Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.01.18. 20:45

Olcso optikai akarmicsodak!!!
Megyjegyzem , tudnek valogatni a felhozatalbol.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tamasflex 2010.01.21. 08:22-kor.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.01.21. 08:22

tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.01.23. 19:58

Mikukk

A termeszetjaro ember mindig kivancsi az apro bogarak,viragszirmok, kozetek stb. formaira.
Az esetek tobbsegeben mindig van keznel valamilyen tavcso amit egy egyszeru optikai fogassal oldalhelyes mikroszkoppa tudunk alakitani.
KépKépKép
Amennyiben az alkalmazott objektivnek rekeszelesi lehetosege is van akkor azt addig szukitjuk amig a kep minosege a celnak megfelel.
Egyszeru akromatikus vagy sikdomboru lencse is alkalmazhato elotetlencse-kent.
Ez esetben az optikai torzitasok elkerulese vegett ajanlatos a belepo nyilast addig szukitteni amig megfelelo kepminoseget kapunk, es a lencse mindig a sikabbik oldalaval forduljon a targy fele.
Ez ugyan fenyveszteseggel jar, de nem zavaro amennyiben a targy megvilagitasa megfelelo.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tamasflex 2010.03.09. 20:54-kor.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.02.04. 09:16

Az optikai mereseket kedvelok szamara egy jo kis oldal:

http://astro.uni-tuebingen.de/~grzy/index.html

Kép
Kép
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.02.05. 19:23

Tovabb targyalva a mikroszkopok hazi kivitelezeset - alabb egy mostanaban keszulo mikroszkopot mutatok be amely apro csepro targyak , bogarak megfigyelesere keszitek a szomszed gyereknek.
Igaz angolul van, de gondolom, hogy nem okoz gondot a megerthetoseg.

A mikroszkop elvi rajza:

Kép

Kepek a felig kesz mikroszkoprol:

Kép

Kép

Ertelmetlen lenne itt szovegelni a mukodeserol vagy szampeldaval alatamasztani a fentieket.
Mindenki a meglevo optikai elemeibol kiindulva a kozolt egyenletekkel gyorsan megtudja hatarozni az egyes tavolsagokat valamint a nagyitast.
Az esztetikai kivitelezes egyeni meglatas kerdese.
A kepeken lathatoan igyekeztem a hazkorul elofordulo anyagok felhasznalasat alkalmazni a kivitelezesben.

Ps.
Visszafele cserelgettem es tettem ujabb kepeket!
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.02.12. 21:28

Osváth - féle egyenes-látású oldalhelyes sztereó mikroszkóp.

Szoval a cim ne tevesszen meg senkit sem mert nem egy valamilyen uj talalmanyrol vagy egy magyar E. Abbe -rol van szo.
Egy regnemlatott fiatal baratomnal tett latogatasom soran otletes megoldasu sztereo mikroszkopra lettem figyelmes amit azonnal ki is probaltam.
Nagy meglepetesemre profi keszulekeket megszegyenito kepi minoseggel szembesultem.
Azonnal megszuletett az otlet, hogy jo lenne a kis mikroszkopot a tisztelt csillagvaros.hu fiatal kollegakkal megismertetni.
Lehet, hogy sohasem epitik meg, de mind otlet kiindulasi pont lehet mas amator optikai muszer kivitelezeseben a kezdo szamara.

A mikroszkop: ==> Kép A kepen lathatoan az ikerpar cso egy regi mikroszkop targyasztalara lett szerelve, igy egyben az elessegallitas kerdese is megoldodott.
A targy megvilagitasa egyszeruen egy 12 V / 50 W -os Halogen izzoval tortenik amelynek egy tapegyseg biztositja a megfelelo tapellatast.
Otletesnek talaltam a kivitelezesben az elessegallitas megoldast (tudom nincs mindenkinek egy mikroszkopja csak ugy) valamint az optikai elemek kombinaciojat.

Mellozve a mukodesi leirast a mellekelt kepen lathato a mikroszkop belso felepitese ==> Kép
A Bausch & Lomb - Greenough rendszeru sztereo-mikroszkóp reszletesebb kepe ==> Kép
Az ott helyben tortent nagyvonalu mereskbol (meteressel ! - szabad targytavolsa - keptavolsag stb.) kovetkeztetve az objektiv nagyitasa 1.5 / 1 - re adodott.
Ezek szerint a mikroszkop nagyitasa kulonbozo okularokkal az alabbiak szerint valtozik:

1 - 5 x - es okularral - 7.5 X
2 - 7 x - es okularral - 10 X
3 - 10 x - es okularral - 15 X
4 - 15 x -es okularral - 22.5 X


Az adodott nagyitasok az apro csepro javitgatasi munkakhoz elegsegesek, ennel tobre nincs is szukseg.
A nagynak mondhato targytavolsag kenyelmes javitasi tavolsagot biztosit a kulonbozo szerszamok hasznalatara vagy mikroelektronikai alkatreszek forrasztasara.

Megjegyzes:
A mikroszkop optikai rajzan lathatoan az ojektiv a sima feluletevel fordul (vagy az enyhebben gorbultel) a targy fele.
Olyan esetekben amikor a targy nem a vegtelenben fekszik hanem a ketszeres es az egyszeres fokuszpontok kozott helyezkedik el az objektiv mindig a simabbik feluletevel (vagy az enyhebben gorbultel) forduljon a targy fele !
Nem reszletezve - a fenti megfogalmazas legyen egy ugymond torveny amit erdemes betartani foleg ha az objektivtol nagyobb lekepezesi nagyitast kovetelunk pld. 5 / 1 ; 10 / 1.




A mikroszkop alkalmazas kozben
==> Kép, termeszetesen Osváth László fiatal baratom kozremukodesevel.
A kepen eppen egy ora javitasa lathato (TITOK ! - csak a kep kedveert volt eloszedve - kulonben az oranak semmi baja)
Osvath ur kulonben aznap meg megleppett valamivel (kb.15 eve nem jartam nalla) egy mar komolynak mondhato filmkamera / fenykepezogep gyujtemennyel:
Kép
Hat...sok regi altalam is hasznalt gepet simogathattam meg, felidezve bennem regi fotos emlekeim, hogy mit kinlodtam annak idejen a helyes expoziciova (ellenfenyben - kifotozni a feheren a fehert stb.) a film elohivasaval (kulonbozo finomszemcses receptek kiprobalasa - de az A49 -es kiszerelt filmhivoval ertem el a legjobb eredmenyt azt is egy kicsit farasztva_keskeny filmrol siman ment az 50x60 -as meret_egy meterrol a szemcse nem latszott ! ) de nem utolso sorban a papir kep kidolgozasanak technikai fogasai.
Szoval aki vegigment a regi iskolan az tudja, hogy mit jelentett regebben a fotozas.
Azert egyezzunk meg, volt benne valami ami ma hianyzik.

Ps.
Hogy legyen valami tavcso tema is beszurok egy rajzot:

Kép
Csóka
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.11.17. 20:44

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Csóka » 2010.03.09. 11:26

Üdv.
Van egy kb. 60x20-as binoklim, aminek a középsö "fókuszírozó kereke" teljesen tönkrement. Az objektivek, a prizmák, az okulárok szoval minden megvan teljesen rendben csak használhatatlan emiatt a hiba miatt. Arra gondoltam csinálnék belöle valami egyebet. Érdekelnek az optikai dolgok, meg ilyenek szoval szivesen alkotnék valamit. Ak már alakitott át binoklit, és esetleg van tapasztalata ilyesmiben, az irjon.
Ja és még egy: ha egy teljesen ép binoklirol lecsavarom az objektivet, akkor történik valami maradandó hiba?

Üdv: Matyi
ui. bocs a zavaros irásért, éppen betegséggel küzködök... :?
Csóka
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.11.17. 20:44

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Csóka » 2010.03.09. 11:38

Visszaolvasgattam, és belegondoltam hogy én is szeretek természetet járni, és egy "zseb" mikroszkóp nem is lenne rossz. Lehetséges ezt az elöbb leirt binoklibol összerakni?

Üdv: Matyi
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.03.09. 12:32

Csóka írta:Visszaolvasgattam, és belegondoltam hogy én is szeretek természetet járni, és egy "zseb" mikroszkóp nem is lenne rossz. Lehetséges ezt az elöbb leirt binoklibol összerakni?
Üdv: Matyi


Szia Matyi

Barmilyen binoklobol lehet kesziteni mikroszkopot.
Azert a jo bonobol ne szedd ki az objektiveket.
Egyes tipusok megengedik.
Mivel nem ismerem, hogy milyen binod van igy nem tudok hozzaszolni (kulonben sem mert ahoz a kezemben kene, hogy legyen).
Egy szakszerutlen beavatkozas utan lehet, hogy a visszaszerelest kovetoen a parhuzamossaga a ket felpar kozott megbomlik.
A parhuzamossag viszaalitasa negy egy egyszeru dolog.
Csak ugy kivancsisagbol ne jatszadozz egy kesz mukodo optikaval.
A hibas binoval viszont lehet szorakozni.
Egy 20x60 - as binoval mar komoly nagyitast lehet elerni mind mikroszkop.
Egy 100 mmm -es elotetlencsevel mar 50 -es nagyitasod lesz.
Egy 250 mm - es elotetlencsevel a nagyitas 20 X -os ra adodna ez mar egy jo kis nagyitas ami a tucskok bogarak megfigyelesere eleg is lenne.
Az elotetlencsere vonatkozoan, nincs kikotes, hogy mit lehet alkalmazni, azt alkalmazod ami eppen van a kezed ugyeben - szimpla akromat - fenymasolo objektiv - egyszeru sikdomboru lencse - fenykepezogep objektiv stb. A bino elejebe rakod es a latott kepi minoseg alapjan el tudod donteni, hogy megfelel e a celnak.
A belepo nyilas szukitesevel a kepi minoseget fokozhatod foleg a sikdomboru lencse eseteben de ez mindegyik lencsere ervenyes.
Szoval, meg kell tapasztalni a dolgokat.
Sok sikert es szeretnem(nenk) latni itt kepekben az eredmenyt amennyiben valamit kiokoskodtal.
Link :
Optikai lencse
http://hu.wikipedia.org/wiki/Optikai_lencse
Legyen egy binokli is:

Kép

Mind optikai tanulmany, egy sztereo mikroszkop rajza:

Kép A -> elotetlencse B -> forgodobra szerelt hollandi (Galileo) tavcsovek (a nagyitas valtasban van szerepuk) D - E - F - G - H -> lenyegeben egy 45 fokban megtort(E prizma) Kepler tavcso a kepforditast az F lencseparok vegzik.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tamasflex 2010.03.09. 15:16-kor.
Csóka
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.11.17. 20:44

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Csóka » 2010.03.09. 13:01

Köszönöm az infókat. Egy dolog még nem világos: azt irtad hogy az elötétlencsét a binó elejébe helyezzem, szoval az eredeti objektiv helyére? Bocs a tudatlanságomért, de hát ugy tanul a gyerek ha kérdez... :)
Képet majd ha egyszer kész lesz, akkor természetesen küldök, de azért arra lehet hogy sokat kell még várni. Bár tudom hogy nem jo az ijent mentségként használni, de azért mentségemre szolgáljon hogy 14 éves vagyok... :) szoval szép lassan épitgetni fogom.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”