Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2010.03.15. 16:00

A textilbakelitet valamilyen eljárással előkészítik - például olajban főzéssel - a külső és mechanikai hatások elviselésére. Ezt egy régi fogaskerék készítő szakkönyvben olvastam anno, csigakerék készítés alkalmából. A lomtáramban előfordul egy plexiből készített húsz centis tükörtartó(lefújva feketére! :D )! De van egy Kulin-Orgoványi korszakból származó komplett nagyon masszív alumínium készlet ugyanebben a méretben ( alsó-, felső peremgyűrű, tükörfoglalat.)! Majd készítek róla fotót és felteszem!
pergerg
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.25. 14:22

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: pergerg » 2010.03.15. 22:18

Nagy Róbert írta:A főtükörtartót textilbakelitból készítettem a 200m/m-es tükörhöz mert ilyen átmérőjű aluminiumot a világba nem találtam. A bakelit megmunkálás után jobban magába szívja a nedvességet. Megmunkálás után lefújtam feketére. Szerintetek jó a textilbakelit főtükörtartónak?

Szerintem viszonylag szerencsés választás!
Bár aránylag kicsi a merevsége, a hőtágulása viszont legtöbb műanyag hőtágulásával ellentétben (azoké sokkal nagyobb) az alumíniuméhoz hasonló. A vízzárást a festés valószínűleg jól megoldja.
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2010.03.16. 16:59

Köszönöm a választ mind kettőtöknek!
Derült eget!
Robertó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.10.08. 05:15

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Robertó » 2010.03.21. 17:39

Egy 60 mm-es Tento akromátból készitettem kepler távcsövet. Okulár: 2"-os RK 26 mm-es. Nagyitása kb. 10,5-11X-es. Persze bármilyen más okulár is jó adapterrel. Vannak 23,2 34 mm-es mikroszkóp oksik, és 31,7-es oksik is. A látvány fantasztikus!!!6,5 fok látómező, jó korrigáltság mellett.tennék fel képet róla, ha tudnám hogyan kell.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Robertó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.10.08. 05:15

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Robertó » 2010.03.21. 17:43

Egy 60 mm-es Tento akromátból készitettem kepler távcsövet. Okulár: 2"-os RK 26 mm-es. Nagyitása kb. 10,5-11X-es. Persze bármilyen más okulár is jó adapterrel. Vannak 23,2 34 mm-es mikroszkóp oksik, és 31,7-es oksik is. A látvány fantasztikus!!!6,5 fok látómező, jó korrigáltság mellett.tennék fel képet róla, ha tudnám hogyan kell.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.03.23. 16:54

Robertó írta:Egy 60 mm-es Tento akromátból készitettem kepler távcsövet......


Robertó, profimunkat vegeztel!
Szepen osszehoztad.

Vegre valaki vette a faradsagot es beszurt egy komoly munkat !
Remelem, a peldat kovetni fogjak.

Ami a kepeket illeti, keszits magadnak egy keptarat a :
http://photobucket.com/ - ra ahova feltoltheted a kepeid es ugy jelenik meg ahogyan en szoktam beszurni - kismeretben rakattintva megnyilik teljes meretben - szoval le kell csokkenteni 1024 x 768 pixel meretre.
Haromperces munka a beiratkozas es a tobbi megy magatol.
Ez azert jo mert az aki nincs beiratkozva csak latogatoban van a forumon akkor is latja a kepeket.
Amennyiben nem menne akkor priviben lepj ram - beiratlak es megbeszeljuk a feltoltesi / kepbeszurasi problemakat.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.03.24. 17:54

Üdv!

Ma sikerült egy újabb papírtávcsövet összehoznom. Objektívnek egy jó 40-50 cm fókuszú 40 mm átmérőjű egytagú meniszkusz lencse van, okulárnak a régebben posztolt Sirius-távcsövem 5 cm-es fókuszú Ramsden-okulárja szolgál. Tubusa erős és vastag kartonpapírcső, ragasztáshoz erős faragasztót használtam. Kis számolás után kijött a végeredmény, 13x-os a nagyítása. A kép meglepően jó, bár nem tökéletes, mert kicsit homályos, kicsit ködös (de az enyém). Ma este kimegyek az ég alá és letesztelem. Képeket csak később tudok valamikor küldeni.

Üdv: Gergő

UPDATE: küldök egy képet róla, az egész kb. 60-65 cm hosszú.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sirius 2010.03.25. 18:03-kor.
hmarci92
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.12.10. 18:40

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: hmarci92 » 2010.03.25. 16:36

Üdv!
Nagyon érdekel a távcsőépítés, főleg angol honlapokat nézegettem, azon töprengve hogy vajon meg tudnék e építeni egy használható dobson távcsövet. Valójában a segédtükör tűnik nekem nehéz dolognak. Először úgy gondoltam hogy ez lesz a legegyszerűbb, csak egy valahányszor valahányas síktükör kell, amit minden sarki üzletben beszerezhetek. De ahogy nézegettem a távcső terveket, egyetlen helyen sem találkoztam téglalap alakú síktükörrel, mindenhol ellipszis alakút használnak. Ez miért van? Jól sejtem hogy ellipszis alakú tükörrel kisebb a kitakarás, és ez az oka? A tavcso.hu-n láttam hogy árulnak kész segédtükröket, onnan lenne érdemes beszerezni? Esetleg más megoldás?
Különben mi a legegyszerűbb használható segédtükörtartó megoldás, ami létezik? :D Mert a segédtükör tartó is kicsit nehéz esetnek tűnik nekem. Nézegettem egy leírást: http://www.raycash.us/sfsidewalk/sectiona.htm, de nem tudom hogy ez a gyakorlatban működne e, mert ha jól értem itt előre méretre vágják az egész tartót, amit aztán csak a tubusban lehet legfeljebb föl-le mozgatni...
Üdv,
Marci
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.03.25. 20:07

hmarci92 írta:Üdv!
Nagyon érdekel a távcsőépítés, főleg angol honlapokat nézegettem,.......i

Márton, a Kulin Gyorgy konyvekbe (A Tavcso Vilaga) olvass bele mert szepen leirja, hogy miert nem negyszogu a segedtukor.
Itt most hosszu lenne elmeselni.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tamasflex 2010.03.25. 20:18-kor.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.03.25. 20:09

Kovács Gergő , egyre komolyabb munkakkal alsz elo!
GRATULALOK !
A kép meglepően jó, bár nem tökéletes, mert kicsit homályos, kicsit ködös (de az enyém).

1 - A belepo nyilast egy kicsit szukisd le
2 - A csoveket belul fesd le matt feketere

(de az enyém) - na latodd errol van itt szo!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”