Főtükör alátámasztás

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
kottek
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:44

Főtükör alátámasztás

Hozzászólás Szerző: kottek » 2009.09.16. 12:09

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.
Tervezgetem távcsővem alkatrészeit, és megakadtam a főtükörtartónál.
Hol érdemes a tükröt alátámasztani?
A konkrét darab 155mm átmérőjű és 19mm vastag.
Elég, ha 3 ponton egészen a peremén van alátámasztva?
Vagy praktikusabb ha közelebb helyezem a középponthoz az alátámasztást?
Ha igen, mennyivel?

Köszönettel
Kottek Krisztián
Kottek Krisztián
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Főtükör alátámasztás

Hozzászólás Szerző: hg » 2009.09.17. 16:49

kottek írta:Elég, ha 3 ponton egészen a peremén van alátámasztva?
Vagy praktikusabb ha közelebb helyezem a középponthoz az alátámasztást?


Szia!

A válaszok röviden: nem, igen.

Bővebben: nem célszerű a tükröt csak a peremén megtámasztani, mert így a távcső különböző helyzeteiben változó feszültségek, deformációk léphetnek fel. Még az sem túl jó, ha "valamennyivel" közelebb helyezed el a 3 alátámasztási pontot a tükör középpontjához. Minél nagyobb a tükör, célszerű annál több ponton megtámasztani az egyenletesebb teherviselés érdekében.

A korong átmérője és vastagsága is számít abban, hogy mi az ideális, elméletileg legkisebb deformációt adó elrendezés. Ennek meghatározására találsz ingyenes szoftvereket az Interneten (Google: mirror cell design). Ha nem akarsz a számítással piszmogni, előre kiszámolt példákból is meríthetsz ötletet.
Pl. innen: http://www.atmsite.org/contrib/Holm/Plo ... index.html
A PLOP program pedig letölthető innen: http://www.davidlewistoronto.com/plop/

Üdv:
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Főtükör alátámasztás

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2009.09.20. 15:45

Azért egy 15,5 cm-es tükörnél, ami közel 20 mm vastag és nem nyom egy kilót sem nem olyan fontos az alátámasztások pontos számítása. Nyugodtan alátámaszthatod 3 ponton 120 fokonként a peremnél, lehetőleg a lefogó karmok alatt. 2-3 cm2-es gumilap vagy parafa tökéletesen megteszi. Két távcsövem is így van megoldva, semmi deformációt nem látni a defókuszált csillag képében. Csak ne szorítsd le a karmokkal.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Főtükör alátámasztás

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.09.21. 23:04

Szerintem ilyen kis tükörnél bőven jó ha teljes alsó felületen felfekszik, és a karmoknál nincsen
megszorítva.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Főtükör alátámasztás

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.12.26. 18:26

Lenne egy olyan kérdésem, ami a jusztírozásnál hozódott fel. Mennyire jó megoldás a főtükör rögzítése FBS vagy valami más gumis ragasztóval, ez jó megoldás? Persze nem az egész hátoldalt, csak vagy három diónagyságú ponton.
Varga János írta ezt a sort és akkor gondolkodtam el.
"a tartókarmok minimalizálása annyira, hogy csak a fazettát tartsa, esetleg valami más ravasz módon lefogatva."
Mik ezek a ravasz módok? :roll:
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Főtükör alátámasztás

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.12.26. 18:46

Szerintem teljesen korrekt. Az én tükröm úgy van a tartóhoz rögzítve a tartóhoz, hogy kivágtam 7 db nyolcszög alakú lapot vékony parafából, azt szép szabályos hatszög (+1 középre) alakba rendeztem, majd kis csepp technokollal ragasztottam a tükörhöz és a tartóhoz. Meg persze finoman meghúztam a fogókarmokat.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Főtükör alátámasztás

Hozzászólás Szerző: janwar » 2010.12.26. 18:51

Stefi írta: Mennyire jó megoldás a főtükör rögzítése FBS vagy valami más gumis ragasztóval, ez jó megoldás? Persze nem az egész hátoldalt, csak vagy három diónagyságú ponton.

Tudok ilyen megoldásról is három ponton, én jelenleg keményebb polifoam jellegű öntapadós csíkon gondolkodom a tükör teljes kerületén, ehhez azonban kevésnek tartom a 3 karmot, 6 vagy még több kellene.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Sidius

Re: Főtükör alátámasztás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.12.26. 19:14

Üdv Mindenkinek!

Nálam a tükörfoglalat egészen egyedi (azt hiszem), így megszabadultam a termikus problémák nagy részétől. Alumíniumból öntöttem, majd esztergáltam. A tükröt alul 9 ponton, oldalt 6 ponton parafa korongok tartják. A foglalaton látható sárgaréz lemez alkalmasint egy ventillátort szorít rugalmasan a tükörtartó kimart fészkébe.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sidius 2010.12.26. 22:12-kor.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Főtükör alátámasztás

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.12.26. 21:44

Köszönöm mindenkinek a hozászolását és hogy megosztotta velem a "saját kis műhelytitkát"!

Sidius ez valami csodálatos, ahogy kivan dolgozva az egész tükörtartó! Hihetetlen hogy milyen jól megoldottad, egyben praktikus és szép! A tükör közepére eső csavarral tudod emelni és süllyeszteni a tükröt, a másik három fekete csavaróval meg döntöd?

Ez az oldal arra a legjobb hogy bemutassa, mennyire leleményesek távcsőépítésben a magyar emberek. Nagyon sokat lehet ezen az oldalon tanulni okos emberektől.
Már csak egy esztergára lenne szükségem, hogy kivitelezzem mindazt amit szeretnék megvalósítani... :P
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Sidius

Re: Főtükör alátámasztás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.12.26. 22:12

Az üvegkorongon, amit be tudtam szerezni, egy 14-es furat van középen. Ez kisebb fejtörést okozott a polírozásnál, de kiválóan fel lehetett használni rögzítőkarmok helyett, megakadályozandó a tükör előre történő kibillenését. Ezért a középső csavar.
(Pont ma hozta az egyik amatőrtársam a már nagyon várt 200-as pyrex korongot furatmentesen! Itt pihen az asztalomon! :D)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”