Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.05.03. 09:27

géza írta:Rám férnek ezek a tanácsok, de pld. polárszűrőt nem szeretnék venni az már bolti napszűrő. Szürke szűrőim vannak, a régi fotós időkből. De ettől most még messze tartok. Bennem is az van, a kilencvenfokos prizmákkal kéne valamit kezdeni. Ha elakadok majd kajabálok, itt mindenki segít. Nekem. Egymásközt aztán a Ti dolgotok. Nem vagyok valami ügyes. Ez a házi napprizma viszont nagyon kezd érdekelni. Valaki már foglalkozott ezzel itt? Zozeebe bízhatok mert már van tapasztalata. A rossz is adat. Másról itt nem tudok.


A derékszögű prizmánál tuti, hogy kell polárszűrő, vagy ND szűrő, ott nem megy át a fény a prízmán, csak megtörik az átfogón, ahol nem veszit annyit. Valahogy meg kell oldani a fénycsökkentést. Érdekesség még, hogy nem kell szűrőpár, mert a visszaverődött fénysugár poláros, ezért egy polárszűrő is ellátja a feladatát. Legalábbis ezt tapasztaltam.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.05.03. 09:36

Én is az előbb leírtak szerint készítettem és tökéletesen működik:
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép

Bármit is építesz a Polár szűrő kell hozzá, mivel azzal tudod pontosan szabályozni a fény mennyiségét és nem csak naphoz jó! Lehet tesztelni szűrő nélkül is a szemed fogja bánni ha mégsem elég kevés a fénycsökkentés!
Ez kb. olyan mint egy teljesen kezdő épít egy távcsövet és mm pontosan eltalálja a segédtükör és a főtükör távolságát, csak ott legrosszabb esetben nem tud élesre állni.
A helyedben inkább Baader fóliát vennék és azt azonnal tudnád használni kockázat nélkül.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.03. 09:55

Stefi, ez egy nagyszerű magyarázó képsorozat! Találtam tegnap egy 28mm átmérőjü polárszűrőt is. Fólia van minden csövemre, kielégít. Ám egy ilyen üveges.. jobban tisztelném. Nem is tudom, amatőr csillagász lehetek-e. Nem tudom mit nézek nagyobb szeretettel, az eget vagy a szerkentyüimet. Lehet, az ÉG csak alibi... ezt csak súgva merem mondani, ne terjeszd.Még nem vagyok biztos benne. Előkerült egy csomó szűrő amiről megfeledkeztem.Nagyon jó napom lett! Amit keresek a penta, persze nem. A véleményetek mi ezekkel házi készítésüekkel és a fóliával kapcsolatban. Végső soron nyerünk valamit?
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.05.04. 17:17

Tudna valaki segíteni hogy egy gyári kis Newton főtükörről hogyan tudnám leszedni az alu réteget, hogy a felület és a minősége se változzon? Lehetséges?
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.04. 18:44

Stefi, halad az inspirációd, pappendekli oldott celluloiddal merevítve (jól éghet...) prototípus. Remélem az üveg nem melegszik. Egyszer régen egy optikai tükörről vegyész csillagász barátom natriumhidroxid sürü oldatba mártott vattával, két három mozdulattal törölt. Siktükörke volt. A galvanikus levétel valamiért nem tetszett neki. Rég volt, nem tudom. http://vcse.hu/pipermail/lista/2014-May/001651.html
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2015.05.07. 13:39-kor.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.05. 08:59

Tegnap találtam neked a címet, nekem is nagyon hasznos lesz. Reggel napsütéskor kisérlet, hátul hogy megy a fény majd. Nálad árnyékoló lemezt látok. Befele fény problémád volt? A fénykimeneten hátra.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2015.05.06. 10:49-kor.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.05.05. 21:34

Ha valakinek van kedve kísérletezni, akkor kettő derékszögű prizmából építhet olyan napnézőt, amely egyidejűleg képes a Nap képét kivetíteni, van egy fényképezésre alkalmas kimenete és egy nézőkéje is. Alább egy vázlaton mutatom az összeállítást, a fénymeneteket. A fényképező gép elé, ha kell, akkor neutral szűrőt lehet tenni. A fényerő csillapítása a rajzon látható állapotban a legnagyobb, mert az első prizmáról visszavert fény kissé polarizált. A második prizmán ha 90 fokban áll az elsőhöz képest, akkor a maradék fénynek csak nagyon kis része megy tovább a gépbe, és a szembe. Elforgatás a vázlaton a függőleges fénysugár, mint tengely körül történik. Az okulárokat, és a befoglaló mechanikát nem rajzoltam le, azt mindenki a saját lehetőségeihez mérten majd megtervezi és kialakítja. Sok sikert, és nagy figyelmet a próbák alatt! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mpt » 2015.05.06. 09:03

Erdekes megoldas a feny tovabbi csokkentese a masodik prizmaval.
Egyetlen hatranya, hogy athalad rajta a feny, tehat a kepet a szivarvany szineire fogja szetszedni.

--mpt
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.06. 09:45

Stefi itt feljebb talán nem világosan fogalmaztam. Mit tapasztaltál, a négyszögű nyíláson kimenő fény mellett mindenképpen kell bemenő fénynek is lenni a konstrukció miatt. Vagy ez nem számít?
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.06. 10:46

Készül, szárad. Megakadtam. Van nagyobb méretű szürke sötétebb fokozatú szűrőm. Ezt négyfelé tudom vágni, rétegelném, fixálva tenném egy szűrőkeretbe. Négy ilyen felület egymáson optikailag ( nem homogén) mit fog jelenteni? Segítsetek.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”