Barkácsolás vagy vásárlás?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.31. 17:22

Egy ilyet normális géppel lehet csak készíteni, barkácsolva elég rosszra sikerülne. Egyszerűbb megrendelni.

Van itt egy darab aluanyagom, a két látható végéből pont kijönne mindkét menet, leszúrva kis karikákra meg összeragasztva elvileg kijönne belőle.

Szép kis barkács feladat lenne. :)
csoanyag_kicsi.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.31. 18:22

tobe_ írta:
2019.08.31. 17:22
Egy ilyet normális géppel lehet csak készíteni, barkácsolva elég rosszra sikerülne. Egyszerűbb megrendelni.

Van itt egy darab aluanyagom, a két látható végéből pont kijönne mindkét menet, leszúrva kis karikákra meg összeragasztva elvileg kijönne belőle.

Szép kis barkács feladat lenne. :)

csoanyag_kicsi.jpg
Gondolom, van itt biztos olyan, akinek van hozzáférése ilyen gépekhez munkája folytán pl. Aki ilyen dolgokkal foglalkozik, annak pár kattintás egy ilyen. :)
A darálóval (vagy miaz) ne szívassuk magunk sztem. :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.08.31. 20:52

kazi írta:
2019.08.31. 13:08
Van olyan, aki tudna forgácsolni nekem egy ilyet aluminiumból?
https://www.amazon.com/gp/product/B01NA ... VZX7&psc=1
Nem tudok amazonról vásárolni.
Vagy, ha megrendelné nekem, aki tud ott fizetni, úgy is jó lenne. :)
A saját készítést annyiból tartanám jobbnak, hogy lehetne ezt pár mm-el rövidebbre is csinálni, hogy ne egye a fényutat fölöslegesen.

Keresd Rózsikát .
Sidius

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.09.02. 17:33

A probléma az, hogy nem a lényeget nézitek. Nem "normális" gép kell, hanem aki tudja is használni is azt. Innen születnek a "CNC forgácsolt foglalat" -meg miegyéb vakrepülések, amolyan látens hozzáértőknek. Az utóbbi idézőjelben semmi információtartalom NINCS. Én nyolc évig tanítottam forgácsolókat, 2012-ben még nyertünk is a "Szakma Sztárja" hangzatos, de csak a mai mércével mérvadó "megmérettetésen", utána felfogtam, hogy ebben az országban már nem kell szaktudás, csak uniós végzettség. De ettől a kérdés továbbra is az, hogy tud-e valaki forgácsolni, mert ha nem, akkor mindegy, hogy mivel nem tud. Aki egyetemes géppel nem tud, az CNC-vel se fog tudni, ez teljesen biztos, de programozni attól még tudhat, csak az sajnos nem forgácsolás. (Tudom, hogy most nem volt szó CNC-ről, csak kihozta a szó.) :)
De a lényeg az, hogy egy agyonhasznált, és egy totál pontos gépről lekerült két egyformának szánt munkadarab között semmi különbség nem lesz, ha a megfelelő emberek készítik el. Így lesz ez akkor is, ha egy CNC is beszáll a "harcba". Csak az elkészülési idő fog különbözni jelentősen.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.09.02. 21:08

Sidius írta:
2019.09.02. 17:33
A probléma az, hogy nem a lényeget nézitek. Nem "normális" gép kell, hanem aki tudja is használni is azt. Innen születnek a "CNC forgácsolt foglalat" -meg miegyéb vakrepülések, amolyan látens hozzáértőknek. Az utóbbi idézőjelben semmi információtartalom NINCS. Én nyolc évig tanítottam forgácsolókat, 2012-ben még nyertünk is a "Szakma Sztárja" hangzatos, de csak a mai mércével mérvadó "megmérettetésen", utána felfogtam, hogy ebben az országban már nem kell szaktudás, csak uniós végzettség. De ettől a kérdés továbbra is az, hogy tud-e valaki forgácsolni, mert ha nem, akkor mindegy, hogy mivel nem tud. Aki egyetemes géppel nem tud, az CNC-vel se fog tudni, ez teljesen biztos, de programozni attól még tudhat, csak az sajnos nem forgácsolás. (Tudom, hogy most nem volt szó CNC-ről, csak kihozta a szó.) :)
De a lényeg az, hogy egy agyonhasznált, és egy totál pontos gépről lekerült két egyformának szánt munkadarab között semmi különbség nem lesz, ha a megfelelő emberek készítik el. Így lesz ez akkor is, ha egy CNC is beszáll a "harcba". Csak az elkészülési idő fog különbözni jelentősen.
Értem. Tehát a lényeg: megcsinálod 5ezerért vagy nem? 8-) :D
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.09.03. 08:21

https://www.aliexpress.com/item/32913389758.html

Ez nem olyan ? Itt olcsóbb. Ja, ez lehet pont a fordítottja.

Most nézem, hogy neked tulajdonképpen csak egy csődarab kéne, a végére pedig veszel menetmetszőt fúrót, az adott kívánalomnak megfelelően és kész is vagy.

Esztergálni sem kell, csak egy megfelelő alucsövet venni ehhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.09.03. 08:40

Találtam itt a dobozomban egy ilyet, ennek belül M42 menete van, kivülre meg vágni kellene 2" 24TPI menetet és kész is lenne.

A lényeg, hogy valami használt fotós cuccok közt lehet ilyesmit találni, antikváriumban vagy ki tudja hol.
nikon2.jpg
nikon1.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.09.03. 09:34

tobe_ írta:
2019.09.03. 08:40
Találtam itt a dobozomban egy ilyet, ennek belül M42 menete van, kivülre meg vágni kellene 2" 24TPI menetet és kész is lenne.

A lényeg, hogy valami használt fotós cuccok közt lehet ilyesmit találni, antikváriumban vagy ki tudja hol.

nikon2.jpg

nikon1.jpg
Köszi! Nem nagyon látom, megyik része adja ki, de elhiszem.. :-)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Sidius

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.09.04. 20:30

kazi írta:
2019.09.02. 21:08
Értem. Tehát a lényeg: megcsinálod 5ezerért vagy nem?
Ez itt nem üzleti fórum, nem is azért írtam. Nem is kell megérteni feltétlenül. Ne érts félre, nekem nem célom, hogy minőség, meg tömegtermék között bárki is különbséget keressen, nem tisztem mértéket adni semmihez, még pénzbeli mértéket sem. Bocs, de az előbbi csak úgy kiszaladt belőlem. Mentségemre szóljon, hogy én úgy vagyok vele, hogy ha valami elkészül, és azt valaki megveszi, az legyen jó. De mivel én javítom a megvett cikkek egy hányadát, kicsit másképpen látom, ezt beismerem. De van, akinek ugye nem kell javítani, mert jó neki, ahogy van. :)
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barkácsolás vagy vásárlás?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.09.04. 20:52

Sidius írta:
2019.09.04. 20:30
kazi írta:
2019.09.02. 21:08
Értem. Tehát a lényeg: megcsinálod 5ezerért vagy nem?
Ez itt nem üzleti fórum, nem is azért írtam. Nem is kell megérteni feltétlenül. Ne érts félre, nekem nem célom, hogy minőség, meg tömegtermék között bárki is különbséget keressen, nem tisztem mértéket adni semmihez, még pénzbeli mértéket sem. Bocs, de az előbbi csak úgy kiszaladt belőlem. Mentségemre szóljon, hogy én úgy vagyok vele, hogy ha valami elkészül, és azt valaki megveszi, az legyen jó. De mivel én javítom a megvett cikkek egy hányadát, kicsit másképpen látom, ezt beismerem. De van, akinek ugye nem kell javítani, mert jó neki, ahogy van. :)
Nem értem, hogy mire írod ezeket. Miből gondolod, hogy ha valaki ezt megcsinálja, az nem lesz jó?
Vagy mivan most? :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”