Barkácsolás vagy vásárlás?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.02.22. 13:10

Nagyon érdeklődve nézem ezt itt, Avantos is vagyok. Az olcsóbb - nem szijas - elég lenne ehhez a lábhoz elképzelésem szerint, fotóra más láb stb. való teleszkóp esetén. Nem teleszkópra ott az alapmodell beépitett óraművel. Még a félórás célontartás is elég lenne az állványhoz, amit egyébként finom kézipásztázónak is tartok modern kisteleszkóphoz (max. 2,5 kg.) szeretem. Kivánja az egyszerű óraszerkezetet, szemes kényelemnek. Persze, kis fogyasztásut.
burgony
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2019.01.22. 13:47

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: burgony » 2019.02.22. 14:32

Kristály orajellel megy, ha jól lőttem be az áttételt elvileg elég pontos tud lenni. Nyilvan a fogaskerék kotyog, ez a műanyag nem is kicsit. A fogyasztása sztem jó egy db 18650es Li cellás powerbankrol szamitasom szerint 10 óránál többet kell hogy menjen. A motor fázisok áramát pár ms elteltével lekapcsolom. Ennem az idonek valtoztatasaval lehet csökkenteni a fogyasztást nyomaték felaldozasaval.
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2019.02.22. 14:42

Gratulálok az óragéphez!

Küldtem privát üzenetet.

üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
burgony
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2019.01.22. 13:47

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: burgony » 2019.02.25. 10:37

Üdv.,
biztos van akinek újdonság, ezért posztolom a tapasztalataimat léptetőmotor-rezgés témában (egy emailben foglaltam össze, onnan másoltam, ezért lehet fura a fogalmazás):

a rezgést az okozza, hogy a léptetőmotor hirtelen nagy nyomatékkal lép egyet, majd hirtelen nagy nyomatékkal megáll. nyilván a fém fogaskerekek közel torzítatlanul átviszik ezt a darabos mozgást. mivel a csöved több kilogramm, ezért nem tud ennyire darabosan mozogni, a hirtelen mechanikai impulzusokat jó esetben elnyelik a fogaskerekek/tengelyek/összekötőelemek rugalmasságai.

ami marad, az a probléma.
hogy ezt megszüntesd több megoldás is van:

- alacsonyabb árammal kell hajtani a léptetőmotort. a legegyszerűbb alacsonyabb feszültségről, de lehet szabályozni is a vezérlést, én például az impulzus hosszát szabályozom és az impulzus után lekapcsolom a tekercsáramot. (ez segít, hogy kisebbet rugózzon vissza a forgórész a túllendülésből) a kisebb áram kisebb nyomatékot fejt ki, kisebb lesz a hirtelen mechanikai impulzus is. persze le kell tesztelni, hogy mi a legkisebb nyomaték ami elviszi a rendszert. gyorsjárathoz lehet nagyobb áramot használni. ez a megoldás lehet hogy egyedi áramkört igényel.

- a hajtásláncba be kell építeni egy rugalmas tagot ami elnyeli a dinamikus mechanikai impulzust (mech. aluláteresztő szűrő). én arra gondoltam hogy az egyik fogaskerekem rugalmas küllőjű lesz. ez úgy működött volna, hogy a külső fogak "recegve" mennek a léptetőmotor rezgő lépései szerint, de a belső tengely már viszonylag stabil szögsebességgel. ugyanilyen lehet egy rugalmas tengelykapcsoló, valami gumis cső, vagy hasonló. amúgy ez a kettőstömegű lendkerék egyik feladata is az autókban. esetleg működik az is, hogy rugalmasan rögzíted fel az egész berendezésed, és a dinamikus tüskéket elnyeli a felrögzítés. tehát amikor a léptetőmotor ugrik, akkor a kütyüd egy kicsit elcsavarodik és a tüskét mérsékelve viszi át a forgó mozgást. ez még a motorról a rögzítésen keresztül vezetett rezgést is csillapítja. mivel az én rögzítésem műanyag és rugalmas, lehet, hogy nálam ez működik is. a szíjhajtásnak is nagyobb a rugalmassága, az is segíthet.

- nagyobb áttételt alkalmazol, és tesztelsz, hátha a hosszabb hajtáslánc jobban elnyeli az impulzusokat. a cél hogy a cső ne próbáljon meg másodpercenként sokszor megindulni és megállni, hanem egyenletesen menjen. ha több impulzus van egy másodperc alatt (nagyobb frekvencia, az aluláteresztő szűrő jobban vág.), a cső tömege hatékonyabb "tehetetlen tömeg" (==kondi az aluláteresztő szűrőben) ami elnyeli a tüskéket. még az is lehet hogy valahogy eltaláltad az állvány sajátfrekijét azért nagy a rezgés. ha az áttételt módosítod esetleg jobb lehet már ettől is.

- és a szupermegoldás ha "softwaresen" egy lépést felbontasz sok kis lépésre. (nagyobb frekvencia, az aluláteresztő szűrő jobban vág.) a gyári léptetőmotor vezérlő IC-k tudnak microsteppinget (ez a neve)feleznek, negyedelnek, ..16odolnak. ezt bátran használhatod, sokkal finomabb lesz a lépés. ez úgy működik, hogy a két egymás utáni fázis sima átkapcsolása helyett előbb csökkentik (pl. 16od résszel) az egyik fázis áramát, majd növelik (16.résszel) a másikét. a következő lépésben ugyanúgy. így 16 lépés ad ki egy valós hardwares lépést. ha ezt szuperfinoman tennéd meg az lenne a tökéletes sinusos vezérlés. mint egy háromfázisú motor. rezgésmentes.
a PIC amit használtam tud 8 vagy 10 bites PWM-et, amivel terveztem ennek a kipróbálását, de még nem csináltam meg, nálam épp nem kell. (tehát elvileg lehetne 256 vagy 1024 softwares lépés két valós lépés közt) ennek a microlépéseknek a rezegését ugye arányosan jobban csillapítaná a tehetetlenség és a hajtás rugalmassága. bosszantó tény, hogy a gyári PWM sejtésem szerint csak pár száz Hzen megy, ami nekünk kevés. egyedi softwares megoldás kell.

- elméleti megoldás, ha rászerelsz mereven egy nagy tömeget a csőre közvetlenül a hajtás csatlakozásához, nyilván ez segítene, de esetünkben nem alkalmazható az egyéb hátrányok miatt.

szóval összegezve:
sztem használj viszonylag kicsi léptetőmotort, kis nyomatékkal, árammal. induláskor használj lassú gyorsítást, hogy ne legyen lépéstévesztés. rögzítsd a hajtást rugalmasan és ha teheted használj minél nagyobb áttételt, szíjat, esetleg egy kis rugalmassággal bíró tengelykapcsolót (nyilván méretezni kellene a rugalmasságot a tagon jelentkező forgatónyomatékhoz). ha meg tudod oldani használj microsteppinget.

btw. nem vagyok naprakész a trendekben, de a DC motor nem hülyeség. ha lenne egy jeladó rajta ami motor-fordulatonként egy vagy több jelet ad, meg lehet csinálni egy arduinoval hogy elég pontosan menjen. sőt. nagyon is meg lehet.
ha van készen egy ilyen berendezésed és működik.. lehet hogy inkább erre fejlesztenék egy pontos vezérlést. egy vezérlő, egy power switch, PWM, egy jeladó és egy kis programzás. ezt még próbapanelen is össze lehet rakni.
az iparban a servomotoros vezérlés nagyobb becsben van mint a léptetőmotor. és a jeladós DC motor a servo ugye. számtalan előnye van.
ha tényleg smooth, profi mozgás kell akkor a lemezjátszóhoz kell közeledni. nem tudok elképzelni elegánsabb megoldást mint egy halk, tökéletesen csapágyazott DC SERVO motort.
Üdv.:Gábor
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.02.25. 11:43

Burgony, óramotor ügyben ez a leirásod nagyon hasznos nekem, kössz. A DC mód el is gondolkodtat. Az AVANT állvány amire megcsináltad, túl jó óraművet kapott ezzel. Egy leginkább szemesen használt ilyen állvány elképzelésed szerint milyen egyszerű motort igényelne ? Súlycsökkentés, egyszerűsités (tölthető elemek) ilyesmik. Ami kényelmesebbé tenné a megfigyelést nagyobb nagyitásokkor.
burgony
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2019.01.22. 13:47

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: burgony » 2019.02.25. 13:13

üdv,
annyira bizonytalan vagyok tanácsadás ügyben. én ezzel dolgozom, könnyen megcsináltam. volt motor a fiókban.
több módon is lehet sikert elérni, válaszd azt, amiben otthonosan mozogsz.
a léptetőmotor adja magát, előbb utóbb biztos jó lesz. a DC motor fejlesztésnek számít, mások nem csinálták még (már a szabályozott precíz szervo verziót) gondolom vannak buktatók.
azt mindenképpen ajánlom, hogy valami kristályról működő vezérlője legyen és hogy a mechanikai áttétel legyen kiszámolva. szombaton csináltam egy egyórás tesztet és 52szeres nagyításon végig a látómezőben maradt a tárgy. középről eltávolodott, de sztem csak azért mert nem volt precíz a pólusraállás. igazából csak leraktam kb, meglepő hogy ennyire eltaláltam. vizuális megfigyelésre a pontossága tökéletes.
én azért választottam az USB powerbankot, mert van egy csomó a fiókban és tölthető. sztem praktikus, nem kell külön elem/akkupakk.
amúgy csinálok mégegy PCB verziót, amin egy digi-pot (potméterszerű, de körbeforgó gomb) van, így sztem kényelmesebb lesz használni mint most.
sajnos a PCB gyártás elég drága, kb 10 ezer egy panel. persze ha 5öt rendelek is 10ezer, szóval nekem ez drágább lesz mintha vettem volna egyet.
ahogy írtam a 3D modellt is megosztom, ha érdekel. nem tudom milyen lehetőségeid vannak (nyomtatás, elektronika, arduino).
a sajátomat nem szívesen árulnám termékként, tudom hogy azzal egy csomó macera lenne, mindenki másfélét akarna, kellene egyféle motor, egy csomó teszt, egy csomó fejlesztés, garancia, support, stb. és nem szívesen kérnék pénzt kiforratlan dolgokért.

de ha tudok segítek, esetleg oda tudom adni az elektronikám egy példányát (ha van megfelelő motor) esetleg 3D nyomtathatok is, de ez túl előreszaladt dolog, azért nem tökéletes a kütyü még, ráadásul nem is olyan olcsó ez a vacak ahogy írtam. ha meglesz a következő verzió, szívesen megmutatom vmikor.
Üdv.: Gábor
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.02.25. 13:26

Nyákot kínában lehet gyártatni nagyon olcsón csak várni kell míg megérkezik annyi a buktatója pcbway.com , jlcpcb.com.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.02.25. 17:30

Köszönöm a válaszod is. Más fejhez gyári óramotort (digitális) használok. Ezt az AVANT-ot meg nagyon megszerettem, kis csöveimhez szemes megfigyeléshez. Hiányzik egy hozzáillő a meglévő furatokhoz illeszkedő motor. A potméteres analógra gondolok, a csillag ne fusson ki a képből hamar. A tápja se legyen nehéz akku.A felajánlásod külön megköszönöm de nem élhetek vele. Nem tudnám megcsinálni már.
burgony
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2019.01.22. 13:47

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: burgony » 2019.03.07. 10:07

Üdv,
egy kis update a projektemről.
kicseréltem az érintőgombos UI-t egy forgójeladóra, most úgy lehet használni kb. mint a mechanikus finombeállító gombot. (fehér tengelyű kék vacak. nagyobb gombot teszek majd rá) leszámítva, hogy ez nem lineárisan működik, ha többet forgatok, akkor gyorsul. remélem kényelmes lesz hosszútávon. az előzővel az volt a probléma, hogy bár a funkcióját jól csinálta, a felszerelt motor miatt nem tudtam használni a finombeállító tengely forgatógombját és a kitalált mozgató gombjaim nem voltak kényelmesek.
a PCB kisebb lett és áthelyeztem feljebb.
.géza: írtam privát üzenetet, nem tudom elveszett-e. a lényeg, hogy ha ennyit megér, akkor majd egyszer megmutatom működés közben, van egy plusz panelem, 20-10ezer Ft közötti anyagköltséggel, 4-2óra munkával reprodukálható a darabszám és sürgősség függvényében.
Üdv.: Gábor
DSC_0031.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.03.07. 10:28

Köszönöm, nagyon tetszik igy amit látok. Ezzel a kiegészitéssel ez az állványunk veri a hasonló kategóriájú elérhető állványokat. A favorizált (hi..) kiscsöveimnél kellemesen stabil. Fokuszolásnál is. Hozza az árát.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”