PRIZMA, VAGY TÜKÖR

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Robertó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.10.08. 05:15

PRIZMA, VAGY TÜKÖR

Hozzászólás Szerző: Robertó » 2010.04.17. 06:47

A mai Newton távcsövekben általános a segédtükör használata. Pedig kiváló minőségű prizmákat lehet beszerezni különböző helyekről. A gyártók érdeke a minél drágább, és reklámozott segédtükör? Kezelése nem egyszerű, rendkivúl kényes a direkt optikai felület. Ellenben a prizma tisztitása, kezelése, használata sokkal egyszerűbb.
Kinek mi a véleménye?
Robertó
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: PRIZMA, VAGY TÜKÖR

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2010.04.17. 14:37

Prizma vagy tükör?
Tükör!

Kisebb lencsés távcsövekhez kitűnően megfelel a prizma, de nagyobb (kb. 15 cm felett) és
főleg fényerősebb tükrös távcsövekhez mindenképpen a síktükör a jobb.
Két oka ennek mindenképpen van:

1, Fényrős tükörnél a prizma plusz gömbi eltérést (szférikus aberráció) visz a képbe.
2, A nagyobb átmérőjű fényerős tükrökhöz nagy méretű prizma kell, ahol már nem elhanyagolható
mértékű az üveg fényelnyelése sem.

Aztán ehhez jön még a prizma esetleges megmunkálási hiányosságokból adódó képrontó hatása is.

Ezzel szemben a síktükörnél egyetlen kitűnő felület kell csak, ez gyártásnál kitűnően ellenőrizhető, másrészt a speciális többrétegű bevonatoknak köszönhetően a tükrözésnél fellépő fényveszteség is egészen minimális lehet.

Üdv: Béla
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: PRIZMA, VAGY TÜKÖR

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.17. 17:57

Bélának igaza van. Bár én ehez hozzá tenném még:
1. A tükröt az adott távcsőhöz lehet méretezni. A prizma, mint tömeggyártmány csak egyes adott méretekben hozzávérhető.
2. Nagyobb prizma lágyítja a képet egy kicsit. Ezt magam is tapasztaltam.
3. Napészlelésnél a prizma érzékeny a hőmérsékletre! Igaz, van némi húcsökkentő hatása is, de láttam már rendszeres napészleléstől eltorzult prizmát!
Nincsen tapasztalatom, de okulár fényképezéssel foglalkozó barátom azt mondta, hogy észrevehető különbség volt a képminőségek közt.
Üdv: BQ
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: PRIZMA, VAGY TÜKÖR

Hozzászólás Szerző: janwar » 2010.04.18. 07:59

Ne feledkezzünk meg egy másik fontos szempontról sem, miszerint a prizma az alakjából eredően többet takar ki a szükségesnél, ill. a szögletes kitakarás más diffrakciós képet eredményez.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Sidius

Re: PRIZMA, VAGY TÜKÖR

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.04.18. 18:18

Üdv Mindenkinek!
Pont egy éve volt utoljára hozzászólás e helyen, és nem is az állóvíz felkavarása a célom, csak egy friss tapasztalat késztetett, hogy írjak.
A minap, egy 20 cm-es F/5,2-es tükör tesztelése közben a kisebb kitakarás miatt prizmára cseréltem a próbatubus segédtükrét. Nem volt még dolgom ilyesmi fényerővel, azt viszont tudtam, hogy némi túlkorrigáltságot okoz a prizma. Az lepett, meg, hogy ez nem is annyira "némi". Az elfókuszált képeken nagyon jól látható különbség van, míg a tükörnél nem volt. Most már kíváncsi lennék, mennyi lehet az annyi. Most keresem a prizma anyaga, nagysága, és a fényerő ismeretében várható gömbi hiba kiszámítási módját. Eddig négy szakirodalmat lapoztam át. Akit érdekel, vagy foglalkozott már vele, van hozzá linkje, egyéb, az kérem írjon.
Sidius

Re: PRIZMA, VAGY TÜKÖR

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.04.23. 12:52

Gondoltam szólok, mielőtt még összetörné magát valaki a képletek közötti kutakodásban, :) hogy sikerült "tudományosan" :geek: levezetnem a problémát, a plánparallel üvegről tudhatók szerint. Ezek szerint F/5 környékén egy 42 mm-es prizma valahol L/15 körüli túlkorrigáltságot okoz. Ha jó eredményt kaptam, akkor az elfókuszált képek érzékenysége nyugodt légkörnél extrém mértékű. A hiba különben nagyon kicsi, de egyértelműen látható.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”