Barkácsolás vagy vásárlás?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.16. 01:20

A saját készítésű refraktorom tubusát közönséges konzerves dobozokból készítettem. A kihuzat egy kifogyott csógyszer hosszú műanyag tartóhengere, a kihuzat mozgatója meg egy régi lenkerekes autó fogaskerekes tengelye lett. A felépítése egyszerű! Az akromat foglaltának külső méretével éppen egyezett az ananász konzerv doboza. Volt még egy tucat globuszos paradicsomdoboz, három féle méretben is. A legnagyobbak alját a tervezett sugárkúp blendeméretének megfelelően kivágtam. Belül fekete matt festékkel lefújtam, majd a megfelelő sorrenben egymáshoz forrasztottam. Elsőnek csak 3-3 pötty tartotta, és amikor az illeszkedásüket pontosnak ítéltem, kőrbeforrasztottam. A kihuzat mozgatója egy kisebb méretű dobozból készült. Az oldalát a gyári toldás mentén felvágtam, majd a tartónyelveket is kivágtam, kihajtottam, és a dobozt a majdani műanyag csőre tekert 2 réteg papír alátétre ráigazítva, ráhajlítva, összeforrasztottam. A vastagabb pereméből egy keveset ki kellett vágni, hogy éppen illeszkedjen a külső kör mentén. A műanyag cső oldalát a lendkerekes autó fogaskerekének megfelelő sűrűságben vékony fűrészlappal pontosan bevagdostam a fogmélységnek megfelelően. Éppen átérte a vékonyabb műanyagcső falát a bevágás. A fogaskerekes tengelyt az eredeti sárgaréz csapágyával a kihajtott nyelv kivágott résébe tóltam, majd a műanyag csövet a gumikereket forgatva a fogaskerékkel félig betólt állásba helyeztem. A két sárgaréz csapágyat a nyelvhez forrasztottam, úgy, hogy a belső műanyag henger immár a hézagoló papír nélkül is szorosan álljon! A forraszópákával a fogaskereket kb 200 fokra felmelegítettem. A műanyag már lágyul, az ón még nem olvad meg ezen a hőfokon! Ez után a műanyag csövet szépen egyenletes forgatással ütközésig behajtottam, majd azonnal kifelé is! Közben a felmelegített fogaskerék a befőrészeléseknek szép profilt adott. Kitekerve a csövet már szépen egyenletesen mozgott, sokkal kisebb szorulással, de nem kotyogott. Ez után pár cm hosszú 2 mm vastag vörösréz dróttal a fület merevítettem, hogy oldal irányban ne kotyogjon, és már készen is volt a tubus. A dobozok ónozottak, a festék rajtuk igen vékony, kis kapargatással tiszta fényes forrasztható felületet lehet nyerni. Okulárral és lézerrel központosítottam még egy milliméternyit, és már láttam is aznap a Jupiter sávjait tű élesen! Szeretem a pardicsomlevest, a paradicsomos káposztát a töltött paprikát és az ananászt is tejszínhabbal! Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.04.16. 03:38

Ezekről a konzerves dobozokról bevillant a sörkollektor, abból is lehetne nemcsak Nap(folt)energiát hasznosítani, hanem ugye a végére fóliát téve, megfigyelni is azt. Öreg harcosok a megivott Borsodi világos-osból, kamaszok a RedBull energiaitalból, gyerekek Cola-s dobozokból építve. :)

Jók ezek a megrajzolt ábrák, nyugtass meg bennünket kedves Imre, hogy ez azért nem egy 5 perces rajz, elég sok energia megrajzolni, is nagyon jók ezek. Sok fantáziát felszabadítasz szerintem mindenkiben ezekkel.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.04.16. 11:23

Tubusnak sokan használnak PVC (lefolyó) csövet. Ha van 20 centis, pont megfelel.
Az állványt illetően meg lehetne fontolni a Dobson-szerelést is.
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2012.04.16. 13:55

Turbo írta:Van egy Urániából származó, Varga-féle "bevizsgált",150/1500-as távcsőtükröm, hozzá való segédtükörrel. Van egy Réti-féle tengelykeresztem is, állvány nélkül, meg néhány apróság (okulárok, keresőhöz való optika). Abban szeretnék tanácsot kérni, érdemes-e megpróbálni ezekből egy távcsövet összerakni? Esetleg a főtükröt átcsiszoltatni 1000 mm körülire, hogy könnyebben kezelhető tubust kapjunk.

Egy Varga tükröt nem kéne átcsiszoltatni! A Réti-féle tengelykereszt pont megfelelő! Kibír egy gyerektábort, sőt még a gyerekeket is! :lol:
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.04.16. 14:15

Erről a Réti-féle tengelykeresztről nem található valahol valamilyen leírás, esetleg ábra, hogy hogyan oldja meg a stabilitást?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.16. 15:44

Egy képet találtam, ami egy hajtás rászerelését mutatja, egy másikat, ami hosszú refraktorral ábrázolja.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.04.16. 15:52

A Réti-féle tengelykereszt nem azonos a Távcső Világában bemutatottal? Ott részletes terv van rajzokkal, leírással.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.04.16. 20:10

Tomasz írta:A Réti-féle tengelykereszt nem azonos a Távcső Világában bemutatottal? Ott részletes terv van rajzokkal, leírással.


Akkoriban erre a megoldásra épült mindegyik. Nekem is van, a szerencsi (ma már nem létező, mert porig rombolták a multik) cukorgyárban készült a TMK műhelyben valamikor 1978 körül. Szétverni sem lehet, most is használom. De miért lett Réti-féle?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2012.04.16. 21:25-kor.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.04.16. 20:58

Manapság az a jó, ha valami egy év után már nem jó ... :)
Turbo
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.08.19. 22:42

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: Turbo » 2012.04.16. 22:40

Én 1991-ben vagy 1992-ben vettem egy ilyen tengelykeresztet, egy Réti Lajos nevű amatőrtől - ha jól emlékszem a nevére -, aki gyártott ilyeneket rendelésre. Az enyém 3.000 Ft-ba került. Akkor ez több volt, mint a havi albérletem (főiskolás voltam akkoriban)... Később ezeket emlegették úgy, hogy Réti -féle tengelykereszt. Jóval később is így olvastam róla, amikor valaki írt egy cikket - már nem emlékszem hol -, hogy sikerült meghajtást szerkesztenie erre a típusra. Valami olyasmit, mint a feljebb látott képen.
Szóval, innen az elnevezés.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”