Segédtükör készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.20. 14:02

Ilyenkor még ingadozik az ember, hogy hozzányúljon-e? A vonalak távolsága 13 mm körüli, minden 0,7 mm-es kígyózás, hajlás, egyéb irregularitás kb. 1/20 Lambda hibát jelent.
Még meg kell beszélnem magammal a dolgot. :lol: De sose tudtam ráhagyni...

Közben megbeszéltem a dolgot, úgyhogy tovább dolgozom. Biztos megbánom egy párszor, de a végére csak jobb lesz tán...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.20. 18:40

Ritkán sikerül így, de most majdem párhuzamosra állítottam a síkokat. A kékes terület valójában narancs (kék szűrő, és a fényforrásnak gazdagon van ilyen összetevője), a sárgászöld kb.színhelyes. Most az eltérés a felületen elvileg e két hullámhossz különbségének (kb. 60 nm) a negyede. Az előbb sikerült tiszta kékben is "begyújtani" a felületet. Most várakozás következik, mert másnap is meg szoktam nézni, hiszen kissé változhat a helyzet.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2017.09.20. 20:42

Előkeresem neked rajzilag is. Egy jó ideig én is tanulmányoztam ezt a témakört. Emlékszel? Milyen könnyű peremkopást csinálni egy főtükrön? Ugyanez van a síknál is csak, ha hibás a mozdulat, lenyalod a peremet. Küldöm az ábrát majd, hogy hogyan védik ezt ki. De ezt már írtam. Célszerű a segédtükör köré segédüvegeket rakni max 2mm távolságban és úgy polírozni. Akkor nem nyalja le a szélét.

De szerintem így is sikerülni fog neked. :-)

Őszintén tisztellek.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.21. 05:10

Egyelőre magas a perem inkább, főleg a nagytengely végeinél, de nem nagy mértékben. A több üveggel körberakott megoldás se tetszett jobban, tekintve, hogy ragasztani kell, meg háromszor annyit várni, hogy tesztelni lehessen. A legjobb megoldás a fúrás lenne, de kockázatos a már elkészült síkra nézve, ráadásul a fele sík felületet el kell dobni utána, nem is beszélve róla, hogy kb. 15-20 mm-rel nagyobb kell, mint a nagytengely.
A referenciák pereme kopott, ezeket utólag fúrtam ki 150-es üvegből. (ezért is nem teszem most) Extrém nyomás alatt kapták a felületet, de ezt nem alkalmazhatom az ellipszis alakon. Ennyi idő alatt már el is készülhetett volna, de ezt sosem látni előre. Lassan a 150-es D-K optikáinak elkészülési idejéhez közeledek.
Mindegy, nemigen van 50 E Ft-om egy biztosan jó síkra, de ha lenne, az akkor se saját gyártmány lenne. Úgyhogy ha több pénzem lenne, több időm is lenne mókolni vele. :)
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.25. 12:49

Nem sok időm volt a napokban, csak most tudok képet feltenni. Viszem csillagtesztelni, ha lesz alkalom, de nem hiszem hogy nagyon rossz lesz. :D A felület már jócskán meghaladja az általában előforduló síkok pontosságát. A fekete körök pereme a tükör valódi peremét mutatják, ugyanis a nyalábosztó 45 fokos üveg miatt fönt és lent nagy szellemkép van, de alig látom én is ezen a nappali fotón. Persze szemmel nagyon szépen látható. A képen most kb. 0,5 mm az egyhuszad hullám.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.27. 17:52

A kész segédtükör a tenyeremben. lehet jobbat csinálni, de a képen ez már nem fog látszani, most már a főtükör (202/600) a gyengébb láncszem. A csillagteszten semmi hiba, ez a tükör pedig jobb, mint a jelenleg beszerelt 55 mm-es -első segédtükröm-. Azt, hogy ellipszis alakra polírozzunk síkot, első nekifutásra nem ajánlom jó szívvel, de mint látható, nem lehetetlen. Sokkal jobb eredmény érhető el kör alakú síkkal, de kockázatos a kifúrása koronafúróval. A hatodik síknak vágtam most neki, de ez is tanulságos volt... A Meteorban sokkal részletesebb cikksorozat keretében foglalkozunk a síkokkal, addig is örülök, hogy néhányan követték a folyamatot.
Aki még manapság gyárfüggetlen távcsövészetre adja a fejét, kérem ossza meg mint én, és küldjön beszámolót a Meteorba!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.09.28. 10:46

Jani, ez nagyon jó volt!!!
Én követtelek, sajna jelentős lemaradással...:)/azaz sehol sem tartok a síkok terén/ De hátha egyszer nekiállok:)
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.28. 16:48

Nagyon örülök, hogy tetszett! Remélem lesz még aki kipróbálja, nagyon érdekes munka, csak a referenciákkal való teszt pont az, amelyik szinte mindig hibát mutat, tehát abbahagyni is tudni kell. Más a helyzet egy korong alakú üveggel, de ott meg a nehezen kidörgölt sík épsége van veszélyben a végső fázisban...
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.30. 10:52

Még egy kép: A segédtükör a foglalatban, Jean Texereau szerző 1957-es, angol nyelven első kiadású könyvének első lapján. Minden idők egyik legjobb ilyen témájú könyve, 118 oldalon át tárgyalja kizárólag a Newton távcső optikai elkészítését és még így sem mondható, hogy bő lére ereszti. Teljes terjedelme 191 oldal, a maradékot okulárok és mechanikák teszik ki, valamint a jusztírozásról szóló rész.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2017.09.30. 18:49

Sziasztok!

Magam is meglepődtem, mert nem abban a könyvben van az ábra, amire emlékeztem, de megvan. Maga Jean Texereau tette fel a keresett ábrát. Aki polírozott bármilyen felületet azt tudja, hogy milyen kényes a peremzónára nézve a polírozása, a szurok keménysége, az alkalmazott nyomás és technika metódusa.


Gratula Jani
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”