Szálkeresztes okulár készítése házilag

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Szálkeresztes okulár készítése házilag

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.02.13. 20:11

Sziasztok!

A GoTo betanítgatása során szembesültem a problémával, hogy hasznos lenne egy szálkeresztes okulár. Nemrég frissítettem a SynScan kézivezérlő szoftverét 3.32-es verzióra, amiben megjelent egy nagyon hasznos új dolog, a pólusraállás hibáját kiszámító és javítani segítő funkció. Úgy működik, hogy az ember beállítja a GoTo-t és ez alapján a kézivezérlő megmondja, hogy mekkora a pólusraállás alt/az hibája, majd rááll egy választható fényes csillagra. Ezt a csillagot a látómező közepére kell állítani a kézivezérlővel, majd ha megvan, akkor zümmög egy kicsit és átáll úgy a távcső, hogy ezúttal már a mechanika alt/az állítócsavarjaival kell bejátszani középre a csillagot és kész is, feltéve, ha a távcsövünk hossztengelye egyébként párhuzamos a mechanika RA tengelyével (Cone error-nak nevezi, ha nem az)
Ez adta a végső lökést, hogy kell nekem egy szálkeresztes okulár.
A Google-lel ezt az oldalt találtam. Ebben egy 10mm-es Kellner/Bárium okulár a donor. Ennek nagyon megörültem, mert nekem is van egy porosodó ilyen okulárom, szerintem ezzel legtöbbünk így van.
Nosza, neki is láttam a dolognak. A megoldandó feladat az, hogy az okulárban elhelyezzük és biztosan rögzítsük a szálkeresztet úgy, hogy azt az okulárba nézve élesen lássuk.
Hosszasan kísérleteztem, végül arra jutottam, hogy a kihuzat felőli lencsecsoportot helyén tartó menetes gyűrűből le kell vágni kb. 3mm-t.
Kép

Kép
Ezután már sikerült fókuszba helyeznem a reménybeli szálkereszteket. Ezen a ponton a cérnaszálat, a sodrott rézvezetékből kiszedett szálat elvetettem, mert girbegurbák, szöszösek voltak. A macskaszőr bizonyult a legjobbnak, mert egyenes, vékony és nagyon jól tartja az alakját. Továbbá végtelen mennyiségben rendelkezésre áll és mint ismeretes mindenhez remekül tapad, így a kísérletezgetés során nem igényelt külön erőfeszítést a rögzítése sem. Azonban ezt is elvetettem és inkább úgy döntöttem, hogy inkább rajzolok egy szálkeresztet amit majd írásvetítő fóliára kinyomtatok és azt teszem bele.

Kép

A szálkeresztet megrajzoltam, kinyomtattam először papírra és a próba során használhatónak bizonyult, így aztán kinyomtattam fóliára is. A fóliára nyomtatásnál nagyon fontos, hogy a nyomtató típusának megfelelő fóliát használjunk, nehogy sikeresen beleolvasszuk pl. a lézernyomtatóba a nem odavaló fóliát.
Ezután a világítás megoldása következett. A forrásban említett fénykábelt én is kipróbáltam, de nem vált be, így inkább egy 3mm-es LED-et építettem be az okulárba.
Kép

A LED fényereje szabályozható, egy pici műszerdobozban kapott helyet egy 9V-os elem, egy kapcsoló, egy 330ohm-os ellenállás és egy 5kohm-os potméter.
Kép
A szálkeresztet egy méretre vágott, körben behajtogatott gyorskötöző (röcce) tartja a helyén, mint egy rugó.
Kép
Kép
Kép
Az okulár eléggé nagyít, az osztások közti távolság 1mm, a vonalak 1px szélesek a számítógépen.

Kép

Az időjárás miatt csillagon még nem volt módom kipróbálni, de földi célpontokkal tesztelve jól látható a szálkereszt a képen és a megvilágítás is a kívánt szintre állítható.
A kísérletezgetésre és a zsákutcák feltérképezésére 1 délután ment el, a megvalósításra meg egy másik. A fényerőszabályzó költsége elem nélkül kb. 800 Ft.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”