Főtükör alátámasztás

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Kukac

Re: Főtükör alátámasztás

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.06.25. 10:05

Én mindig abban gondolkoztam, hogy a főtükör hátrafelé lehetne kicsit vastagabb (kb 7-8 mm-el)
és hátulról be lehetne marni egy kb 25-30mm átmérőjű, 5mm mély henger alakú mélyedést.
Ebbe a hengerbe elég pontos illesztéssel be lehetne rakni egy cső (vagy tömör) tengelyt, amire szintén felültethető volna a 3-4 karom, így az egész felfogatás pontosan tengelyben állna. A jusztíozás is egyszerűbb lenne, mert a tengelynek a rögzítését és annak állíthatóságát a tubushoz elég könnyű megoldani.

Egyedül az problémás, hogy a tükörbe nagyon pontosan kell marni a mélyedést, hogy a henger tengelye
és a tükörtengely század pontosan egybe essen.

1. Van aki látott már hasonlót? (pl: Cassegrain távcsöveknél láttam már ilyet, de ott átmenő furat van, itt meg csak sülylesztés)

2. Okozhat-e gondot az üveg és az acél tengely különböző hőtágulásából kialakuló feszültség?
mizar

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.06.25. 11:34

Kukac írta:2. Okozhat-e gondot az üveg és az acél tengely különböző hőtágulásából kialakuló feszültség?

Persze, hogy gondot okoz, ezért, meg más okok miatt is nem rögzít senki így főtükröt. A vastag üveg oldalába fúrt lyukkal viszont az üveg kényelmesen torzítható pld. toroiddá, így könnyebb az erre épülő távcsövek elkészítése mintha belepolíroznák a toroid alakot. A Newton főtükröt "lazán", de stabilan kell rögzíteni.
Kukac

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.06.25. 12:53

Értem, és köszönöm a választ. Én is így gondoltam, de azért jobb, ha mások is megerősítik.

Másik kérdésem, hogy vannak-e a neten elérhető műszaki rajzok a főtükör rögzítésekről?
Én csak egyet találtam, az orosz TAL megoldását, de az pont nem túl felhasználóbarát.

Ha van valakinek saját, vagy akár a gyári megoldások rajzai valahol az interneten, legyetek kedvesek megosztani a linkeket, nagyon megköszönném.

(ha nincs link, de vannak rajzok, küldjétek privátban. Előre is köszönöm!)
attila dezső

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.06.25. 20:00

No akkor egy szintén "egyedi" főtükör felfogási megoldás. Mármint az alapanyagokra értem :) De működik!
Az alap keményfa, majd 3 puha műanyag pogin fekszik fel, 3 karommal rögzitve, amire parafa betéteket ragasztottam. Pluszban 3 oldaltámasz helyeztem el, szintén parafával "bélelve". Érzésre elég jól sikerült. Az "elv" a következő a karmok fixek, és műanyagpogikkal feszítem "fel" a tükröt a karmokra. az alsó "gyűrű" szintén 3 ponton kapcsolódik a felsőhöz, és ezzel lehet jusztírozni.
IMG_4086[1].JPG

IMG_4089m.jpg

IMG_4090m.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tobe

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.06.25. 21:44

Ó, az a keményfa, lehet abból inkább gitártestet faragtam volna, de ahhoz legalább úgy nem értek, mint a tükörpolírozáshoz egyelőre. Viszont a tréfát félretéve a főtükör rögzítésének van egy célja és elviselendő körülmények, amelyeknek eleget kell tennie, ez pedig függ sok mindentől:

Cél: a tükör rögzítése a tubushoz úgy, hogy a fotonokat visszaverve minél jobb képet alkossanak a megfigyelő szemében avagy a ccd chip, stb.. érzékelőn.

Elviselendő körülmények:
- hőfok változás
- páratartalom változás
- különböző anyagok hőfokfüggő tágulása miatti deformálódás mentesség
- gyorsulás különbség (legfőképpen fekete lyuk közeli megfigyeléshez űrhajóban történő felhasználás esetére)
- egyszerűség
- olcsóság
- kis tömegű megoldás
- stb...

Ilyen és hasonló kö9vetelményekre kell kigondolni a legmegfelelőbb megoldást, miután a célfüggvényre optimalizáltuk az egyenletet. :)
Mircea

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.06.20. 23:26

Gratulalok mindenkinek a tavcso epitesekert ,az erdekes megoldasokert.
Kb. negy eve hogy egy ujab megoldast hasznalok a fotukor tamasztasra:
harom pont esetben, a tamasz pontok a tukor sugarnak 40%-ka helyezem.
Ehez a modszerhez is a PLOP vezetet.
A 203mm F/6 tukornel es egy 76mm F/9 tamasztasara hasznaltam.
A kepen lathato a 203 mm tukor harom tamasz pont , 40 mm-re a kozponttol.
A harom feher (le nem festet )teruletre ontotem szilikont , a harom 3 mm-es szegek csak a ragasztas idejen segitetek.

DSC00351.JPG

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... ll/fpart/1

PLOP szerint a sugar 40% tamasztas jobb megoldas mint a perem tamasztas vagy mint a sugar 70% tamasztas.
Es a 6 pont tamasztas jobb mint a 9 pont tamasztas.

A kovetkezo tervem egy uj tubus a Csatlos 125mm F/4.5 tukornek.
A 40% -os modszert fogom hasznalni.
A perem tamasztast nem 120 fokra fogom helyezni hanem 90 fokra .
Texereau szerint ez a megoldas alkalmas azimutalis /Dobson tavcsoveknel.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.07.08. 22:11

Legujab ATM tervem epiteni uj tubust a Csatlos 125 mm-es F/4.5 RFT tukornek.
Itt van a tukor tarto vagyis alatamasztas.
A fo tukor PLOP szerint sugar 40%-ra lesz tamasztva.
Oldal tamasztas lent 90 fokra lesz es nem 120 fokra ,ez a tavcso csak a Penelopa azimutalis alvanyomon fog mukodni.

DSCN0368sm.jpg

Mondjuk hogy most az Antares csillagot eszlelem.
A fekete pontoknal lesznek a tamasz pontok, 3mm vastag , egy negyzet centimeter szilikon.

DSCN0370sm.JPG

Ezen a fenkepen latszik a kulombseg a Texereau altal ajanlot 90 fok oldal tamasztas (job oldal lent) es a hagyomanyos 120 fok oldal tamasztas kozt (bal oldal).

DSCN0377sm.jpg

Az anyagok :18 mm-es reteges preselt fa lemez , M6 csavarok +anyak,alatet ,12mm atmero rugo.

Udv,Mircea
Sidius

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.07.09. 09:13

Üdv Mindenkinek!

Először is: mindegy miből, de jó távcsövet építeni! :)

Texereau könyve egy alapmű a témában. Én főleg az optikai részét tartom nagyon sokra, a mechanikai rész szerintem a célszerű és könnyű megvalósíthatóságot helyezi előtérbe, melyek persze abban a korban ideálisnak nevezhetők is voltak.
Ma is meg lehet építeni egy távcsövet minimális szerszámozottsággal és könnyen alakítható anyagok felhasználásával, és semmi akadálya, hogy apait-anyait beleadva szép és jó távcsőhöz jusson az építő.
Nézegetem néha a fából művészi fokon készített tubusokat, melyek szinte bútor szinten gyönyörűek tudnak lenni, és tiszteletet érzek az alkotó rengeteg munkája, és a szépérzéke iránt, ami eképpen nyilvánul meg. :) Ezek zöme biztos nagyon jó műszer is, ám a leképezés szempontjából (is) a fa akkor is a legrosszabb választások egyike, amiből foglalatot, vagy tubust lehet készíteni, főleg a tükrökhöz.
A Távcső Világa 1941-es kiadásában az egész szerkezet építésére huzalt és bádogot ajánl, amely lehet, hogy nem annyira szép (kivitel kérdése is) viszont közel ideális anyag távcsőépítésre, és ez sem igényel sokkal több szerszámot.

A próbatubusomban sokféle szándékos alaktorzítási kisérletet végeztem. Arra jutottam, hogy a kis tükrök megtámasztása -főleg a peremen- nem kritikus tényező. A hátlap már más kérdés, de legalább 1:10 vastagság/átmérő aránynál, feszültségmentes korongnál, kb. 200 mm-ig ezt sem kell nagyon bonyolítani, valóban elég három pont is.
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”