Segédtükör készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.16. 19:28

Készséggel elhiszem, de nálam a hogyan ne a hangsúly. Egy távcsőben legyen tisztességgel, szisszenősen illesztett foglatokkal szerelve az üveg. Nekem ez az irányelvem.
A tapasztalatom meg az, hogy még az optikai ragasztóval (szurok-gyanta, vagy méhviasz-gyanta) is nagyon figyelni kell, amíg pl a segédet felragasztva munkálja valaki, mert még az is meg tudja húzni a felületet. Tudom, hogy kimegyek a divatból, de ilyen az élet. :)
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2017.09.19. 08:43

Hali!

Nem mész ki a divatból. :-) Kis távcsöveknél a szilo ragasztás több ponton alátámasztva, betartva minden szabályt nálam működött, de én is sok 18 pontos főtükör tartót készítettem. Persze így is kell ezt.

A témánál maradva.

A szakkönyv is azt írja, amit mondasz. Egyenes vonalak 1/20 lambda. Na ez a legjobb. Ha esetleg valakinek nincs lehetősége másként, hát maszkolásos teszttel újramérheti a főtükröt úgy, hogy a fényútba segédtükröt tesz. A zónák fókuszkülönbségeiből (különbség-különbség) összehasonlításából jól lehet látni van e olyan mértékű eltérés, hogy azt mondhassuk érdemes/nem érdemes beleépíteni a tubusba.

Korábban a csillagteszt, rácsteszt az okulárba helyezve egyértelműen kihozta, hogy mi a tubus össz végeredménye és tudtuk, hogy a segédtükörrel együtt, hogyan muzsikál.

Mivel volt lehetőségem több száz távcsövet összehasonlítani és tesztelni, így láttam bizony több olyan tubust, ahol a képsík nem volt párhuzamos. És ehhez nagyon egyszerű eszközök kellettek.

Persze a sík gyártásához kicsit több kell. Az más.

üdv.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.19. 09:38

A helyzet tovább rontottam nagy rutinnal, de mostanra kb. 12 Lambda hibát "hoztam vissza".
Itt a referenciasík látható az interferométer platformján, alatta a segédtükör, közöttük újságpapír darabkák:
(Balra egy Cassegrain segédtükör anyaga odakeveredett.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.19. 09:43

Ma reggel, még napfény nélkül fényképeztem az interferenciát. (Celestron 80 kék szűrővel) Azért van remény!
Jelenleg kicsit több, mint 1/2 Lambda hiba látszik.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.19. 09:47

A teli szuroktárcsán a segédtükör. A fölső lapját kemény szurokkal bevontam, így tapad a kezemhez, de nem ragad rá, valamint háton fekve se csúszkál.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2017.09.19. 13:52

Híííjjhhahh!

Te elég nehéz formáját választottad az elkészítésnek, de a végeredmény a lényeg, hisz van referencia síkod, amihez mész.

szupi
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.19. 15:00

Nem könnyebb ez sehogy. Első osztályú optikai üvegsíkból ki lehet fúrni, de akkor is 50 százalék, hogy még bele kell nyúlni.
Sokat javult, de még van híja. Nappali fénykép, de kék szűrő úgy látszik, hogy segít:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2017.09.19. 16:20

Szia!

Tényleg elég jól látszik már.

Kitartást. :-)
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.19. 18:19

Most leállok egy kicsit, rá kell pihenni. A legutóbbi képen látszik, hogy az alsó két vonal jobbról haladva egyenes, majd a bal harmadánál-negyedénél hirtelen hajlik lefelé. Ötödször próbáltam újra a 2 lambda konvexre, aztán síkra vissza metódust, de mindig ugyanez az eredmény, és mindig ugyanott. A hiba kb. a kerület ötödét érinti. Az a vicc, hogy találkoztam már vele anno, de az üveg elvékonyodó végén. Ez a tompaszögnél van. Gondolkodnom kell, hogy mit csináljak.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.19. 19:32

Pihenésképpen a két referenciasík miután megmostam őket. (Jó ez a kék szűrő!) Megnyugtató, hogy az elmúlt 4-5 évben semmit sem változtak. Elég kíméletlenül működő banda... :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”