Binotávcsövek

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Ati89
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2019.10.01. 14:01

Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Ati89 » 2019.10.15. 18:59

Sziasztok!
Ezt a témát a binotávcsövek építése közben felmerült kérdések megválaszolására, tapasztalataink megosztására, illetve egymás inspirálására hoztam létre. Aki már épített -vagy akár gyári binotávcső tulajdonosa- szívesen veszem/vesszük a fórumtársakkal a bemutatását.
Ati89
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2019.10.01. 14:01

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Ati89 » 2019.10.15. 19:04

Én személy szerint a nagy nagyítást adó (pl Holdra) binotávcsövekre lennék kíváncsi –főleg a párhuzamosítására. Régebben olvastam a Meteorban, hogy nem újkeletűek ezek a projektek. Volt, aki pl.: Zeiss 50/540-esből épített binotávcsövet, de az utóbbi években csak külföldi példákat láttam a témában.
Ati89
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2019.10.01. 14:01

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Ati89 » 2019.10.15. 19:13

Röviden rólam: éppen egy bino-RFT refraktoron dolgozom, de még csak az alkatrészeket halmozom, a részletes tervezési fázis utáni részkivitelezésben. Célom, hogy 2”-os okulárokkal :shock: használható pásztázó alkalmatosságot hozzak létre, ami majd egy azimutális mechanika egyik oldalán kiegészíti a nagyobb nagyításra való másik oldalon lévő távcsövet. Így megfelelően komfortos és élvezetes észleléseket tesz lehetővé. A külföldi fórumokon „binobox” néven szerepel a konstrukció, amit ki szeretnék hozni az egészből (aki erre rákeres, már el tudja képzelni). Egyedül a 2” iker kihuzatra nem találtam példát, így a 3D-s tudásomra hagyatkoztam (a segédtükör tartónál is). Cső: 2db SW 102/500; okulár: 2db Lacerta 32mm 70deg; ezen kívül 2db newton segédtükör; pár műanyagból esztergált kollimáló gyűrű, egyéb apróságok, 3D nyomtatott alkatrészek. Ennyit az elméletről. Lássuk meddig jutottam:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.10.15. 22:08

Ígéretes projekt - nagyon kíváncsi leszek a végeredményre.

Két db segédtükör hogyan lesz elég a két objektív fényútjának bevezetésére a két okulárkihuzatba? A két objektív optikai tengelye legalább 11 cm-re van egymástól, a két okulárkihuzaté meg ránézésre 5-6 cm-re, nem?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.10.16. 00:36

Ati89 írta:
2019.10.15. 19:04
Én személy szerint a nagy nagyítást adó (pl Holdra) binotávcsövekre lennék kíváncsi –főleg a párhuzamosítására. Régebben olvastam a Meteorban, hogy nem újkeletűek ezek a projektek. Volt, aki pl.: Zeiss 50/540-esből épített binotávcsövet, de az utóbbi években csak külföldi példákat láttam a témában.
Valahol van itt a fórumon leírás két lidliszkópból ( 70/700-as refraktor) épített binóról .
Ati89
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2019.10.01. 14:01

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Ati89 » 2019.10.16. 18:56

Ankalimon írta:
2019.10.15. 22:08
Ígéretes projekt - nagyon kíváncsi leszek a végeredményre.

Két db segédtükör hogyan lesz elég a két objektív fényútjának bevezetésére a két okulárkihuzatba? A két objektív optikai tengelye legalább 11 cm-re van egymástól, a két okulárkihuzaté meg ránézésre 5-6 cm-re, nem?

Így van, a pupillatávolság a kulcskérdése ennek a kialakításnak. Az ikerkihuzat fix szélességű, a saját szemeimhez tervezve, 60,5mm. A két fényút egymás alatt helyezkedik el, és átlósan egymás alatt eltolva lesznek az objektívek (az egyik ráadásul 'hátrébb' indul, mert 'lent' a fényutat be kell hoznia). Szintén külföldi oldalak nyomán a konstrukció. Inkább csatolom a képeket, úgy érthetőbb. ;)

P.S.: A két newton segédtükör tartómat még várom.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ati89
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2019.10.01. 14:01

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Ati89 » 2019.11.18. 20:45

Elkészült a binobox mű! :)
A legjobb, hogy ma este végre felhőmentes égen tesztelhettem. Amint a képeken látható, a szerkezetidegen dobson mechanikát a newton távcsövem alól vettem kölcsön (majd idővel ezt is hasonló színvilágúra kivitelezem, ergonómikusabb kialakítással).
Azt kell mondjam, hogy megérte a befektetett ötletelés, munka! :) Az élmény leírásához a hozzá passzoló divatos marketingszlenget használva űrséta feelingnek mondanám. :D A legnagyobb előnye a látómezőben látható csillagok magas száma, amely gyönyörködtet. A pásztázás közben elég gyakran áthúz 1-1 halvány műhold, és a nyílthalmazok pazar látványt nyújtanak a csillagtengerben. Az ikerhalmaz, Fiastyúk, M82+M81 és az Andromeda-galaxis (+ kísérői) kb.: a látómező felét töltik ki, és az eddigi legszebb látványukban volt részem. Nyilván sokat számít, hogy nem egy kézben tartott binokulárral, hanem rezgésmentesen észleltem. A mai rövid tesztelés után legközelebb kicsit később települök ki a téli nyílthalmazokat felkeresve.

Amit tud:
-102/500-as Skywatcher akromatikus objektívek (tubusból kiszerelt) a tőlük várható minőséggel (jusztírozható foglalatban)
-Lacerta 2” SW 70 fokos, 32mm-es okulárok, 3D nyomtatott ikerkihuzatban (ehhez felhasználtam a bontott távcsövek elemeit). Egész jó ez az okli. Az sem mellékes, hogy kis átmérőjű és nagy pupillatávolsága van.
-15,6x -os nagyítás, 4,48 fokos látómező, 6,5mm-es kilépő pupilla (mj.: az ikerkihuzat pupillatávolsága 60,5mm, viszont én csak 59-60mm-en érzem kényelmesnek a másik távcsővel használt binobenézőt, ami azt jelenti ennél a binotávcsőnél, hogy a 6,5mm-es kilépő pupilla egy kicsit keskenyebb pupillatávot is tolerál mint a 60,5mm-es pupillatávú ikerkihuzat –amíg a pupillád kisebb mint 6,5mm :) - így egyszer sem fordult elő, hogy valamelyik szememmel nem a kilépő pupilla fényútjába tekintek)
-Optikai minőség: Véleményem szerint a jelenlegi okulárokkal a közepes (50-60e) és drágább (150e) közötti árú binokulárok sávjában rajzol a rendszer. Persze itt 70 fokos az okulár látómezeje és nem 54-66 közötti. Megjegyzem, hogy az egész 70 fokot elég nehéz egyszerre belátni, és a szem körbeforgatása helyett a fel-le tekintéssel lehet legjobban kihasználni a látómezőt. A csillagok elhúzása annyi amit egy f/5-ös akromát (és a jelenlegi okulár) tud a kis nagyításokon, azaz érezhető a mező közepétől kifele, de a mező legszélén számomra mégis jobban korrigált min az f/5-ös newtoné, és sokkal jobban korrigált mint egy közepes árú binokuláré.

Pros:
-Nagy látómező, pásztázásra kiváló, plusz az a bizonyos ’űrséta lémény’.. :)
-Nagyon könnyű párhuzamosítani és az objektívet kollimálni.
-Viszonylag kompakt (nagyobb kedvvel viszem ki mint a 200/1000-es newtont, dobson szerelésen), jó fogás van rajta, bárhova letehető, nem kell úgy félteni mint egy hengeres tubust.
-Első saját építésű távcső. Megvan az alkotás öröme :) ,bár én csak sejteni tudom, hogy milyen lehetett a régi amatőrtársaink profi kézműves tehetsége. Mindenesetre én nagyon jól szórakoztam a számítógépes tervezés, 3D nyomtatás, fadarabok vagdosása közben.
-Falusi égre, max község méretű települések egeihez való (6,5mm-es kilépő pupillával)

Cons:
-Nehéz és hosszú tervezési folyamat, és a famegmunkálásnál figyelmetlenség miatt pár darabot újra kellett vágni.
-A fa tubusból egy 10-15cm-t visszavághatok. Feleslegesen hosszú a cső. De lehet, hogy a környező fények miatt jól árnyékol.
-nagy segédtükrök kellenek (az egyik, ha jól számoltam 4-5mm-el kisebb mint kellene az adott szakaszba állított ’fénykör’ –ben ,vagy hogy is mondják szakszerűen. De hát a következő lépcső a segédtükörben nagyon drága volt, bíztam, hogy elég lesz ez is.
-Még egy normális mechanikát kell hozzá csinálni, hogy egy hosszabb fókuszú távcső is elférjen mellé – pl.: maksutov/schmidt cassegrain.
-Nem való városi égre, szerintem itt már túl fényes az égi háttér (nagyításon kell növelni, de akkor felesleges egy 2”-os ikerkihuzat)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ati89
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2019.10.01. 14:01

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Ati89 » 2019.11.18. 20:47

Full assembled
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
horadam
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.06.05. 23:00

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: horadam » 2019.11.18. 21:14

Gratulálok hozzá!
Sidius

Re: Binotávcsövek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.11.18. 21:22

Én egyszer kipróbáltam egy 100-as binokulárt, és maradandó élmény volt. :) Gondolom, hogy ez is nagyon jó kis pásztázó "távcsövecske" lehet.
Nekem nagyon tetszik, látszik a munka is benne. A csaknem 4,5 fokos látómező azt hiszem, hogy minden más paraméternél fontosabb ebben az esetben. Ez egy külön "csillagászati életérzés".
Nagyon szépen is néz ki, úgyhogy szívből gratulálok! :D
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”