Tubus festése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.12.30. 18:55

Köszi mindkettőtöknek a választ.
Szép eget,
Bence
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2010.12.30. 21:02

Szia!
Szerintem ez már a tubus végső simítása, amikor mindennek megvan a helye. A hordozó anyaga műanyag fólia, így nem tudom tépni (megvágva lehet hogy hasad), nem is nagyon nyúlós, vágni viszont felragasztott állapotban is könnyű. Szerintem mindenképpen csak az utolsó lyukak fúrása után ragasszad be! A kihuzat helyét nagyon könnyű volt kivágni belőle egy éles szikével. Nem beszélve arról ,hogy a finom papírport azért nem olyan könnyű kitakarítani egy olyan hosszú csőből.
Ez egy öntapadós fólia, a hátoldal lehúzásával lesz ragadós. Érdekes, hogy frissen ragasztva még könnyebben visszafejthető egy kis igazításhoz, de ha már rányomkodtad és vártál vele egy darabig, megerősödik a ragacs. Nem tudom hogy mennyire erősen ragad, nem próbáltam visszafejteni a kész tubust :-)
A 20 centis cső mindenesetre meg fogja dolgoztatni a kezedet és a térlátásodat :-)
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Tubus festése KÁRPIT

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.02.02. 11:26

Sziasztok!

Ez is egy érdekes téma és nem is mellőzendő. A tubusaim mindegyikét egy idő után belülről kárpitoztam. Leírom, hogyan célszerű és hogyan lesz teljesen profi megoldás.

Régen voltak olyan "szálcsiszolt" nadrágok, amik lábirányban apró csíkosak voltak. Kell vásárolni ilyen szövetet és a fényútra merőlegesen kell tervezni a szálirányt. Sokszáz blendécske, akadály lesz a tubus falán és a végén pokoli sötét lesz.

A tubus belső felét egy sávban ecetes sziloplaszttal 20cm-es csíkban kell bekenni, lehet valami kontakt ragasztó is. (büdös lesz) Eztán egy seprűnyélre gondosan feltekerni a kiszabott szövetet. Rákasírozni alaposan kézzel és sávonként körbemenni. A legvégén a szélt gondosan leragasztani, tubust szellőztetni, másnap lehet szerelni. A legjobb megoldás. A hmg is nő az okliban tőle, nem is keveset.

Rengeteg mély ég objektumnál érezhető a régi és az itt leírt módszerrel belül fedett távcsőtubus minősége.

Jó építést!

Jani
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2011.02.05. 07:10

Szia!
Tudnál fotót mutatni erről a szövetről, mert nincs elöttem melyik fajta szövet lehet. Sajnos a család nő tagjai sem tudnak segíteni! Köszönöm!
Derült eget!
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.02.05. 07:47

Bozsoky írta:Régen voltak olyan "szálcsiszolt" nadrágok, amik lábirányban apró csíkosak voltak.

Fekete velúr tapéta, igaz az ára durva, de kb. hasonló lehet az eredmény, olyan mint egy kormos kályhacső tőle a távcső, és ráadásul öntapadós.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2011.02.05. 07:58

Köszönöm a választ. Először én is ezen gondolkodtam, de nagyon tartok a beragasztástól a légbuborékoktól és a gyűrődéstől. Nagy kihívás lesz az biztos!!! :roll: Még nem döntöttem el melyik módszert válasszam. Most matt feketére van festve, de a festék kiválasztása sem könnyű, hogy megfelelő tapadása legyen. Négy éve festettem és kezd pattogzani a festék.
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2014.06.29. 13:50

Sziasztok, olyan problémával állok szemben, hogy van egy okulárom, aminek a külső felszínén szürke festés (foncsor?) van, de sajnos ez elkezdett lekopni, leválni. A képen látható módon már körömmel is le lehet kaparni, de nem szép, így mindenképpen le szeretném szedni teljesen. Milyen vegyszerrel lehetne 100%-osan lemaratni, leoldani róla?
Fénykép-0027.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.06.29. 16:05

Szinte kizárt, hogy foncsor lenne, inkább valami olaj-alapú festék.
Azt meg oldja a nitrohigító.

Mindenképpen nagyon kis mennyiségben vidd fel először, és teszteld egy ponton.
Javaslom, vegyél fültisztító pálcikát (vagy csinálj hosszú gyufából meg vattából) és azzal, finoman dörzsöld.

Ha lejött, akkor mindenképpen töröld szárazra. Az optikához semmiképpen ne érjen, még csak ne is közelítsen a higító, mert párolog! Hosszabb időre se hagyd rajta, ne párologjon. Ha az okulár nem Ar vagy más nemegázzal töltött, még belemegy a lencsék közé. Gumi felületet se higítózz be, azt is oldja.

Az is járható út, hogy nagyon finom szemcseméretű csiszolópapírral leszedet a nagyját, aztán finoman higítóval leszeded a maradékot, és letörlöd.
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2014.06.29. 17:10

Nitrohígítót kipróbáltam, nem vitte. :\
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.06.30. 12:04

Akkor az valami felületkezelés. Marad a csiszolóvászon.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”