra, persze elfogadható áron, mert a telescopium 32500Fttól induló nagy túlzás mivel 200$-ért vehetek egy másik 6"-os tükröt! :-)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.11.18. 18:35

Ezüstöés vagy aluminiumozás?
Mert ezüstözésre van több recept is! BQ.
Sidius

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.11.18. 18:47

Én momentán három helyet tudok, ahová küldheted:
-Schné Attila -a tükörcsiszolós rovatban eléred.
-Unioptik Bt -interneten megtalálod.
A harmadikat nem tudom jelenleg megnevezni, de biztosan tudom, hogy van egy harmadik is.
Ennyi lehetőségről tudok, de lehet, hogy van még.
Az ezüstözést nem ajánlom, bár kétségtelenül jól működik, csak nem hosszú az élettartama.
nagyhoho
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.12.23. 23:50

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: nagyhoho » 2015.01.06. 21:59

Tisztelt fórumozók!
Új vagyok itt az oldalon és jelenleg semmilyen alapismerettel nem rendelkezem.
De van egy tükrös távcsövem amit az előző tulajdonosa épített. A megvételt követően idővel némi por került a tükörre és ezt papír zsebkendővel akartam letisztítani. Ezt a bevonat nem tolerálta és homályos lett. De én nem hagytam magam és a prizmát is megtöröltem annak is annyi lett.
Ez történt kb 30 éve. Miután rátaláltam erre a csodálatos fórumra szeretném rendbe tenni a távcsövet ami azóta a padláson van.
A kérdésem az lenne, hogy felismerhető-e, hogy a tükör ezüstözve vagy alumíniumozva van-e?
Mert ha jól értem a hozzászólásokból az alu polírozható.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”