Motoros fokuszírozó

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.09.01. 10:54

Az ötlet jó, de csak bádogtubus esetén tapad a mágnes! Aluminumra, papírra, karbonszálasra esetleg a kétoldalas öntapadós fólia lenne használható, esetleg egéralátét közbeiktatásával, annak két oldalára. Kombinálni lehet úgy, hogy az egéralátétre egy vaslemezet ragaszt valaki arra a helyre, ahova a mágneses talpú kézivezérlőt majd felhelyezi. Egy problémát meg kell említeni, hogy azért van hosszú hajlékony kábele a kézivezérlőnek, hogy a csőtől elkülönítve lehessen használni! Az benne a lényeg, hogy nem kell érinteni kézzel a tubust, a kihuzatot, és úgy lehet élességet állítani. Ha nem a megfelelő helyre, azaz a tubus forgáspontjához közel tapasztja fel valaki a kézivezérlőt, akkor éppen azt a jó tulajdonságot semlegesíti, amire maga a hajlákony zsinóros kézivezérlő szolgál! Nos, az a javaslatom, hogy ha már feltétlen a csőre akarja valaki tapasztani, akkor tegye a forgáspont fölé, hogy a kezelésekor ne mozduljon be túlságosan a szerkezet. Ha nem így tesz, akkor ugyan mi értelme a motoros fókuszállítónak? Gondoljátok át, és tegyetek kedvetek szerint! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
demo9
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2011.11.23. 08:23

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: demo9 » 2013.09.02. 09:32

Imre írta: Egy problémát meg kell említeni, hogy azért van hosszú hajlékony kábele a kézivezérlőnek, hogy a csőtől elkülönítve lehessen használni! Az benne a lényeg, hogy nem kell érinteni kézzel a tubust, a kihuzatot, és úgy lehet élességet állítani.

1., nem hosszú a kábel
2., gondold át még1x: ha használod kézben van, ha nem akkor meg kell vhova tenni...
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.09.02. 10:33

Én a használaton kívüli tárolására gondoltam, természetesen én sem úgy használom hogy közben rá van tapasztva a tubusra. Egyébként akár a forgáspontra is lehet tenni. Nekem a két tubusgyűrű össze van kötve felül egy 20X3-as laposvassal(akár szélesebbet is fel lehet rakni annál talán biztosabb), arra is hibátlanúl feltapad, és máris meg van oldva az hogy nem acél a tubus, és az egyensúlyt sem bontja meg.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.09.03. 01:49

Zsolti82 írta:Én a használaton kívüli tárolására gondoltam, természetesen én sem úgy használom hogy közben rá van tapasztva a tubusra. Egyébként akár a forgáspontra is lehet tenni. Nekem a két tubusgyűrű össze van kötve felül egy 20X3-as laposvassal(akár szélesebbet is fel lehet rakni annál talán biztosabb), arra is hibátlanúl feltapad, és máris meg van oldva az hogy nem acél a tubus, és az egyensúlyt sem bontja meg.
Szerintem nyugodtan lehet nyomkodni, ha a forgáspont felett van a kezelő. Akkor ugyanis nincs hatással se a már említett egyensúlyra, és nem okoz bemozdulást. Én viszont még olyan rövid kábellal nem találkoztam, amely ne ért volna el egy átlag méretű tubus közepéig. Nálam a háromláb oldalára készített tartóban van, ott is nyomogatható, de ki is tudom venni ha kell, és kézben tartva is kezelhető. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.07. 23:50

Elővettem a motoros mozgatót, a PicGoto-val vezérelhetőt. A távcső tubust is egy U vassal felszereltem, így stabilabb lett, mert tegnap még csak a fadarabra volt ráfogva 2 darab dróttal, ezen meg felfekszik a henger alak szépen, nem egy gyári kivitel, de egyelőre megteszi most.

Az elektronikát most próbálom ki, mert át lett szerelve, majd adok neki akkumulátort, hogy ne kelljen 230V. Ha most ez beindul, holnap a motorra egy kerék kellene, de az lehet nem lesz egyelőre, majd venni kell azt igencsak bár most jut eszembe mintha még egy műanyag féle lenne valamelyik dobozban.

Most elsőre azt szeretném elérni, hogy még nem pozícióba mozgatva a Carte du Ciel programból, hanem csak elég ha követő módban menne, akkor bentről tudom nézni képernyőn a felvételt pl. Jupiterről, nem kell vacogni kint.

PICT1613_small.JPG


PICT1614_small.JPG


Rákerült az RA tengely mogató motor a szíjjal, sikerült egy fogasszíj kereket rátenni, kis munkával, mert annak furata 8mm, a motor tengely pedig 6.35 mm és lapolás is volt a keréken, szigetelőszalaggal körbevettem, hogy a 8mm passzos legyen, majd késsel levágtam egy pontnál a szalagot és pont a lapolásra is jól ráment.

Ezután a hajtáselektronikát próbálom rádugni és megnézni mit csinál, csak még azzal kell pár dolgot csinálni előtte, meg éjfél után jön Jupiter, arra próbálok ráállni, ha mindez megy, eddigi legjobb felvételeimet várom a segítségével:

PICT1615_small.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe_ 2013.10.08. 18:40-kor.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.10.08. 07:50

Tobe!

Nem látom sehol a motoros fokuszírozót :) , pedig a topik cime : Motoros fokuszírozó :!:
Tetszik az új profilképed.... A tubusgyűrűből rendelnék egy párat :lol:
Ha lehet, akkor 5 -6 méternyit :P
Obszidián.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.10.08. 12:13

Obszidián írta:Tobe!

Nem látom sehol a motoros fokuszírozót :)

Mert türelmetlen vagy!
Először rááll a célra, aztán fókuszál...
Üdv,
L.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.08. 15:09

Örülök, hogy valakit érdekel a dolog, lesz ott minden, abban a hozzászólásban folytatom az építést. A fókuszt is motorosan fogom mozgatni, meg egyéb nyalánkságok is lesznek rajta, sőt ha nekem nem lesz értelmes ötletem, majd ti kisegítetek. :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.10.08. 18:56

tobe_ írta:Most elsőre azt szeretném elérni, hogy még nem pozícióba mozgatva a Carte du Ciel programból, hanem csak elég ha követő módban menne, akkor bentről tudom nézni képernyőn a felvételt pl. Jupiterről, nem kell vacogni kint.


Miért görcsölsz vele ennyit? Elég, ha kiteszel a falra egy Hubble fotót.
Nincs szebb hobbi, mint a szobacsillagászat.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.08. 19:43

Azért görcsölök vele, hogy mikor a tetőre építem fel az 50 centis távcsövemet, akkor azzal már ne kelljen ennyit kísérletezni. :)

Most pl. felmerült egy kis gond, a soros port a laptopon csak USB kimenet van , így még egy ARDUINO panelt beékelek közé, úgy hogy annak a processzorát kivéve, a soros lábakat át kell vezetni eme panel PIC processzorára úgy, hogy a soros fogadó IC-jét emebből is ki kell venni és akkor laptopról is tudom hajtani, mert most csak PC-ről megy. De azt meg nem fogom kihordani a kertbe. Mindig adódik valami gond látod.

Lehet csinálnom kellene egy Webservert, hogy élőben tudjam közvetíteni a képét., amit éppen látok majd vele. Ilyet csinált már valaki ?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”