Távcsöves tévhitek

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.11.15. 14:56

Szebb - nem szebb.
Az apokromátok általában jobb optikai minőségűek a tömeg-newtonoknál. Ennek talán legfontosabb oka, hogy a 8-12 cm-es lencséken gömbfelületeket kialakítani nagyságrenddel könnyebb, mint egy nagyobb (pláne fényerős) tükrön paraboloidot.
Akkor lenne reális az kis apo- nagy newton összehasonlítás, ha azonos optikai minőségű darabokat tennénk egymás mellé.
Az én 200/1200-as angol optikájú newtonom tényleg lambda/6-os felület, színezésmentes, tűszúrásnyi csillagokkal. Nem egyszer volt mellette kiváló, válogatott optikájú 120/900 SW ED. Mindenki az ED-t dícsérte - amíg bele nem nézett a newtonba. Nincs itt semmi különös: nagyobb fénygyűjtő felület - több fény - több információ. Ha azonos az optikai minőség!!!
Sidius

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.11.15. 15:27

Azért a jó gömb előállítása nem sokkal könnyebb, mint a jó paraboloidé. Gyakorló optikusként meg is esküszöm, hogy fényerősebb tükrökön sokszor ugyanúgy küzdeni kell a gömbért is, bár ritkán cél ennek elérése. Elvileg tényleg könnyebb, mert a gömb automatikusan is előáll megfelelő polírozási paraméterek mellett. Végső soron szabályzott külső körülmények mellett -egy gyárban- tényleg lehet, hogy egyszerűbb, de akkor sem lebecsülendő teljesítmény. Különben a fentebbi megállapítás, mármint, hogy könnyebb gömböt csinálni, inkább úgy igaz, hogy könnyebb egyenletes felületű gömböt csinálni, mint akármilyen aszférikus felületet.
A jobb lencse inkább azért jobb, mert már a görbületek eltérése is a számítottól esetenként század mm nagyságrendű lehet mindössze. Ilyen pl. egy légréses akromát réseket határoló felülete. Aki pedig használható lencsét akar csinálni, az már ebben sem tehet engedményt, kénytelen pontosan dolgozni. Mindemellett össze is lehet válogatni a szórt pontosságú lencsékből a jó képet adó kombinációt. A tükrök tervezett és valós görbülete közötti különbség viszont mellékes, ha nincs nagy eltérés. Mindhez tartozik egy ideális paraboloid, csakhogy ez minden R-értékre más, és önállóan kell jó képet adnia.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.11.15. 16:40

János, a konkrét példánál maradva itt 8-12 cm-es lencsék gömbfelületeit vetjük össze kétszer akkora tükrök parabolájával.
Sidius

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.11.15. 19:33

Teljesen értem az egyébként hibátlan gondolatmenetet, csak két dolog még ide kívánkozik: Egyik, hogy a kisebb lencse görbületei sokkal erősebbek mint a tüköré, vagyis sokkal "fényerősebbek". A másik, hogy ezen felületek többsége domború, ami nem tesztelhető közvetlenül. Igazság szerint a referenciadarabtól való néhány mikronos görbületi eltérés esetén már borzalmasan sok idő jó felületet polírozni. Valamivel jobb a helyzet, ha egymásba illő, immerziós illesztésű görbületekről van szó, ekkor még a polírozottságban is lehet engedmény, de itt se lehet akármennyi eltérés.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.11.16. 09:55

Vizi Péter írta:Szebb - nem szebb.
Az apokromátok általában jobb optikai minőségűek a tömeg-newtonoknál. Ennek talán legfontosabb oka, hogy a 8-12 cm-es lencséken gömbfelületeket kialakítani nagyságrenddel könnyebb, mint egy nagyobb (pláne fényerős) tükrön paraboloidot.
Akkor lenne reális az kis apo- nagy newton összehasonlítás, ha azonos optikai minőségű darabokat tennénk egymás mellé.
Az én 200/1200-as angol optikájú newtonom tényleg lambda/6-os felület, színezésmentes, tűszúrásnyi csillagokkal. Nem egyszer volt mellette kiváló, válogatott optikájú 120/900 SW ED. Mindenki az ED-t dícsérte - amíg bele nem nézett a newtonba. Nincs itt semmi különös: nagyobb fénygyűjtő felület - több fény - több információ. Ha azonos az optikai minőség!!!
Az is érdekes,hogy nálunk miért nem forgalmazzák az Orion Optics UK Newtonokat :?: Néztem a honlapjukat,és pl: a VX8-as Newton tubusok ára 528 font,ami kb: 232kHUF. A mostani Skywatcher árak mellett már szerintem nem annyira vészes.A képek és leírás alapján igen jó optikai és mechanikai felépítésük lehet.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.11.16. 17:44

Mozdonyos írta:
Vizi Péter írta:Szebb - nem szebb.
Az apokromátok általában jobb optikai minőségűek a tömeg-newtonoknál. Ennek talán legfontosabb oka, hogy a 8-12 cm-es lencséken gömbfelületeket kialakítani nagyságrenddel könnyebb, mint egy nagyobb (pláne fényerős) tükrön paraboloidot.
Akkor lenne reális az kis apo- nagy newton összehasonlítás, ha azonos optikai minőségű darabokat tennénk egymás mellé.
Az én 200/1200-as angol optikájú newtonom tényleg lambda/6-os felület, színezésmentes, tűszúrásnyi csillagokkal. Nem egyszer volt mellette kiváló, válogatott optikájú 120/900 SW ED. Mindenki az ED-t dícsérte - amíg bele nem nézett a newtonba. Nincs itt semmi különös: nagyobb fénygyűjtő felület - több fény - több információ. Ha azonos az optikai minőség!!!
Az is érdekes,hogy nálunk miért nem forgalmazzák az Orion Optics UK Newtonokat :?: Néztem a honlapjukat,és pl: a VX8-as Newton tubusok ára 528 font,ami kb: 232kHUF. A mostani Skywatcher árak mellett már szerintem nem annyira vészes.A képek és leírás alapján igen jó optikai és mechanikai felépítésük lehet.

A tubus NETTÓ ára 232e Ft, bruttóban az 300e Ft. Igy sem olyan vészes a tubus ára? Amúgy a mechanikai felépítésükről meglehetősen vegyes véleményem van - nem minden téren múlja felül a SkyWatcherekét.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.11.17. 09:15

Legyen példa erre az én MEADE 10" LXD75 S-N -om.
Csodálkoznék, ha az angol optika nem kínai gyártás lenne, ez nem rosszindulat, csupán a saját eszközömből indulok ki, ami tele van ragasztgatva mindenféle MEO cimkével, mégis volt mit igazítani rajta, leirtam a korábbi hozzászólásomban. Az egyik cimkén: " Készült Kínában Befejezve és ellenőrizve Californiában"
D.Laci
/ Hozzá kell tennem, hogy Kínában nagyon sok magas minőségi színvonalú termék készül, itt mindig az adott márka minőségbiztosítási rendszerének komolysága a döntő. /

Korábban írt tapasztalatom:

"Nyugtasson meg a tudat Mozdonyos, hogy ezen a bolygón nem Te vagy az egyetlen aki tart ettől. Mint korábban írtam, a jusztír tanulható, az a Newton üzemeltetéséhez tartozó sajnos természetes tevékenység.
Viszont ha szét kell szedni a tubust azt nagy körültekintéssel kell végezni.Röviden próbálom a saját esetemet leírni. Egyszer zörgő hangot hallottam amikor megmozdítottam, megállt az ütő. Belenézek és egy kb 30mm hosszú fekete csavar szabadon mozog a főtükör mellet. Alig mertem mozgatni, hogy nehogy a főtükörre kerüljön és összebarmolja. Láttam, hogy a három tükörlefogató karom 2-2 csavarja közül az egyik kiesett és az kolbászol a tubusban. Kiszedtem a korrekciós lemezt az elejéről, kivettem a főtükröt az aljából és módszeresen leellenőriztem minden csavarkötést. Hát a többi is laza volt, lehet hogy az én tubusom a "Géza szerinti hétfői gyártás" terméke.
Szóval ha már szétszedtem tisztítás /korrekciós lemez és főtükör+ segédtükör/ majd óvatosan összeszerelés és a csavarok óvatos meghúzása, hogy ne okozzon feszültséget és deformációt az optikai elemeken. Szóval eljátszottam vele, természetesen utána még a jusztír volt jó játék, mert minden durván elment. Különben az optika tisztítása is egy kényes dolog, ez minden távcsőre igaz. Egy nagy felületű tükröt és korrekciós lemezt sérülés /mikrokarc/ nélkül megtisztítani, hogy csík és foltmentes legyen embert próbáló feladat.
Elnézést mindenkitől, ha hosszú voltam ennél hosszabb már csak a távcsövem rendbetétele volt. Tapasztaltabb lettem vele."
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2015.11.17. 09:54-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.11.17. 09:50

Az Orion UK optikái tényleg ott készülnek Angliában. Nincs is tömegtermelés, elég húzósak a határidők, ahogy hallom.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.11.17. 09:56

SzarkaLevente írta:
Mozdonyos írta:
Vizi Péter írta:Szebb - nem szebb.
Az apokromátok általában jobb optikai minőségűek a tömeg-newtonoknál. Ennek talán legfontosabb oka, hogy a 8-12 cm-es lencséken gömbfelületeket kialakítani nagyságrenddel könnyebb, mint egy nagyobb (pláne fényerős) tükrön paraboloidot.
Akkor lenne reális az kis apo- nagy newton összehasonlítás, ha azonos optikai minőségű darabokat tennénk egymás mellé.
Az én 200/1200-as angol optikájú newtonom tényleg lambda/6-os felület, színezésmentes, tűszúrásnyi csillagokkal. Nem egyszer volt mellette kiváló, válogatott optikájú 120/900 SW ED. Mindenki az ED-t dícsérte - amíg bele nem nézett a newtonba. Nincs itt semmi különös: nagyobb fénygyűjtő felület - több fény - több információ. Ha azonos az optikai minőség!!!
Az is érdekes,hogy nálunk miért nem forgalmazzák az Orion Optics UK Newtonokat :?: Néztem a honlapjukat,és pl: a VX8-as Newton tubusok ára 528 font,ami kb: 232kHUF. A mostani Skywatcher árak mellett már szerintem nem annyira vészes.A képek és leírás alapján igen jó optikai és mechanikai felépítésük lehet.

A tubus NETTÓ ára 232e Ft, bruttóban az 300e Ft. Igy sem olyan vészes a tubus ára? Amúgy a mechanikai felépítésükről meglehetősen vegyes véleményem van - nem minden téren múlja felül a SkyWatcherekét.
Értem. Látszik itt is a régi iskola, hogy nem minden arany ami fénylik,meg szépek a hírdetések. És gyakorlat teszi a mestert. Meg ilyenek. Én hiába okoskodom, akinek már volt velük tapasztalata (Levente)annak van igaza.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsöves tévhitek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.11.17. 09:59

Vizi Péter írta:Az Orion UK optikái tényleg ott készülnek Angliában. Nincs is tömegtermelés, elég húzósak a határidők, ahogy hallom.


Más téma.
Péter, gratulálok a könyvedhez /Csillagatlasz Kistávcsövekhez/ most vettem meg az unokámnak karácsonyra, de nekem is letehetetlen olvasmány.
Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”