Motoros fokuszírozó

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.12.01. 21:08

Szia !

Úgy áll, ahogy abbamaradt, mikor legutóbb foglalkoztam vele, hamarosan igencsak tudom folytatni, befejezni, a tükröket is, amit csiszoltam, még ráadásul jó hideg is lesz mostanában, így a polír szurok sem fog túl puha lenni. Amint elérek valami működést vele jelezni fogom.

Üdv: Béla.
stirlitz
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2011.05.17. 19:23

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: stirlitz » 2012.01.25. 17:56

Hát kíváncsian várom az infó-t. Én is újra nekiállok lassan bütykölni a mechanikát.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.02.24. 20:39

Valamit haladtam ezzel a motoros mozgatással kapcsolatban, itt egy kis számolás:

Távcső mozgatás téma, számoltam egy kicsit ... :

6 fordulattal megy 1 órát a rekta tengely, akkor 24h az 24* ennyi = 6*24 = 144 fogú a fogaskoszorúja

tehát 360fok/144= 2.5 fok egy fordulat a kézzel vagy motorral forgatható kimenő tengelyén, most ha
a meghajtó motorom és a bordáskerék közt az áttétel=k2, akkor

k2=5 meghajtó motorom és a bordáskerék közt az áttétel (kb.)
k1=144 deklinációs tengely fogaskoszorú miatti csigahajtásának áttétele

Ha a motorom egy fordulatának felbontása pl. 400 lépés, féllépéses módban de van (800) lépésből álló
encoder tárcsám, DC motorhoz (szervőként pl.), akkor példaképpen:

R=400

Motorra legkisebb lépésére vetített áttétel: 1:(k1*k2*R) => az égen látható mozgás
szöge ebből következően ívmásodpercben számolva:

Alfa min= (360*60*60)/(k1*k2*R) => példa értékeire ez

(360*60*60)/(144*5*400)=1296000/288000= 4.5 ívmásodperc, na a 76 mm-es
tükröm felbontása kb. 120 / 76 = 1.6 ívperc durván, a légkör nem tudom mennyit ront
de mindenesetre féllépéses léptetőmotorral hajtva

a 4.5 ívmásodperc ugrik, akkor a felbontás 9 ív másodperc lesz legrosszabb esetben,

de az exponálás idejétől is függ, ha pl nem mozgatom mennyi idő az a maximum, ami alatt
a 76 mm -es felbontást még nem rontja csak teszem azt 30%-kal, akkor

kellene tudni kb. 1.6*0.3 = durván 0.5 ív másodpercet, akkor ez mennyi idő is ?


24 óra aránylik 360 fokhoz, akkor T óra 0.5 ívmásod perchez => másodpercben kifejezve
az időt és ívmásodpercben a szöget:


24*60*60 / 360*60*60 =T/0.5 => 0.5*24/360 = 12/360 = 1/30 másodpercig lehet exponálni

Mondjuk egy bolygót ennyi idő alatt le lehet kapni, akkor ahhoz elég ha megáll és fotózok.

Ha viszont a szervós megoldást csinálom, ami R=800, akkor 2.25 ívmásodperc a felbontásom ami már
majdnem eléri az elméletit erre a kis csőre, lehet nem számít már annyira, ha pl. hosszabb ideig
exponálnék, vagy több képet és azokat összegzem majd a kis fényképezőgéppel csak ennyit tudok max.

Ha mikrolépéssel mozgatom a léptető motort, akkor pedig 1:8 mikrolépéssel 1.1 ívmásodperc
egy lépés, na az már úgy eléri nagyjából a lehető legjobb felbontást, úgyhogy az eredmény várhatóan
kb. al lesz érve.

Pl. Mars bolygó esetén is a látszó átmérő esetén, ami mostanában olyan 11 ív másodperc, akkor egy
10x10-es pixelben kapunk jó éles képet, utána már homályosodik.

Valami képet is teszek nemsoká még ide, a mechanika rész hogy is festene. Egy meglévő távcső
mechanikára rácsatlakozva a motorral:

PICT0983.JPG


PICT0984_mod.JPG


PICT1009_mod.JPG


Ez legutóbbi képen levőket kellene valahogy működésre bírni, hogy a motor megmozduljon egyáltalán ... ennek még van egy kis híja úgy látom ... :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.02.24. 22:56

Nagyon soakt vigyorogttam a mechanikáról készült fotódon. Oylan szépen össze van rakva az egész, de akkora kamu, mint állat.

Jó, mondjuk így: Statikus protípus demonstráció

Mindenesetre a számításaid sztem alapvetően helyesen, ilyen kicsi áttételnél bizony ez van.
De: miért nem csinálsz nagyobb áttételt? Elég bika a motor, bírná nyomatékból.
Esetleg még egy borzásszíj áttétel az első elé? Vagy egy nagy kúpkerék áttétel?

Ha a motor és az elektronika köré építed az egészet (vagyis ezeket fixnek veszed)
akkor is van még millió lehetőséged javítani a helyzeten.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.02.24. 23:06

Persze, lehet még variálni, csak kicsit elkezdtem számolni is, de egy próbapanelt kivágok, valamiből azt pillanatok alatt meg tudom csinálni egy normálishoz képest, csak kíváncsi vagyok hogy mozogna meg mit látok az okulárban.,ezt meg akarom előtte nézni. Ez csak amolyan játékszer, a komolyabb az egy kupola lesz, ami körbeforog és azon forog majd a 3 méter hosszú és 77 cm-es tükrösöm ... :) A motort csak odatartottam kézzel, annyiból kamu igaz. :) 10 milliót is könnyebb leírni, mint megtermelni . :)
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.03.04. 17:21

Sikerült odáig eljutnom, hogy ezt a PicGoto PIC16F628-cal működő elektronikát ki tudtam próbálni, feltettem a PC-re a 2.7 verziójú szervert, csak kissé furcsán működik, illetve van néhány gond, ami nem tudom mitől lehet, vagy egyáltalán ez a verzió illetve amit a processzorba feltöltöttem mennyire hibátlan. Van aki már ezt megépítette és használja ? A mikrolépésnél, elég darabosnak tűnik, nem tudom még a vezérlőmben lehet e hiba, de azt is ki fogom zárni, hogy az ne lehessen oka, illetve a kimenetére Ledeket ráteszek és megnézem a PWM jel mennyire egyenletes. Azonkívül elég alacsony frekvenciával csinálja a PWM-et, ami miatt nagyon rezeg, ha áll is. Olyan vezérlő van esetleg, ami pl. StepDir jeleket ad ki, és úgy megy pl. mint a Mach3 CNC vezérlő kimenete, tehát olyan gyors jelet ki tudna adni és finoman is ? Még olyat is csinál ez a PicGoto, hogy mikor követné az objektumot , nem értem hogy miért megy sokkal gyorsabban, mint ahogy az idő elvileg telik, meg leggyorsabb járatban ia nagyon lassan megy, tehát egy óra mire rááll egy másik objektumra ...

Az áttételt, RA tengely fogaskerék számot, motor felbontást beállítottam ami nekem van itt.

Egyelőre nem tudom van e másik verziója, ami esetleg jobb, mint ez amit sikerült megtalálnom, mert ez így nem valami túl jó, használható.

Hajnal 4 óra ... közben kiderült az, hogy a vezérlő elektronikám nem szereti, hogy PWM mikrolépés jeleket kap, mert a belső áram határoló chopperes működésének frekvenciája is valahol ott körül lehet, mint a PIC processzor amit kiad, így átlag áram nem úgy alakul, mint ahogy kellene, azon majd valamit változtatnom kell, de annyit meg tudtam csinálni, hogy csak a motornak megfelelő feszültséget kap tápként, így a chopper nem játszik szerepet. Így most már szépen forog a motor, csak egy gond van, hogy viszont gyorsan nem tud forogni a kisebb feszültség miatt, agy elég sokáig tartana mire egy másik célpontra rááll, de most csak az acélom, hogy egy beállítottat kövessen.

Csak még azt nem értem, hogy ez a követés hogy megy, lehet várja a parancsot a SkyChart programból, mert magától csak áll, mikor jól számolja a pozíciót időt, lehet ennyi híja van akkor, de majd pár képet csinálok holnap remélhetőleg, amiből a pár kérdésem világosabban érthető lenne, persze ha létezik valaki, aki már használt ilyet ... annak a Sky Chartnak az LXNET funkciójával próbáltam valahogy meg is mozdítja az is, de arra nem jöttem rá, hogy hogy megy rá egy célpontra, a másik módszer meg az ASCOM az etherneten TCP/IP kapcsolattal menne másik vagy ugyanazon a gépen is, ezt sem teljesen értem még. Ha kint van az egyik gép, ami veszi a parancsokat ethernetről, majd küldi a soros portra, valahogy így megy lehet.

Még annyit hozzáteszek, hogy eléggé rendesen örültem annak, mikor megmozdult a motor és egyenletesen finoman elkezdett forogni, mert már arra gondolok, hogy majd milyen felvételeket fogok tudni ezzel készíteni, ha a szisztéma összeáll. :) Meg tulajdonképpen nem is emiatt a kis tengely miatt, hanem majd ha egy nagyobbat készítek, ami egy 30centis tükröt hordoz majd a hátán, maga a működtetés ott is ugyanaz, csak legfeljebb nagyobb motor kell vagy ilyesmi.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.03.07. 03:02

Úgy látszik kezd egy siker történet kialakulni ezzel a motoros mozgatással fókuszírozással, sikerült eljutnom addig, hogy a csillagászati programból már rámutatok egy csillagra és azt beadva neki, hogy azon állok rajta, utána most már elvileg tudnám követni vagy át menni egy másik csillagra, bolygóra, még a fókuszállításhoz kell egy kis motorkát valahogy felszerelnem az okulárhoz, hogy tudjam a fókuszt is állítani, meg annak még a kimenetére egy kis bipoláris valamit odatenni, aztán lehet majd filmezgetni lassan valamit már alig várom, hogy működjön az egész. Azért ez csak kényelmeseb lesz, mint a kézzel tartani a fényképezőt és úgy becélozni a Jupitert meg a többieket. Így sokkal jobb képeket fogok tudni készíteni, még ezzel a kis csővel is akár.
stirlitz
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2011.05.17. 19:23

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: stirlitz » 2012.03.07. 14:38

Gratulálok Béla!

Sokat haladtál, én még csak odáig jutottam, hogy most készült el az első lézernyomtatásos nyákom, de maga a pic az nagyon új nekem, sosem volt dolgom ilyen kis csoda áramkörökkel.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.03.07. 17:53

Addig, amíg csak be kell forrasztani pár lábat a helyére annyira nem vészes, ha nem is tud róla semmit valaki, de mikor már a programot is te írod, meg egyebeket, akkor pár dolgot meg kell róluk tudni.

Ma úgy tervezem, hogy a fókuszírozó motorhoz a panelről a kivezetést megkeresem melyik lábak azok, ahonnan vezetékkel rá kell csatlakozni egy bipoláris vezérlőre, ami azt a motort hajtja majd egy pici nyomtatóból való kis motorral megpróbálom majd összehozni, aztán akkor már elektromosan képes lesz a működésre.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.08.31. 14:22

Megosztanám ötletemet, hátha hasznos lesz másoknak is. Motoros fókuszt használóktól olvastam, hogy nem tudják hova tenni a kézi vezérlőt(szerintem más kézi vezérlőknél is így van, ezért csináltam meg a léptető motor vezérlőjére is) . Egy rossz hűtőajtóból kiszedett csíkmágnest ragasztottam kétoldalas ragasztóval kézivezérlő aljára, igy a tubus bármelyik részére feltapad, tehát mindíg kéznél van. Még fejjel lefele is simán megtartja.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”