A házi tükörtől a kész távcsőig

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Hajdu Róbert
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013.01.30. 18:43

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Hajdu Róbert » 2013.02.03. 17:26

mizar írta:
19mm-es üveg általában beszerezhető, abból egy 150-160-as tükör simán kihozható.
Lapozd vissza rendesen a tükörcsiszoló rovatot, ott vannak címek.
Általában 90 ezer körül van a m2 ára. Csiszolóporok, szurok, gyanta, postaköltségek, aluzás, megint postaköltség , segédtükör, (újra postaköltség) cső, fókuszírozó, okulár, mechanika. Ha mindent (de tényleg mindent, a tükörtartóktól a fókuszírozóig, festésig, dobson állvány stb) magad csinálsz, vagy használtan olcsón megveszed, akkor is legalább 35-40 ezer minimum. De az a távcső sokkal többet fog jelenteni neked, mintha vennél, az optika olyan lesz, mint amit készítettél. Mielőtt belevágsz, mérlegeld a lehetőségeidet.


Én is erre gondoltam most, hogy megkérdezek egy üvegest, mi a legvastagabb üveg, amit tud szerezni és akkor abból vágatok 1 megfelelő darabbot... azt lesz amekkora lesz.
Olvastam ilyen nagyon vékony tükrökről is...
Egyébként azt leszámítva, hogy vastagabb üveggel könnyebb dolgozni és, hogy nem hajlik el ( nem deformálódik ), könnyebb felfüggeszteni, van valami jelentősége az üveg vastagságának (optikailag) ?

szerk:

Még 1 dolgot meg akartam kérdezni! Egy ilyen 150-160 mm es tükörből készített teleszkóp mire lesz alkalmas, mi az amit lehet majd vele látni?

üdv.

Robi
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.02.03. 18:55

Hajdu Róbert írta:Én is erre gondoltam most, hogy megkérdezek egy üvegest, mi a legvastagabb üveg, amit tud szerezni és akkor abból vágatok 1 megfelelő darabbot... azt lesz amekkora lesz.
Olvastam ilyen nagyon vékony tükrökről is...
Egyébként azt leszámítva, hogy vastagabb üveggel könnyebb dolgozni és, hogy nem hajlik el ( nem deformálódik ), könnyebb felfüggeszteni, van valami jelentősége az üveg vastagságának (optikailag) ?

szerk:

Még 1 dolgot meg akartam kérdezni! Egy ilyen 150-160 mm es tükörből készített teleszkóp mire lesz alkalmas, mi az amit lehet majd vele látni?

üdv.

Robi


Tükörnél optikailag nincs jelentősége a vastagságnak, mert a tükör visszaveri a fényt.
A termikus tulajdonságának van jelentősége, mert a vékonyabb üveg gyorsabban lehűl, hamarabb átveszi a környezetének a hőmérsékletét, képalkotásának minősége rövidebb idő alatt stabilizálódik.
Egy 15-16 centis f/6-F/7-es optika évekig elegendő látnivalót ad, bolygózhatsz, mélyegezhetsz vele kedvedre, könnyű cipelni ide-oda, és extra minőségben elkészíthető házilag a főtükör hozzá.
Ha elég ügyes és kitartó vagy.
Sidius

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.02.03. 19:04

Szia Róbert!
Nekem van eladó korongom, 155-ös, de úgyszólván bármilyenben tudok segíteni, tökéletes, teljesen tiszta, feszültségmentes táblüveg. Ha érdekel, privátban keress meg.
A vastagság/átmérő arányt 1/10-ben szokták meghatározni minimum, de pont most lett kész egy 22/250/F1000-es tükör, és simán ment. (Csak még alapos csillagteszt kell, (a minap a felhőlyukakban nagyon jót mutatott, a nulltesztje is csaknem tökéletes), meg az Interferométerembe egy rövidebb fókuszú lencse, mert ilyen fókusznál most csak 200 mm-ig működik.)
Hajdu Róbert
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013.01.30. 18:43

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Hajdu Róbert » 2013.02.04. 08:28

mizar írta:Tükörnél optikailag nincs jelentősége a vastagságnak, mert a tükör visszaveri a fényt.
A termikus tulajdonságának van jelentősége, mert a vékonyabb üveg gyorsabban lehűl, hamarabb átveszi a környezetének a hőmérsékletét, képalkotásának minősége rövidebb idő alatt stabilizálódik.


Szia!

Ez nekem úgy hangzik, hogy a vékonyabb üvegből készített tükör jobb mégis inkább vastagabbakkal dolgoznak az emberek. Ez kicsit fura számomra. Miért van ez így?

Robi
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.02.04. 10:02

Hajdu Róbert írta:
mizar írta:Tükörnél optikailag nincs jelentősége a vastagságnak, mert a tükör visszaveri a fényt.
A termikus tulajdonságának van jelentősége, mert a vékonyabb üveg gyorsabban lehűl, hamarabb átveszi a környezetének a hőmérsékletét, képalkotásának minősége rövidebb idő alatt stabilizálódik.


Szia!

Ez nekem úgy hangzik, hogy a vékonyabb üvegből készített tükör jobb mégis inkább vastagabbakkal dolgoznak az emberek. Ez kicsit fura számomra. Miért van ez így?

Robi


Nincs így.
60 cm átmérő, 2,5 cm vastagság. Ez most vékony, vagy vastag üveg? Nézőpont kérdése.
Van azért egy fizikai határ, amit nem lehet átlépni.
http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPIC_ID=128683

Vannak hibák a csiszoláskor, amelyek vékony üvegnél jelentkeznek, ezt kezdőként nem igazán veszed észre.
A projekted ne ott akadjon el, hogy 19mm vagy 25 mm vastag legyen a 15 centis átmérőjű tükör. :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.04. 10:16

Ilyen relatíve kis átmérőjű (15 cm körüli) tükröknél nem probléma a vastagság, nyilván ablaküvegből nem lehet csinálni. De egy nagyobb korongnál már kell valamekkora mechanikai stabilitás a csiszolás közben is, meg a tubusba szerelve is. Gondold meg, hogy a kész tükörnek a tubus bármilyen állásában és -20 - +40 fok között is tartania kell az ideális felületet legalább kb. 100 nanométer pontossággal. Azaz nem hajolhat meg. Az én 140 mm-es tükröm 750 gramm, egy 300-as tükör simán 4-5 kiló...
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.10.20. 16:56

Sziasztok!
Smirglivel erősen "kezelt" üvegfelületet mivel lehetne alaposan lepolírozni?
Sidius

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.10.20. 17:22

Remélhetőleg nem optikáról van szó! :)
Amennyiben durva karcokból áll az egész, úgy csak akkor érsz célt, ha legalább 600-as, de inkább finomabb felületűre csiszolod tovább, majd zöld krómoxiddal (ezt könnyű beszerezni) lehet kifényezni egy filcradab segítségével. (Optikánál kicsit finomabb eljárásra lenne szükség. :) )
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.10.20. 17:50

Nem ez egy sörös korsó :D csak mivel üvegcsiszolás, a tükör készítés is csiszolással kezdődik így bátorkodom megkérdezni.
(Mivel férfi vagy gondolom te is iszol sört így meg fogod érteni problémámat) hogy vettem egy literes sörös korsót. Elején meg van (volt) egy égetett matrica (sok termékre nyomnak ilyet, leginkább bögrével lehet találkozni). A matrica még hagyján ha egy sörös logó vagy ilyesmi van rajta. De neeem ezen egy 4x8cm-es lófej volt. Kérdem én ki az az elvetemült aki egy férfi sörös korsóra egy nagy lópofát rak? OMG
Mikor megkaptam első dolgom volt a matrica eltávolítása (megsemmisítése). Eleinte egyszerű dolgokkal kezdtem majd egyre dúrvábbal. Forró víz mosószerrel és dörzsivel. Majd acél dörzsivel. Aztán szintetikus hígító. Áh meg se kottyant neki. Kutya baja. Aztán jött a sósav fürdő. Na az kimarta belőle a festéket. Majd kés élével kezdtem el kaparni, az csak pár, tized mm alatti vékony csíkot húzott bele. Ha ezzel kaparnám egy év lenne mire lejön. Utána nyers rubinnal dörzsöltem (ugye a korund sokkal keményebb az üvegnél). De megint csak pár csíkot húzott. Na fene egyen meg, nekiláttam flex+ csiszolókorong kombinációval. Na az már szépen lekaparta de így egyértelműen most egy nagy matt fehér folt van helyette. Ezt szeretném eltűntetni, mintha nem is lett volna ott semmi.
Sidius

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.10.20. 18:23

Akkor marad a finom csiszolás, utána polír. Létezik a sarokcsiszolóhoz hasonló polírozógép is, filc koronggal. Ezzel gyorsan kész lesz. (De a finom csiszolást nem lehet elspórolni, pl. egy kis darab üveggel és nedves csiszolóporral.) El kéne érni egy olyan felületet, amelyik súroló fényben már kissé tükröz. Milyen hasznos is tud lenni a szakismeret! :lol:
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”