Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.03.08. 12:40

pisza írta:Köszönöm a gyors válaszokat, igen egy 20 cm vastagfalú KPE ( narancssárga ) lefolyócsövem van, de baromi nehéz. A hossza is megfelelő mintának. ( Mondjuk fogalmam sincs ha erre gyártanám a kész tubust, hogy lehet róla leszedni?)
Volt már a kezemben üvegpaplan / műgyantával elkészített tubus, nagyon tetszett, hogy könnyű, és bitang erős.
Igaz nem akarok fotózni a távcsővel, de azt tudom, hogy a hőtágulása is nagyon minimális.
Tudomásom szerint ettől már csak a karbontubus jobb.

Megfelelne a vastubus, vagy alu is csak nem tudom varratmentesen elkészíttetni.

Üdv
Tisza Csaba
70/6644088
tisza.sztkft@gmail.com


Most megyek dolgozni , később visszatérünk rá . Poliészterrel foglalkozó cégnél dolgozom .
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.03.08. 20:30

pisza írta:Sziasztok, egy kis segítségre szorultam. Bármilyen információra lennem szükségem, ami az üvegszálas cső építésével kapcsolatos. 20cm-es 140 cm hosszú üvegszövet/gyanta kombinációval épített csövet szeretnék építeni, ha valaki épített már ilyet, megköszönném ha megosztaná a szakmai fogásait.


Üdv
Tisza Csaba


Szia Csaba!
Ebből a cikkből megtudhatod.


http://www.zsamba.andromedaegyesulet.hu ... zites.html
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.08. 20:49

pisza írta:Sziasztok, egy kis segítségre szorultam. Bármilyen információra lennem szükségem, ami az üvegszálas cső építésével kapcsolatos. ...


Ha nem feltétlenül te akarod elkészíteni, akkor meg tudom adni annak az elérhetőségét, aki Magyarországon "ipar-szerűen" gyártja a nem üvegszálas, de karbon szövetes műgyanta tubusokat. Nem ismerem az árait, de pofon nem jár érte, ha megkérdezed.

Írj privátban, ha érdekel, és megadom a nevét, számát.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.03.09. 10:44

[quote="pisza"]Köszönöm a gyors válaszokat, igen egy 20 cm vastagfalú KPE ( narancssárga ) lefolyócsövem van, de baromi nehéz. A hossza is megfelelő mintának. ( Mondjuk fogalmam sincs ha erre gyártanám a kész tubust, hogy lehet róla leszedni?)

No kicsit számoltam . A 20cm átmérőjű 140cm-es KPE csöved kb 4,5 kiló lehet ( az én 112cm-esem 4 kiló) . Műgyantából megcsinálva ugyanez kb 2,5-3 kiló . Súlyban nem vészes az eltérés , macerában rengeteg .
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.09. 12:12

Legegyszerübb (legolcsóbb) papircsőre laminálni a rovingot (tegnapi cim) és kötés után kiáztatni vizzel, kefével. Képzelem, 150 es roving többször tekerve lenne jó (?). http://papircso.hu/papircso/ Ha van ismerősöd aki ilyen helyen dolgozik, tud szerezni kis kiszerelésben épitőanyagot. Kis manufaktúráknál olcsó. A zsalucső vizzárója lehámozható, celluxszerü. Sz.........már. 9. beszéltem a vitorlázó fiukkal, papircső tényleg jó de, hogy kivülről ne legyen darabos felület minél kisebb súlyu rovingszövet jó a csill.csőnél. Nem kell utólag sokat csiszolni. Ez a méret 2x félórás egyszerű dolog, házilag.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.03.09. 23:56

géza írta:Legegyszerübb (legolcsóbb) papircsőre laminálni a rovingot (tegnapi cim) és kötés után kiáztatni vizzel, kefével. Képzelem, 150 es roving többször tekerve lenne jó (?). http://papircso.hu/papircso/ Ha van ismerősöd aki ilyen helyen dolgozik, tud szerezni kis kiszerelésben épitőanyagot. Kis manufaktúráknál olcsó. A zsalucső vizzárója lehámozható, celluxszerü. Sz.........már. 9. beszéltem a vitorlázó fiukkal, papircső tényleg jó de, hogy kivülről ne legyen darabos felület minél kisebb súlyu rovingszövet jó a csill.csőnél. Nem kell utólag sokat csiszolni. Ez a méret 2x félórás egyszerű dolog, házilag.


A kiáztatás kartoncsőnél elég hosszadalmas lenne . Sokkal egyszerűbb a sablonnak használt csőre tekerni egy réteg csomagolópapírt , amit folpack-kal újból körbe kell tekerni . Utána vax-al alaposan átdörzsölni . Erre mehet a műgyanta+üvegszál . Kötés után egyszerűen lecsúszik a cső a formáról . A belsejéből meg szépen lefejthető a csomagolópapír/folpack kombó . De működik sima neylon fóliával is . A lényeg , hogy a rátekert réteg csússzon a csövön . Roving ( üvegszövet ) helyett bőven jó az üvegpaplan is , a lényeg , hogy szépen el legyen dolgozva a felület laminálóhengerrel .
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.10. 08:56

Nem szivesen folytatom a témát, de tapasztalat nélküli tanácsadás ellenes vagyok. Az ázott papirhengert több milliméteres rétegekben lehet könnyedén visszacsavarni ill. lebontani. A leirt hosszú macera ezek után tárgyát vesztett. Hajóépitő intellektuelek (hobbisták) véleménye, ekkora cső kikenése igy gyerekjáték.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.03.10. 12:14

géza írta:Nem szivesen folytatom a témát, de tapasztalat nélküli tanácsadás ellenes vagyok. Az ázott papirhengert több milliméteres rétegekben lehet könnyedén visszacsavarni ill. lebontani. A leirt hosszú macera ezek után tárgyát vesztett. Hajóépitő intellektuelek (hobbisták) véleménye, ekkora cső kikenése igy gyerekjáték.


Én csináltam már ilyen csövet . Ráadásul nagyméretű poliészter termékeket gyártó cégnél dolgozom , napi szinten van dolgom ilyenekkel nem hobbi szinten . Szóval tudom miről beszélek , nem csak tapasztalat nélkül okoskodom ;)
Ráadásul írta a kolléga , hogy van egy műanyagcsöve sablonnak . Minek költene egy papírcsőre pluszban ?
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2018.03.10. 15:07

Üdv, most mértem le a meglévő narancssárga 200 mm-es lefolyócsövemet:

130 cm-hosszú, 20 cm átmérőjű, (külseje), 5 mm-es falvastagságú. ki van fúrva az okluárkihuzat alatt vagy 60 mm-es lyuk. Súlya 5.7 kg. Ha vaslemezből lenne hengerelve is könnyebb lenne.

A két tükör, kereső, okulár, tükörtartó, 2 db tubusgyűrű pontosan fele ennyi lenne súlyban.

Üvegszálból érzésem szerint 2 mm-es falvastagságú elég lenne, főleg úgy hogy a tubus elejére, végére van esztergált 3 cm szélességű alumínium záró karika. Nútolt, tehát az üvegszálas tubus belecsúszik vagy fél centit.
Ez egy komoly merevséget adhat.

Megpróbálom az üvegszövet/gyanta csővel, most már csak szét kell néznem hogy hol lehet beszerezni ilyen kis mennyiségben.

Üdv
Tisza Csaba
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.10. 16:36

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.03.11. 17:03-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”