Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.11.15. 17:20

Kedves Imre!

Én úgy gondolom, hogy a főtükör-segédtükör aránynak kb. akkorának kell lennie, mint a segédtükör és az abban levő fúrat átmérő aránya.
A 250-es főtükörhöz inkább a 80-as domború segédtükör lenne ajánlható, abban kb.26 mm átm. fúrattal.
Azért írtam korábban 300-as átmérőt, mert annál már a segédtükör fúrata 30 mm felett lehet, amihez
már lehet használni a modern 31,5-ös méretű okulárokat.

Üdv: Béla
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.15. 17:37

Kedves Béla! Köszönöm a gyors választ! Én is úgy gondoltam, hogy a kitakarás arányában kellene a segédtükör-lyuk arányát kialakítani. Akkor áttérek a 80-a átmérőre a segédtükör kifaragást illetően, és egyelőre megtartom a 60-as síktükröt, késöbb is ráérek lecserélni. A 30mm-es lyuk elé megfelel majd a kisebb síktükör is, legfeljebb a Newton tükör lesz kicsit kisebb kitakarású, ezért kissé vignettált a képe, de a hosszú fókuszú rendben lesz. Ezzel a megoldással 32% kitakarást kapok. Lehet, hogy nem túl ideális kontraszt szempontból, de majd elválik, hogy mennyit ront a gyakorlatban. A 80-as korongot a homorú oldalán előfúrom, és csak a polírozás után veszem ki a közepét. Tusz valami egyszerű módszert a domború paraboloid felület munka közben történő ellenőrzésére? Köszi a segítséget. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.11.15. 19:58

Imre írta: A 80-as korongot a homorú oldalán előfúrom, és csak a polírozás után veszem ki a közepét.


Csak érdeklődöm, hogy miért lesz homorú a hátoldala?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.15. 21:03

TV üvegből készül, és mert domború oldalát csiszolom tükörnek, a háta marad homorú. Amilyen volt eredetileg, úgy marad. .... Hogyan tesztelnéd a domború parabóloid felületet menet közben, mármint a polírozáskor, amikor parabólizáni kell? Van erre szokásos egyszerű megoldás? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.11.15. 21:57

Imre írta:TV üvegből készül, és mert domború oldalát csiszolom tükörnek, a háta marad homorú. Amilyen volt eredetileg, úgy marad. .... Hogyan tesztelnéd a domború parabóloid felületet menet közben, mármint a polírozáskor, amikor parabólizáni kell? Van erre szokásos egyszerű megoldás? Üdv. Imre


Így már értem, hogy miért homorú.

Itt van egy eszmecsere, hogy hogyan lehet kontakt teszteléshez szimulációt készíteni Openfringe programban a domború felületekhez különböző CC értékekre.

http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPIC_ID=136702

Kiindulási alap gondolom, hogy a CC=0
Aztán a gömb referenciához képest kell tovább tesztelni.
Ha megfelelőnek találod, akkor próbatubus, és csillag, vagy műcsillag teszt.
Ha úgy is jó, akkor kész.
Ha sikerült megfelelő szimulációt készítened, akkor megoszthatod velem, mert engem is érdekelne. :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.16. 00:19

Kedves Sándor! Köszi a linket, tanulmányozom.

Egy felületről, közeghatárról verődik vissza fény, tehát ezért vizsgálható egy bevonat nélküli homorú tükör levegőben bevonat nélkül is. Ha egy folyadék törésmutatója egyezik a belé merített átlátszó anyag, pl. üveg törésmutatójával, akkor nem látható a bemerített rész határvonala, mert a fény irányváltozás nélkül egyik anyagból a másikba juthat, nincs határátmenetet képező törésmutató eltérés.

Ha ez igy van, akkor képzelj el egy hengert, amely egyik felét a domború felével kifelé fordított segédtükör zárja le, a másikat egy síküveg lap, és a henger oldalán egy kis csövön át a teljes üreg kitölthető a segédtükör üvegével azonos törésmutatójú folyadékkal. Mi lett belőle? Kialakult egy olyan térrész, amelyben a domború tükröt a síküvegen át a folyadékban mérni lehet, mintha homorú tükör lenne. Nem rajzolom le, mert egyszerűen elképzelhető.

A síküvegen keresztül bejuthat a fény, és a domború üveg külső faláról visszaverődve a folyadékon belül ugyan úgy viselkedik, mint a levegőben, azaz pl. egy késél tesztet is meg lehet oldani a folyadékon belül. A folyadéknak, az oldatnak a törésmutatóját kell pontosan az üvegére beállítani, és ezzel a mért tükör belső falának görbülete teljesen közömbös lesz, ugyanis ott már nincs réteghatár a fény szempontjából. Ha sikerül egy ilyen oldatot létrehozni, akkor ebben a folyadékkal telt hengerben el lehet végezni akár a pontos mérest is. Hogy milyen buktatója van ennek, azt még nem tudom, de elvileg úgy gondolom, hogy működik.

Oldószernek desztillált vízet és oldott anyagnak sót, vagy alkoholt vagy más vízzel elegyedő anyagot használnék. A törésmutatót lehet tesztelni a teljes visszaverősés alapján, amely eltérő törésmutató esetében jön létre a réteghatáron. Az üveg egy tetszőleges darabkájával lehet tesztelni, és ha a folyadékban nem látni, és a fény bármely szögben áthalad rajta, akkor a két törésmutató egyenlő. Mi a véleményed? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.11.16. 18:51

Imre írta: Nem rajzolom le, mert egyszerűen elképzelhető.
Mi a véleményed? Üdv. Imre


Jobb lenne, ha mégis inkább lerajzolnád. ;)
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.11.16. 21:20

Imre!

Összetartó vagy konikus sugárnyaláb esetében nem használnak sugárosztó prizmát, mert szférikus abberációt indukál. Ezért nagyon vékony sugárosztó lapot használnak. A prizmát párhuzamos sugárnyalábhoz használják.

A folyadékkal töltöd hengered az én logikám szerint úgy viselkedik, mint egy vastag üveg ( sugárosztó prizma), tehát szférikus abberációt fog indukálni. Persze lehet, hogy tévedek. Viszont ha az egész hengerben a törésmutató nem lesz egyenletes, akkor az biztosan befolyásolni fogja a mérésed, teszted pontosságát.

Pillanatnyilag így látom, de lehet, hogy nem így van.

Üdv.
Attila
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.17. 02:21

A vázlatot muttom alább. A lényeg, hogy valóban úgy képzelem, mint egy vastag lencsét, amely belül folyadék, tehát benne elhelyezhető és mozgatható akár egy fényszálon bevitt forrás, vagy egy késél, vagy egy rács, és síktükör is elhelyezhető benne. A henger egyik vége síküveg, a másik a mérendő domború ellipszoid, vagy más felület, kb 60... 100 mm átmérőben. A csőhöz fixen ragasztott a síküveg, esetleg az oldalán is lehet síküvegből benéző nyílás, attól függően, hogy milyen teszt képzelhető el a folyadékban. A fekvő helyzetű cső egy felső nyíláson át feltölthető a megfelelő folyadékkal, és a nyíláson át a folyadékba helyezhető a tükör, a késél, a rács, vagy a fényforrás üvegszál kábele is. Esetleg ha valamilyen diszperziós anyaggal szennyezik kis mértékben a folyadékot, akkor látható is lehet benne a fókuszpont, ahol mondjuk a késél majd elmettszi a sugarat, és a betekintő ablakon át a belső tükörrel figyelhető a tesztfelület.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.11.17. 11:44

Imre írta:A vázlatot muttom alább. A lényeg, hogy valóban úgy képzelem, mint egy vastag lencsét, amely belül folyadék, tehát benne elhelyezhető és mozgatható akár egy fényszálon bevitt forrás, vagy egy késél, vagy egy rács, és síktükör is elhelyezhető benne. A henger egyik vége síküveg, a másik a mérendő domború ellipszoid, vagy más felület, kb 60... 100 mm átmérőben. A csőhöz fixen ragasztott a síküveg, esetleg az oldalán is lehet síküvegből benéző nyílás, attól függően, hogy milyen teszt képzelhető el a folyadékban. A fekvő helyzetű cső egy felső nyíláson át feltölthető a megfelelő folyadékkal, és a nyíláson át a folyadékba helyezhető a tükör, a késél, a rács, vagy a fényforrás üvegszál kábele is. Esetleg ha valamilyen diszperziós anyaggal szennyezik kis mértékben a folyadékot, akkor látható is lehet benne a fókuszpont, ahol mondjuk a késél majd elmettszi a sugarat, és a betekintő ablakon át a belső tükörrel figyelhető a tesztfelület.


Üdv!
Most már értem. De miért kell ekkora macera? A domború üveget hátoldalról is szokták tesztelni, én is kipróbáltam a gömbnél. Látszott a rácsképen, hogy nem gömb. Én a helyedben ezt a kis tükröt 10-es vagy 15-ös float üvegből készíteném. A kiindulási pont így is, úgy is egy gömb. Egy pár síküveget könnyű gömbre összecsiszolni, a homorú gömböt kipolírozni. A domborút gömbre kell hozni, már ez is nagy feladat peremkopás nélkül, hidd el. Közben tesztelheted előlről-hátulról, kitapasztalhatod, hogy hátulról tesztelve mennyire korrekt az eredmény. Ha tudatosan is megy a polírozás, tehát azt polírozod amit TE akarsz, és nem azt amit a szurok akar, akkor a gömb utáni további felületalakítást én már műcsillaggal tesztelném az egész rendszerrel együtt. De készítenék egy szimulációt a várható eredményről. Hidd el, a gyakorlatban szépen látni a felület alakulását. Számolj azzal, hogy többféle keménységű és felületű szuroktárcsára lesz szükséged, tutira lesz peremkopásod, azt alig tudod majd visszahozni, és nem fogod látni, hogy mikor hogyan kell polírozni. Ha egyszerű dolog lenne ez, akkor tömegével készülnének Cassegrain és egyéb rendszerek olcsón. Megmondom őszintén, én már várom, hogy mikor írsz arról, hogy a gyakorlatban mi a tapasztalatod, de szívesen elmélkedek veled korlátlan ideig is. :) Csak abból nem lesz soha tükör.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”