Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.28. 19:08

mpt írta:Tul zsufolt ez a sav, ez mashol is problema. Digitalis vevo volt egyebkent?

--mpt


Nem, nincsen... Csak tekergettem ide-oda hátha találok egy olyan sávot ahol csak a zajt hallom, de olyan nem volt... Digitális vevővel találnék olyan sávot?

Üdv, Ferenc
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.28. 19:26

Nem okvetlen, de legalabb tudnad, hogy epp milyen frekvencian probalkozol...
Valoszinuleg lehetne most is talalni a neten frekvenciatablazatot a kozelben sugarzo adokrol, es lehetne probalkozni a lyukak felderitesevel. Meg aztan itt jon a kepbe, amirol mar beszeltunk: a radio minosege (szelektivitasa), azaz mennyire keskeny savban vesz csak, mennyire "hallatszanak be" a kisse odebb levo frekvenciak.

--mpt
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.28. 20:20

mpt írta:Nem okvetlen, de legalabb tudnad, hogy epp milyen frekvencian probalkozol...
Valoszinuleg lehetne most is talalni a neten frekvenciatablazatot a kozelben sugarzo adokrol, es lehetne probalkozni a lyukak felderitesevel. Meg aztan itt jon a kepbe, amirol mar beszeltunk: a radio minosege (szelektivitasa), azaz mennyire keskeny savban vesz csak, mennyire "hallatszanak be" a kisse odebb levo frekvenciak.

--mpt


Értem... Akkor valószínűleg alacsony a szelektivitása a rádiómnak, az lehet a probléma... Majd még kipróbálom másik rádióval is...

Üdv, Ferenc
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.11.09. 10:51

Le tudná valaki írni, hogy miként alkot képet egy rádiótávcső? Pásztázza az eget, mint egy radar, vagy az érzékelője tartalmaz sok, egy-egy képpontot leképező elemet? Mindkét esetben nehezen tudom elképzelni, hogy a nagy szögfelbontást hogyan érik el.
Más: az infra tartományban dolgozó távcsöveket hűteni kell, mert az eszköz saját hőmérsékleti sugárzása zavarná a működésüket. A rádiótávcsövek még nagyobb hullámhosszon dolgoznak, ez alacsonyabb hőmérsékletű test sugárzásának felel meg. Miért nem kell akkor a rádiótávcsöveket hűteni?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.04.20. 15:19

Valaki hozzá tud szólni az előző kérdésemhez?
Óvári L.
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2009.09.24. 20:04

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: Óvári L. » 2011.04.20. 18:19

Zoli!
Nekem van egy könyvem, amelyik bár régi kiadású,az alapokat eléggé jól tárgyalja. Szerző: James Stanley Hey, címe: Rádiócsillagászat. Az ide vágó anyag eléggé hosszú, a lényeg kb. az. hogy egy parabolatükörrel kivitelezett antennának elnyújtott csepp alakú iránykarakterisztikája van. (ld. http://hu.wikipedia.org/wiki/Antenna ) Amilyen szűk a nyaláb - fokban - olyan felbontással "tapogat". Vagy mozog az antenna és pásztázza a területet, vagy áll, és elfordul a Földdel együtt. Mivel alapból ez nem elég részletes képet adna, interferometriával érik el, hogy két vagy több antenna virtuálisan produkál nagyon éles iránykarakterisztikájú nyalábrendszert. Ebből informatikai módszerrrel lehet kihámozni a rádióforrás alakját és intenzitásgörbéjét. A hűtés jogos, de csak az érzékelőket kell hűteni, amelyek a tányér fókuszában vannak, ez technológiai szempontból rutinmegoldások.
Remélem, segítettem valamit üdv Óvári L.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.04.21. 09:12

Köszönöm, ez érdekelt. Tehát pásztázza az objektumot.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.07.11. 18:51

Sziasztok!

Ebben a nagy melegben még a fórum is éppen csak döcög.
Mivel a rádiócsillagászat témában már régen történt hozzászólás, ezért megpróbálom feléleszteni a topikot.
Számomra nagyon szimpatikus és csábító a csillagászat ezen ága.
Nem gondolom, hogy az ország földrajzi illetve gazdasági adottságai optimálisnak mondhatók ahhoz, hogy valaki amatőr szinten elkezdjen foglalkozni ezzel az észlelési formával. Talán az országban lévő egyetlen erre alkalmas, megfelelően nagy méretű antenna, a taliándörögdi állomás mára teljesen megszüntette tevékenységét és - hála istennek - műemlék védelem alatt áll.
Marad az a lehetőség, hogy a rádiócsillagászat belépőszintű megízlelése céljából valaki egy jó minőségű rádió és akár maga által készített antenna segítségével próbál meg eredményt elérni. Ez sem lehetetlen küldetés, bár az észlelhető célpontok igen csak rövid listát adnak. Talán ami némi sikerélménnyel is járhat az a Nap illetve a Jupiter rádióviharainak detektálása.
Ezzel kapcsolatban találtam egy véleményem szerint, legalábbis a témában fellelhető dokumentumokhoz képest kifejezetten részletes leírást. Ha már lerágott csont, vagy valaki tud jobb leírást a témában akkor ossza meg, én még most találtam rá.
Úgy gondolom, hogy a túl szegényes lehetőség a témában illetve a felszerelésekhez való nehéz és túl költséges hozzájutás miatt nem az én szakirányom lesz. Nekem a vizuális észlelés is annyi lehetőséggel és eredménnyel jár, hogy nem tudom megunni.
Mindenesetre, ha lehetőségem lenne rá mindenképpen kipróbálnám. Mondjuk Arecibo-ban! :D
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.07.12. 00:10

Kedves Zozee!

T. Ferris: A vörös határ című könyve említésre kerül a dokumentumban. Megszereztem, elolvastam kétszer is! Ahhoz képest, hogy 1986-os (+/- 1-2 év) kiadás nagyon jó még most is olvasni! Csak ajánlani tudom.
Egy cimborám jártas az elektronika világában és talán egyszer megépíti nekem, de az se most lesz. Szerencsére ebben a doksiban jól le van írva, hogy miylen módodítások kellenek ahhoz, hogy a híres RadioJove-ot itthon beszerezhető alkatrészekből is meg lehessen építeni.
Nekem is megtetszett a téma, de sajnos egy 2 méteres parabola antennával meg házilag megépített elektronikákkal tényleg esélytelen a hazai amatő-rádócsillagászat. Ez a RadioJove lehet a plafon az otthoni munkálkodásban.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.07.12. 08:39

Szia!

zozee írta:Marad az a lehetőség, hogy a rádiócsillagászat belépőszintű megízlelése céljából valaki egy jó minőségű rádió és akár maga által készített antenna segítségével próbál meg eredményt elérni. Ez sem lehetetlen küldetés, bár az észlelhető célpontok igen csak rövid listát adnak. Talán ami némi sikerélménnyel is járhat az a Nap illetve a Jupiter rádióviharainak detektálása.


Van még egy terület, ami viszont igen hasznos is lehet, ez pedig a rádiós meteorészlelés!

zozee írta:Ezzel kapcsolatban találtam egy véleményem szerint, legalábbis a témában fellelhető dokumentumokhoz képest kifejezetten részletes leírást. Ha már lerágott csont, vagy valaki tud jobb leírást a témában akkor ossza meg, én még most találtam rá.


Sajnos közel sem lerágott csont a téma, és nagyon gyenge az irodalma, világviszonylatban is. A legjobb, igazán hasznos gyakorlati tanácsokat is adó, modern mű, amivel találkoztam, Jeff Lashley The radio sky and how to observe it című könyve. Privátban el tudom küldeni a pdf-esített változatát.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”