Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.22. 11:58

Nálam ez félig impregnált karton, irigyellek, nem tudok esztergálni. A fej lett volna érdekes még mindíg nem tudom mi. Tudod, mint írtam az asztalim olyan kategória mint amit írtál EQ 3-2, ott óramotort kéne alkalmaznom. Reméltem, sorstársra bukkantam. Megzavart a komplikáltsága miatt a színszűrő adapciód ezért távvezérlést gyanítottam. Akkor tulajdonképen milyen típus ill. márka a fej? Gondoltam a fotóról felismerem, ha nem tudod meghatározni. Kössz, hogy időt fordítasz rám. Szerk.: ..........................................22én. A lenti képen, válaszoddal tisztázódott ez a zavaros dolog. Amiről beszéltél EQ 3-2. Ez viszont egy minőségibb. Ehhez képest a Bresser EQ 3-2 -k jóval silányabbak. Később gyakorlottabban majd érzed ezeket a különbségeket. Az asztalim rövid falábbakkal, spektívhez főleg. Óragépet vágyok hozzá. Neked is ajánlom. Itt a kép a silányabbamról :
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.03.22. 19:36-kor.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.03.22. 15:10

Az eszterga szuper dolog, az biztos!

Végre megértettem a kérdésedet: olyanom EQ-m van, amit a képen látsz, csak feketében és óragéppel.
A fotón nem látszott a fej, mert a távcső tubusára tettem fel még akkor, de a mostanin jobban.

Már másképp használom, kihagyom a nagy tubust.

Fotózásban és egyebekben ne tőlem kérj tanácsot, teljesen kezdő vagyok és a cucc sem igazán alkalmas...
De ettől függetlenül kísérletezem, hogy mit tudnék belőle kihozni:)
Kedvcsinálónak teszek ide egy Androméda-galaxist. Akkor még nem tudtam, hogy le kell blendéznem úgy f4-re és nem lesz ekkora halo a csillagok körül.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Vingler Béla
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Vingler Béla » 2016.03.22. 15:27

Mircea írta:Bela

Gyonyoru tavcsovet epitel ,gratulalok.
30 kg. suly megtakaritas nagyon szep teljesitmeny.
Az okular vegere nem lesz gyuru ?

Udv, Mircea


Kedves Mircea!
Köszi, hogy megnézted. A tubus belsejében van merevítő gyűrű, valamint a kihuzat alá is
raktam merevítőlemezt. A csillaházban felszerelve is van fotó.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.03.22. 17:17

Szervusz Béla!

Egy kis segítségre volna szükségem.
Érdeklődöm, nagy tisztelettel,hogy a fa tubusgyűrűket Te készítetted-e?
Szeretnék én is csináltatni és ,ha lenne róla egy rajz ,méretezés, valamint 1-2 fotó,akkor valószínűleg egy faiparos barátom el tudná készíteni.
Ha megoldható kérlek küldj 1-2 képet és leírást a felfogató, a zsanér és rögzítő részről.

Segítségedet és válaszodat előre is köszönöm!

Derült eget!

Baráti üdvözlettel: Horváth László e-mail: uxa kukac freemail.hu
Vingler Béla
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Vingler Béla » 2016.03.22. 22:03

uxamatőr írta:Szervusz Béla!

Egy kis segítségre volna szükségem.
Érdeklődöm, nagy tisztelettel,hogy a fa tubusgyűrűket Te készítetted-e?
Szeretnék én is csináltatni és ,ha lenne róla egy rajz ,méretezés, valamint 1-2 fotó,akkor valószínűleg egy faiparos barátom el tudná készíteni.
Ha megoldható kérlek küldj 1-2 képet és leírást a felfogató, a zsanér és rögzítő részről.

Segítségedet és válaszodat előre is köszönöm!

Derült eget!

Baráti üdvözlettel: Horváth László e-mail: uxa kukac freemail.hu

Kedves László!
A tubus rögzítő gyűrűket nem én készítettem.
Nekem is egy asztalos barátom. A méretekről, a vastagsága 36 mm, 2 db 18 mm-es rétegelt lemez van összeragasztva. Az én tubusomhoz 330 mm átmérőjű, ezért ilyen méretű a furat. A z oldal bevágásnál 20 mm szélességet vágtunk ki, hogy a békapánttal kicsit lehessen összehúzni. A nyithatóságot egyszerű ládapánttal oldottam meg, úgy hogy felcsavaroztam a pántokat, és vékony fémfűrésszel elvágtam. A tubus és a gyűrű közé pedig ragasztottam filcet, ne sérüljön a festés. A felület pára elleni védelmét alapozó lakk és fedő lakk festéssel oldottam meg. A rögzítést a platformhoz pedig a fába csavarozható menetes szemekkel oldottuk meg. Behelyezésre került még 2 oldalra ilyen menetes szem, hogy lehessen további platformot felhelyezni, kényképezőgép felszerelése vagy távcső felhelyezése céljából. Mellékelem a képeket. A menetes szemek becsavarása előtt célszerű a rétegelt lemezt párhuzam szorítóval össze fogni, mert az anyag elrepedhet.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2016.03.22. 22:09

Sziasztok!
Segítséget kérnék.Végre elkészült a 200/1890 Newtonom,a tubus belmérete 30 cm(ilyet tudtam szerezni),árnyékoló gyűrűket akarok beleszerelni még festés előtt,de nemtudom milyen távolságokra a főtükörtől.ebben kérném a segítséget.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.03.22. 23:01

Itt van egy profi newton-tervező program, ebben mindent precízen megtalálsz.
http://www.dalekeller.net/ATM/newtonian ... wtsoft.htm
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.03.23. 08:04

Vizi Péter írta:Itt van egy profi newton-tervező program, ...


Ezt én is ismertem, legalábbis az előző verzióját.
A mostani web-alkalmazás viszont sokkal használhatóbb; jó, hogy re-make-elték a programot!


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.03.23. 08:27

És miért kell egy Newtonba árnyékoló gyűrű?
Azért, hogy a felszálló meleg levegőt megkavarja és állandóan hullámzó kép legyen?
(Tudom, hogy van gyári csövekben is, először azt hittem, hogy csak a tubust merevíti. )
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.03.23. 08:40

mizar írta:És miért kell egy Newtonba árnyékoló gyűrű?


Hogy árnyékoljon...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”