Kómakorrektor készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.12. 10:13

Pici méretű műcsillaggal és gömbtükörrel biztosan működik, hiszen ugyanaz a helyzet, mint paraboloiddal az ég alatt. Bizonyos tekintetben hasonló elvű lesz a Hindle-gömbtükörhöz, (Cassegrain segédtükör tesztje) oda is fele akkora fókuszú gömb kell, hogy a nyílásviszony megmaradjon. Paraboloid viszont nem lesz jó, csak nullázva, mert pont ugyanolyan gömbi hibája van, mint a gömbnek a csillagokon, csak fordítva. De szerintem a működés tényének megállapításához nem feltétlenül kell pontosan ugyanolyan fókusz, és még a színhibát is látod, hogy kb. mennyi lesz. (Ha érzékelhető lesz egyáltalán, mert nagyon pici is tud lenni. Nekem a mostaninál a kamerával se mondható jelentősnek, de nem is érdekel. Kicsit savanyúbb, kicsit sárgább, de a miénk... :D Még lehet jobb is majd. ).
De jó távoli műcsillag-távcső kombináció is bejöhet.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2018.01.12. 11:56

Tisztelt Imre! Azért hivatkoztam a hordóságra, mert átnézve ez tapasztalható, a kóma viszont nem látható így!
Viszont kellően megfelelő tapasztalattal már el lehet dönteni, hogy működik majd az a korrektor vagy sem. Mint tudjuk megfigyelés a tudomány alapja. Jánossal egyetértve:mert érti már a lényeget és gyakorlati oldalról közelíti meg ezt a feladatot.
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2018.01.12. 12:52

Ja és mégvalami: az Explore okulárt azért említem mert 68fok a látószög. Ha ez már ekkora látómezőnél viszonylag jól képez le egy f:4,5-ös távcsővel, akkor az már eredmény.Korrektor nélkül ebben a kombinációban nem ez a helyzet!
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.12. 21:54

Sziasztok!

Találtam egy programot, de nekem most nincs időm próbálgatni.
Hátha valaki kedvet kap és elmondja, hogy alkalmas lehet-e tervezésre.

https://arachnoid.com/OpticalRayTracer/

Letöltöttem, indul.

A honlap beköszönő képén úgy látom, hogy egy Newton rendszer van kóma korrektorral. :D
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.14. 18:24

Sziasztok!

Ma végre csillagokat láttam! :D
Kipróbáltam a műanyag lencséből készült kómakorrektort.
Elmondom a tapasztalatomat.
Őszintén megmondom, fogalmam sincs, hogy kómában volt-e valami változás.
Több okulárral néztem, próbáltam állítgatni amit -3 fokban most képes voltam, és amire a hevenyészett
kóma korrektorom lehetőséget adott.
Egy biztos, nem tört ki belőlem a húb...meg de jó lett felkiáltás.
Ami viszont jól látszott, az a kontraszt gyengülése, és a csillagok körüli halo megjelenése/erősödése.
És talán az élességállítás nehezebb, bizonytalanabb lett.
Biztosan kollimálni kellene a távcsövet, meg többet próbálkozni, az is lehet, hogy rosszul csináltam az egészet.
De szerintem csak üveglencsével ajánlott próbálgatni.
Én most eltolom későbbre ezt a projektet, egyébként is a most készülő 310/1000-hez gondoltam 2" méretben.
Majd visszatérek rá.
Mindenkinek jó kísérletezgetést, és írjátok le a tapasztalataitokat.

150/700-as Newton volt az alany, 32 mm-e Plössl, 15mm-es Scopium és pár egyéb Plössl volt próbálva.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.14. 21:31

Üdv!

Ismét kimentem, próbálkoztam.
Na, már eredményesebb voltam, egy 25mm-es super barium oklival jelentős javulást sikerült elérni.
Üveglencsékkel. Az biztos, hogy ki kell sakkozni a lencsék távolságát.
A műanyag szemüveglencsék felejtősek szerintem.
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.14. 22:19

Ez igazán jó hír! A műanyag lencsés eset annyira nem lep meg, de ki kellett próbálni, ha már kéznél van, legalább ezt is tudjuk már. Milyen lencséket használtál?
Közben itt az okulártípusokról is esett már egy kevés szó. Az jutott eszembe, hogy leírjam, -főleg mivel többfélével kísérletezik mindenki-, hogy figyeljetek oda a betekintési irányra is. Azért mondom , mert a kezdetet kezdetén tapasztaltam, hogy nem egyformán működik a rendszer ha mondjuk kissé oldalról, vagy tényleg szemből és középen nézek bele. De ez érezhető a Naglernél is, csak nem olyan vészesen.
Egy Plössl, vagy egy Kellner is másképpen fog működni, legalábbis a betekintésre biztosan másként reagál, ahogy ez különben önmagában használva is igaz. Tulajdonképpen "geometriai" hibát próbálunk csökkenteni egy másik bevitt hibával, úgyhogy meg kell szokni is a használatot.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2018.01.14. 22:58

Saját tapasztalatom nekem is ugyan ez. Nagy látószögnél érzékeny a betekintés szögére. Viszont nem minden oklimat tudja korrigálni a korrektor. Most az a terv, hogy azonos márkából állítom össze az okli készletet! Szerintem mindenki szembesül majd ezzel a problémával! De az is lehet hogy nem. Most 3 lencsés verziót próbálgatok színre korrigálni. Érdekes hogy meniszkusz gyűjtöveo nem tudtam kihozni jó kombinációt.
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2018.01.19. 23:46

Folytatva a tapasztalataimat ebben a témában a következő. A két lencsés verziókban pozitív, vagy negatív meniszkusz alkalmazva, nekem nem sikerül használható példányt összehoznom! Ha valaki házilag szeretne ilyen két lencsés korrektor építeni, annak javaslom, hogy plánkonkáv, vagy bikonkáv,- és ez legyen a tükör felé,-párként olyan bikonvex lencsét alkalmazzon, amely felülete eltérő görbületű! Ez tuti kombináció! Legtöbb esetben, binokli akromát szétválasztva, és a bikonvex része az egyik használható tag. A negatív tag beszerzése fotó objektív, vagy triplet objektív. Két példány készült ami nagyon bevált, és még 3 ami rontott vagy semmi hatása sincs. Említettem hogy nem minden oklival tud meg birkózni. Ezért a korábban emlegetett Explore 24mm 68 fokos okulár mellé rendeltem egy Explore 11mm 82 fokos okulárt-azonos márka azonos korrigáltság- és elmondható, hogy kifogástalan korrektorral a látómező!
Korrektor nélküli képhez drámai a különbség mind két okulár esetében. Most ennyi!
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2018.01.21. 14:01

A mai nap széjjel szedtem az egyik működő korrektorom azzal a szándékkal,hogy meghatározzam a méreteit, görbületeit. Segítve ki indulásként az ide tévedő Korrektor építő amatőrnek! Bár elég kevés az esély arra, hogy pont ilyen lencséket találjon az ember vagy csiszolásba kezd. A görbületek nem 100 százalékban pontos, de törekedtem a pontos meghatározásra! Egy korábban közölt képet Kurucz János tette közzé azzal, hogy Peter Ceravolo ajánlott típusai adhatnak némi ki indulási lehetőséget. Én az 1 számú példányt építettem meg és ennek a ábráját és a hozzá tartozó adatokat közlöm!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”