Yolo távcsövek

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.04.13. 16:59

Nem az én cikkem, hanem Berente Béláé, de örülök, ha érdekel.
Én csak rovatvezető vagyok, és örvendetes, hogy nem nekem kell mindig írni, nem is azért vagyok. Én csak a főszerkesztőnek küldöm közölhető formában, a szükséges korrekciókkal, de itt nem sokra volt szükség. Nekem legközelebb a síktükrök készítéséről lesz háromrészes sorozat, ha műsorra kerül egyáltalán.
Lesz nekem is cikkem, de csak akkor írom meg, ha elkészítettem az adott rendszert.

Tehát akkor spéci segédtükör nélkül nem megoldható.

De igen, megoldható egy plusz lencsével. Forgalmazni egyiket se fogják, tekintve, hogy többnyire a főtükör sorozatgyártása se sikerül.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.04.13. 20:48

allen99 írta:Tehát akkor spéci segédtükör nélkül nem megoldható. Értem. Hát szomorú vagyok.
Akkor ez nem az én játszóterem addíg, amíg nem fognak árulni ilyen segédtükröt....


Szerintem ha érdekel, akkor nézd át a linkelt típusokat, van itt megoldás számtalan, mint a búcsúban, van korrekciós lencsés is.

http://www.telescope-optics.net/tilted2.htm

Egyik sem könnyű optika, a végeredmény néhol vitatható, szerintem két tükörtől többet egy rendszerbe nem szabad tenni. És még akkor is, egy kiváló de tényleg KIVÁLÓ f/8 Newton hozza ezt a minőséget bolygózáskor.
Csak nagyon nő a tubus hossza. 200-as átmérőnél már 1600 mm.
Egy 250-es Yolo viszont, ahogy Béla mondja, csupán 1500 mm, és F/10.
Viszont a Newtont földi halandó is jól el tudja készíteni. :D
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2018.04.13. 21:39

Én régóta azt a nézetet vallom, és ebben nem vagyok egyedül, - hogy minél kevesebb optikai elemmel érjük el a számunkra kedvező eredményt, - annál jobb!
Az IBAD-97 nagy reflexiójú réteg csábit a 3 vagy 4 tükrös rendszerek megépitésére, de ezek pontos bejuszrirozása nem kis feladat.
Csak érdekesség: Volt, hogy a Yoloimat ezüstözött tükrökkel használtam.
Ezek előtte már egy bejusztirozott rendszerek voltak.
Az újra ezüstöszött tükröket foglalatba helyezve, tubusba berakva tényleg néhány mozdulattal tökéletesre be lehetett állitani ezeket.
Ez egy F/5-6-os Newtonnál már nem megy szerintem....
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.14. 07:58

berenteb írta:Én régóta azt a nézetet vallom, és ebben nem vagyok egyedül, - hogy minél kevesebb optikai elemmel érjük el a számunkra kedvező eredményt, - annál jobb! ...


Biztos, hogy ebben nem vagy egyedül, mert ez szerintem is alapvetés.
Tehát már min. ketten vagyunk... :lol:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.04.14. 16:44

No és akkor egy tükör meg egy segédtükör, vagy lencse az több mint kettő optikai elem? Csak mert egy APO-ban pl. 3 van -meg 6 felület, igaz, ebből kettőt kell feltétlenül nagyon jól megcsinálni. De a PR a lényeg! :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.04.15. 17:00

Sidius írta:No és akkor egy tükör meg egy segédtükör, vagy lencse az több mint kettő optikai elem? Csak mert egy APO-ban pl. 3 van -meg 6 felület, igaz, ebből kettőt kell feltétlenül nagyon jól megcsinálni. De a PR a lényeg! :)


Gondolom nem a számokban van a lényeg, hanem ahogyan Béla írja:
"A számunkra megfelelő eredményt".
Ez lencsés távcső esetén 3 optikai elem, tükrös távcsőnél kettő.
Szerintem. Bár én nem nagyon értek ehhez.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2018.04.15. 20:17

Én úgy tudom, hogy a lencsefelületeknél a pontossági kritériumok nem olyan szigorúak, mint a tükröknél, tehát a felületek száma nem azonos mértékben számitódik.
Sidius

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.04.16. 09:30

Ez igaz Béla. De Akkor feltételezzük, hogy nagy valószínűséggel mindegyik eltérése (vastagság és görbület) az ideálistól kompenzálódik mondjuk pl. 4 konvex és 2 konkáv felületen? Szerintem ez hiba lenne. Vannak felületek, amik egész megbocsájtók, meg vannak, amik nem azok. Azon kívül hogy többnyire gömbök, ugyanúgy összesimogatja az optikus a legjobb lencséket, mert együtt kell működniük, úgyhogy a készítés összességében semmivel nem könnyebb művelet, mint a tükör egy felületén. Az immerzió persze nagy előny sok szempontból, nagyon sokat segít. A légrés esetleg kevésbé, mert a határoló felületeknek jóformán nincs toleranciája. Ezek miatt nem következetesen jó egy távcső attól, mert lencsés. De igaz, egyenként a törő felületek kevésbé visznek hibát a képalkotásba. (De ezt személyesen is át tudjuk rágni. :) )
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.07.26. 06:57

Gondolkoztam elsőnek, hogy hova, melyik topikba írjak. A tavasz folyamán egy mechanika eladás, vásárlást hajtottam végre. Ebbál kifolyólag más más mechanikára helyeztem át kettő műszeremet. Most elsőnek a Béla barátom egykori műszeréről mutatok képeket. Ez a felújjított, Jávorka-féle mechanikára lett fölhelyezve. Néhány kép a műszerről:
DSC_0429.JPG
DSC_04351.jpg
DSC_0430.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.26. 09:05

Szép. Követtem, mikor az állvány felújitást itt közölgetted. Egy ilyen kihelyezésnél ezt a Yolót nem macerás beállitani ?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”