Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.03.10. 10:53

Sziasztok!

Végre elkészült a szűrőváltóm :)
Gyakorlatilag minden fő alkatrészét kétszer kellett legyártanom, mert amit kitaláltam, nem működött: először egy léptetőmotor próbálta forgatni, a szíjhajtást egy nagy és vékony O gyűrű képviselte. Utóbbi csúszott, így ékszíjjal és lapos szíjjal is próbálkoztam /persze mindegyikhez másik szíjtárcsa kellett../, míg kiderült, hogy a motor gyenge..
Áttervezés hegyek, aztán végül is ezt a fapados megoldást találtam ki. Ez is necces volt, hogy meg tudom-e valósítani, mert a végén egyre kisebb alkatrészeket kellett gyártsak és félő volt, hogy a végén nem lesz ebből a megoldásból semmi.
De lett J :D

Még néhány dolog hiányzik, /visszatoló rugó, pezsgős dugó :)/ de már működőképes .
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.10. 12:37

Szép munka. Érdekes lenne látni, mihez lesz passzítva. Nekem csak álmom egy ilyen meleg szobából vezérelt teleszkóp. A kinti webkamerám két jelerősítős ( 2x10m) vezetéket bír csak ki. Nálad milyen hosszra van szükség?
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.03.11. 11:09

Bela

Gyonyoru tavcsovet epitel ,gratulalok.
30 kg. suly megtakaritas nagyon szep teljesitmeny.
Az okular vegere nem lesz gyuru ?

Udv, Mircea
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.03.11. 15:10

"mihez lesz passzítva"

Semmi komoly rendszer nincs mögötte.
Van egy EQ3-2-m és vettem egy hosszabb expozíciókat tudó ccd-t. Mivel monokróm, csináltam hozzá egy szűrőváltót. Praktica alapobjektívvel próbálkozgattam vele, vezetés nélkül, de azért tetszett a dolog. Most már kiderült, hogy ehhez a módszerhez túl vastag lett a szűrőváltó, így nem tudom majd használni, de van egy fene tudja, milyen minőségű/ bontott binokulárom, majd azzal megpróbálom összehozni.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.11. 18:27

Az EQ 3-2 mi? Bresser? A vezetés miatt érdekel. Egy hasonló(?) EQ-t használok asztalinak. Gondom a vezetése, de itt más vezetésről lehet szó...vagy nem?Szerk.:..........................03.15. megint nézegetem a szép munkád. Erről mint analógia eszembe jutott a vasútmodellezők csinálta mozdonyfordító korongok. Egyet azóta megnéztem, rugóval nyomott 5mmes golyócska állította pontosan (itt igen fontos) szembe a síneket a tárcsán. Igen erős tartással. Nagyon vékonyra csinát szerkezetek (TT, N, Z !,). Ezeket nézegetve az embernek sok minden eszébejut.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.03.17. 15:52

EQ3-2 a mechanikám, fotózásra persze gyakorlatilag alkalmatlan.
De mivel vettem azt a mélyég-ccd-t, megnéztem, hogy mennyi időket lehet exponálni a különböző fókusztávú objektívekkel, /álló kamerás felvételekkel: amit olvastam, annál sokkal rövidebb idők alatt bemozdult nálam/. Azaz próbálkoztam és az álló kamerához képest a vezetetlen, de nagyjából jól pólusra állított mechanikám is ér valamit. Néha /az alapobjektívvel/ 2-5 perceseket tudtam exponálni.

Lesz valamiféle vezetése is, ha sikerül, egy barátom csinált már elektronikát is hozzá, csak még nincs készen teljesen, nem tudom kipróbálni egyelőre.
Az alapja ez: http://www.12dstring.me.uk/eq3-2autoguiding.htm
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.17. 18:15

Zoli, kössz a választ, vártam. Még, Bresser fejről van szó? Az asztalim szeretném RA motorozni. Mivel fotózol? Tetszik amit csinálnál. Az itthon heverőkből akarok valamit én is.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.03.21. 10:33

Szia Géza!

Nem, semmi komoly az, amivel fotózom - csak ami van, azzal.
Egy ccd+közgyűrű+Praktica objektív.
Mindez pólusra állítva, de vezetés nélkül.
Persze fejlődni fog a projekt:)
A kép persze olyan, amilyen - 30-tól 120 sec expókból készült, 10-20 darabokból.
Kísérletezgetek vele - még ha nem is szép, de nekem tetszik:) Látszik a Lófej, Láng, Futó ember is .

A szűrőváltó sajna nem jó ehhez a felálláshoz, új objektívet keresek. Egy binokulár felet néztem ki erre, majd kiderül, milyen minőségű.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.21. 14:12

Zoli, a leírtak alapján készített képeden meglepődtem. Milyen CCDvel csinálod? A másik csatlakozás mire szolgál? A fejrészről egy teljesebb kép jó lenne, érthetőbb. Adatlapodról látom, S.S-al van kapcsolatod, ilyenről némi tapasztalata lehet tud segíteni. Gondolom.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.03.22. 11:04

Szia Géza!

Nem találtam most jobb képet, csak a ccd és objektív közti gyűrűről.
Aluból esztergáltam, aztán vettem 600,- Ft-ért egy hibás Praktica vázat, leszedtem róla a menetes objektívrögzítő gyűrűt és rászereltem a közdarabra.
Az alun egy műanyag "tubusgyűrűt"' látsz, ami csak az egész rögzítésére való.

A kamera ALCCD 5.2, más néven QHY6. A másik csati a hűtőé.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”