Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.08.03. 19:17

Vizi Péter írta:Kollégák!

Dobson állványt építek, ehhez keresek teflon darabokat, amiken a tubus - illetve a rászerelt két pvc-tárcsa - vertikálisan elfordul.
Tudom, hol lehet vásárolni, de ha van valakinek maradék, felesleg, stb., inkább azt venném meg.


üdv! van valamennyi teflonom azt hiszem bár elég vastag, nem az a nagyon vékony fajta. egy készülő mechanikámhoz vettem, de ha nem kell túl sok belőle, akkor szerintem tudok küldeni. mennyi és milyen méretben kellene? ha itt nem tudnál pm-ni, mindenféle bazárban fut hirdetésem (30mm gso superview), ott megtalálod az emilcímem.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2012.08.06. 20:23

Péter: én erre a célra nyomdai vágógép használt műanyag vágólécét építettem be, és egy fém pogácsa fordul benne. Ezt te is be tudod szerezni. A gyakorlat szerint egész kis különbség van a tapadási és csúszási súrlódások között, nem túl "darabos" a mozgása. PVC csővel mondjuk lehet hogy máshogy viselkedik. Egy próbát megér, nyomdákban hulladék, ingyen van.
KovacsGy
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2012.07.12. 09:59

Okulár méretek

Hozzászólás Szerző: KovacsGy » 2012.09.18. 09:17

Üdv! Az ügyben kérném a segítségeteket, hogy az okulároknak (1.25) a fókuszírozóba kerülő része milyen hosszú? Ez valami szabvány méret, vagy gyártónként változik?
Szeretnék egy adaptert csinálni .965-ös fókuszírozóhoz, hogy tudjak 1.25ös okulárokat használni, mivel szert tettem egy régi newton tubusra gyakorlatilag ingyen és ha már vennék hozzá okulárt akkor 1.25öst szeretnék, hogy a későbbiekben ha tubus csere lesz akkor tudjam használni őket.
Előre is köszönöm a segítséget!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Okulár méretek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.09.18. 09:20

KovacsGy írta:Üdv! Az ügyben kérném a segítségeteket, hogy az okulároknak (1.25) a fókuszírozóba kerülő része milyen hosszú? Ez valami szabvány méret, vagy gyártónként változik?
Szeretnék egy adaptert csinálni .965-ös fókuszírozóhoz, hogy tudjak 1.25ös okulárokat használni, mivel szert tettem egy régi newton tubusra gyakorlatilag ingyen és ha már vennék hozzá okulárt akkor 1.25öst szeretnék, hogy a későbbiekben ha tubus csere lesz akkor tudjam használni őket.
Előre is köszönöm a segítséget!

Tartok tőle az okulárkihuzat hosszúságára nincs szabvány. Egy barlow lencse esetében pl. elérheti akár a 10 cm hosszúságot is. Azt azonban tartsd szem előtt, hogy a plusz adapter meg fogja hosszabbítani a fókuszírozódat, azaz nem biztos hogy ezáltal el fogod tudni érni a fókuszt.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
KovacsGy
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2012.07.12. 09:59

Re: Okulár méretek

Hozzászólás Szerző: KovacsGy » 2012.09.18. 09:35

SzarkaLevente írta:Tartok tőle az okulárkihuzat hosszúságára nincs szabvány. Egy barlow lencse esetében pl. elérheti akár a 10 cm hosszúságot is. Azt azonban tartsd szem előtt, hogy a plusz adapter meg fogja hosszabbítani a fókuszírozódat, azaz nem biztos hogy ezáltal el fogod tudni érni a fókuszt.

Igen, tudom hogy gond lehet a fókusszal, ezért akarom a minimálisra csökkenteni az 1.25ös cső hosszát.
Akkor pl milyen hosszú egy SW Super Plössl és pl a Barium okuárok ezen mérete?
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.09.18. 10:44

nincsenek előttem az oklijaim, de szerintem 4-5 centinél egy okli sem lóg jobban bele a kihuzatba. ha ráér, délután lemérek pár típust, bár barium-om és sima plössl-öm pont nincs.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Okulár méretek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.09.18. 12:23

KovacsGy írta:
SzarkaLevente írta:Tartok tőle az okulárkihuzat hosszúságára nincs szabvány. Egy barlow lencse esetében pl. elérheti akár a 10 cm hosszúságot is. Azt azonban tartsd szem előtt, hogy a plusz adapter meg fogja hosszabbítani a fókuszírozódat, azaz nem biztos hogy ezáltal el fogod tudni érni a fókuszt.

Igen, tudom hogy gond lehet a fókusszal, ezért akarom a minimálisra csökkenteni az 1.25ös cső hosszát.
Akkor pl milyen hosszú egy SW Super Plössl és pl a Barium okuárok ezen mérete?

A GSO Plössl oklija 30 mm, a többi is kb ennyi.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.09.18. 12:49

SW plössl, Orion plössl 20mm. SW 5mm planetary 25mm.
Sok sikert a konverterhez.
Én csináltam egyet PVC-ből, az urániás okulárokhoz. Már nem használom, inkább a régi okulárokat építettem át 1.25" méretre. Isteniek!

A belógó rész lehet nagy is, inkább a kilógó részt (0,96) kell a lehető legkisebbre csinálni.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.09.18. 15:30

Tomasz írta:A belógó rész lehet nagy is, inkább a kilógó részt (0,96) kell a lehető legkisebbre csinálni.


Az én értelmezésemben pont a fordított helyzet áll fenn, a fókuszírozó a 0,96-os, így a kilógó rész akkora lehet minimálisan, amekkora az egyes 1,25-ös okulárok "nyaka".
KovacsGy
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2012.07.12. 09:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: KovacsGy » 2012.09.18. 18:07

Igen a távcső kihuzata .965-ös.
Köszönöm mindenkinek a hozzászólást! Remélem hamarosan beszámolhatok az eredményről!:)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”