Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.08.08. 20:00

a legjobb szerintem egy tetőléces teszt ahol pontosan ki lehet mérni hova kerüljön a kihuzat.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.08. 20:16

Amúgy meg jó lenne már valami újfajta optikai nagyítási technikát feltalálni, ami nem lencsékkel meg tükrökkel működik . :)

A legjobb, pedig ha olyan nagy tükrös csövet készítünk, aminek a segédtükör méretétől kisebb az átmérője a testünknek, és akkor a fókuszpontba elhelyezkedünk, és belenézünk az okulárba, ami a tükör tengelyvonalában lesz, mi pedig ott egy kis kosárban... a tengellyel párhuzamosan a testünkkel. :) No, de ez már a fantasy birodalma...
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe 2011.08.08. 21:03-kor.
Sidius

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.08.08. 20:53

Nálam a fókuszírozó teljes mozgása 42 mm. Én úgy szoktam számolni, hogy a fókuszírozó teljesen betekerve éppen ne fedje le a tükröt. Rövidebb fókuszú okulárral úgyis kicsi a LM, a vignettálás itt semmit sem számít. Rövid kivitelű barlowok is szép számmal előfordulnak már, ezért gyakran nagyon be kell tekerni a fókuszírozót. Ha nagyon mélyen van a fókusz, akkor ezen barlowok használata lehetetlenné válhat. Emellett ha a későbbiekben kamera kerül a távcsőre szintén probléma lehet a fókuszálás. Mindezek miatt én a teljesen kihajtott fókuszírozó külső pereme közelébe "helyezem" a képpontot.
Előfordulhat, hogy hosszabb gyújtótávolságú okulárt így nehézkes lenne használni, ezért a kihuzatcső külső oldalára menetet vágtam, amelyre egy 20 mm hosszú toldat csavarható, akkor ebben van az okulár. (Kifelé lehet építkezni.)
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2011.08.08. 21:38

[quote="tobe"]Amúgy meg jó lenne már valami újfajta optikai nagyítási technikát feltalálni, ami nem lencsékkel meg tükrökkel működik . :)

Ez bizony nem semmi találmány lenne,mondjuk a fényelhajlást kihasználni valahogyan,optikai eszközök nélkül.
Visszatérve az eredeti témához,nekem ,,csúszkás" fókuszírozóm volt egy 100/1010- Newtonon.Ami a főtengellyel párhuzamosan mozgott.Egy kb.30mm okulár ahol éles képet adott,innen 10-10 cm-re lehetett mozgatni a főtükör irányába,és vissza.Akkor még sokat fényképeztem ( Zenittel )primer fókuszban,nem akartam számolgatni,biztosra mentem.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.08. 22:18

Gépirtó írta:,,csúszkás" fókuszírozóm volt


Azt a fajtát én még csak olvasmányaimból ismerem, élesben nem próbáltam, de jó megoldásnak tűnt az is szerintem.
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2011.08.09. 20:48

Annyiból jó megoldás,hogy házilag könnyebben elkészíthető mint egy Craywford (remélem jól írtam) kihuzat.
Mivel ezzel együtt mozog a segédtükör is,így nagyon pontosan be kell állítani,hogy a tíz-húsz centiméteres útján középen maradjon.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2011.08.20. 11:45

Osszetett negativ lencsek fokusztavolsaganak meresere alkalmas megoldas lathato az alabbi abran - nem szamit, hogy vekony vagy vastag lencserol van szo:
Kép A rendszer lenyege az, hogy egy galilei tavcsovet kepezunk az ismeretlen gyujtotavolsagu negativ lencsevel egy ismert gyujtotavolsagu objektivvel es kimerjuk egy hazilag is elkeszitheto mikroszkoppal a virtualis kilepo pupilla atmerojet.
Kimerve a kilepo pupilla atmerojet, az adatok ismereteben az ismeretlen negativ lencse gyujtotavolsaga kiszamithato az abran lathato egyenlettel.
Az objektiv belepo nyilasat fedo kor alaku fedolemez atmeroje lehetoleg +/- 0.1 mm pontossaggal legyen megmunkalva.
Lenyegeben ennek a kinyitett kepe lathato a kilepo pupillaban.
A rajzon lathato meromikroszkop hazilag van kivitelezve osszeszedett optikai elemekbol.
Az objektivek ket egyforma f = 120 mm akromatok az okulart valamilyen katonai akarmicsodabol szereltem ki.
Lenyegeben az f4 es az okular egy tavcso amely ele van hellyezve az f3 objektiv, igy a ketto egy ugynevezett tavcsoves mikroszkopot alkot.
Mivel az f3 es az f4 egyenlo gyujtotavolsagu a kepsikban megjeleno kep nagysaga 1/1 .
A mikroszkop nagyitasa ebben az esetben egyenlo lesz az okular onnagyitasaval.

Kozben megkaptam a meromikroszkop metszeti rajzat:

Kép
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Matt uveg keszitese

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2011.09.19. 13:24

Az alabbi abran egy uvegkorong mattositasanak muvelete lathato (Video Link -> http://www.youtube.com/watch?v=fkPlUM37j60):
Kép
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2011.09.28. 20:20

Ossze vissza szedett optikai - elektronikai alkatreszekbol keszitett video mikroszkop felig kesz allapotban.
A nagyitas 20-60 X.
Lenyegeben a fenti mattuveg a kepen lathato mikroszkopnak keszult (az eredetit nagy ugyesen eltortem ).
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2012.03.05. 09:07

Egy masik video - mikroszkop amely szinten regi elemek felhasznalasaval keszult.
A nagyitas 20-80X. Optika cserevel a nagyitas lehet tobb szazszoros.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”