Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.02.28. 20:55

Pontos méretet adj, hátha van.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.02.28. 21:03

Vizi Péter írta:Pontos méretet adj, hátha van.


Egy 30 centis és egy 25 centis kör kéne, amikből karikák maradnának meg.
Segédtükörre is szükségem lesz, 65-70 milliméteresre. Hátha az is van a spájzban :)
mallory
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012.03.01. 16:35

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mallory » 2012.03.03. 00:08

Találtam egy 95/700(?) as tripletet az elfekvő DIY projektor cuccaim között (az egész pakkot még pár éve vettem egyben). Ránézésre (már amennyire értek hozzá) eléggé jó minőségűnek tűnik. Bevonat nincs rajta, de amikor a fókuszt próbáltam mérni nagyon szép kontrasztos volt a vetített képe. Érdemes szerintetek egy refraktort építeni belőle?
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: András » 2012.03.03. 09:26

mallory írta:. Érdemes szerintetek egy refraktort építeni belőle?


A vetített képből szerintem még nem lehet megállapítani a lényeget (nekem is van tükröm, amivel csodás tájképet lehet vetíteni a szemközti házról a konyhában a falra, de a tubusát már száz éve felszámoltam) Egy ideiglenes PVC-csőbe beépíteném, oda nem kellenek nagy esztétikai igények, csak fixen és pontosan illeszkedjenek az elemek (jó sok szikszalag meg kartoncsík) és okulárral is kipróbálnám a helyedben. Nyilván okulárral minden hiba alaposan felnagyítva látszik.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.03.03. 10:09

kulizoli írta:
Vizi Péter írta:Pontos méretet adj, hátha van.


Egy 30 centis és egy 25 centis kör kéne, amikből karikák maradnának meg.
Segédtükörre is szükségem lesz, 65-70 milliméteresre. Hátha az is van a spájzban :)

Sajna ekkora alu sincs, meg segédtükör se.
mallory
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012.03.01. 16:35

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mallory » 2012.03.03. 13:06

András írta:
mallory írta:. Érdemes szerintetek egy refraktort építeni belőle?


A vetített képből szerintem még nem lehet megállapítani a lényeget (nekem is van tükröm, amivel csodás tájképet lehet vetíteni a szemközti házról a konyhában a falra, de a tubusát már száz éve felszámoltam) Egy ideiglenes PVC-csőbe beépíteném, oda nem kellenek nagy esztétikai igények, csak fixen és pontosan illeszkedjenek az elemek (jó sok szikszalag meg kartoncsík) és okulárral is kipróbálnám a helyedben. Nyilván okulárral minden hiba alaposan felnagyítva látszik.


A 110-es pvc csőbe teljesen passzentos, még a gumit is ki kellett szedni, mert attól már nem ment be.
A kérdésem az lenne, hogy ha az elméleti gyújtótávolság 700 mm, akkor mekkora csövet vágjak? A fókusznak az okulár melyik pontjára kell esnie?
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.03.04. 10:35

Halihó!

Örömmel jelenthetem, hogy elkészült a TMB-m tubusa. Van itt egy fénykép, hogy milyen is volt előtte és van egy, amelyiket tegnap készítettem. Igazi "Then and Now". :)
Ebben a kék színű Gemini tubusban vásároltam Dán Andristól ezt a távcsövet. A fókuszírozója már akkor sem volt valami tökéletes, ezért kapott egy újat. Aztán később csereberéltem egy Zeiss binobenézőt, de azzal meg nem kaptam fókuszt, hiába volt benne egy 1.4x fókusznyújtó, ezért a tubust kicsit meg kellett hosszabbítani.
Aztán vagy egy fél évre elkerült tőlem a távcső, aminek az lett a következménye, hogy a fókuszírozó "kicsit" teljesen legatyásodott, a harmatsapka eltörött stb. Amikor visszakerült, elhatároztam, ha már így van, akkor kap egy új tubust az optika. Rózsika vállalta el az elkészítését (majdnem egy évtizedes barátság okán ez természetes is). Én magam nem vállalkoznék egy ilyen feladatra, mert tapasztalat és kézügyesség terén elég gyér tapasztalatokkal rendelkezem. Hát, mit is mondjak erről az új tubusról? Kapott egy profi harmatsapkát, egy 3" fókuszírozót. Az egész tubus nagyon profi, gyári kinézetre vall. Rózsikában ismét nem csalódtam. Igaz, hogy kicsit sok idő telt el a megrendeléstől a megvalósulásig, de azt eddig is tudtam, hogy Rózsika malmában sokkal lassabban őrölnek. A végeredmény mégis megérte a várakozást. (Egy kis reklám Rózsikának.) :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: András » 2012.03.04. 12:41

meunier írta:Halihó!

Örömmel jelenthetem, hogy elkészült a TMB-m tubusa. Van itt egy fénykép, hogy milyen is volt előtte és van egy, amelyiket tegnap készítettem. Igazi "Then and Now". :):)


Jól néz ki! Bár szerintem a fekete-kék verzió se csúnya. Nem bírom kivenni, milyen zenittükör van benne?
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: András » 2012.03.04. 12:58

mallory írta:
András írta:
mallory írta:. A kérdésem az lenne, hogy ha az elméleti gyújtótávolság 700 mm, akkor mekkora csövet vágjak? A fókusznak az okulár melyik pontjára kell esnie?


A "mekkora csövet vágjak le" kérdésre senki nem tudja a választ, csak te, ugyanis nem tudjuk, milyen mélyen ül a lencse a csőben, hogy néz ki a fókuszírozód, akarsz -e mögé zenittükröt, melyik mekkora részt vesz ki az optikai tubushosszból stb... ki kell modellezni, saját kútfőből megoldani.
Amikor a tubusomat építettem, az objektívfoglalatot rászigszalagoztam egy darab tetőlécre, egy kicsit messzebb meg a fókuszírozót zenittükröstül-okulárostul (optikai fapad) a lécet rácsavaroztam mechanikára, aztán próbálgatás. Amikor jó helyen volt a fókuszírozó és az állása is olyan volt, hogy végtelenre-közelre is élesre állt, és kis tartalék is maradt, akkor mértem, utána vágtam.

(természetesen jelen esetben az optikai tubushossz = objektív fókusza + okulár fókusza, ez Kepler óta alap.: )
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.03.04. 14:49

Jól néz ki! Bár szerintem a fekete-kék verzió se csúnya. Nem bírom kivenni, milyen zenittükör van benne?


Egy 2" TV Everbright van benne. :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”