Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.01. 18:35

Az emelőt függőlegesen, vagy esetleg 45 fokban döntve használnád? Ez utóbbinak az lenne az előnye, hogy nem kell átfordítani a csövet, mint a háromláb esetén, ha zenit közelében dolgozol vele. Az eredeti acéllábra kívánod szerelni? Ha igen, akkor azt alapban megtoldja, amely nem előnyös éppen a zenit közeli állásban. Egy dologra figyelni kell, hogy a súlypont hova és mennyire tolódik el, ha mondjuk ferde toldásra használod. Egyenes toldás esetén ilyen gondod nem lesz, de a felütközés esetleg gondot okozhat. Ha viszont optimalizálod a dölést, akkor lehet, hogy sikerül mindkét problémát megoldani az emelővel. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.07.01. 19:06

Imre,
a képen is látszik, ez egy nagy emelő, függőlegesen lesz állítva, egy közel 2 négyzetméteres kazánlemezre rögzítve...Függőlegesen állíthatom, a kívánt magasságba tekerőkar segítségével. Ez a változtatás, nem rontja el a pólusra állásomat.
Az emelő lapra, egy adapter segítségével, kerül a mechanikafej, csavarokkal. Oldhatónak kell lennie, mert csillagda ide, csillagda oda, kitelepülni is szoktunk. Nem akarok venni még egy mechanikát...
Üdv,
L.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.01. 19:23

Ha a kazánlemez kellően alátámasztott, akkor tökéletesnek látszik a stabilitás, feltéve, ha az emelő nem kotyog, hanem a csúszó része kellően pontosan szépen hézagmentesen fog működni. Sok sikert, és várom a fotóit! Köszi az infókat! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: pisza » 2012.07.22. 11:17

Üdvözlet mindenkinek. Hála az égieknek én is abba a helyzetbe csöppentem, hogy egy magán csillagda építésének nyűgös-bajos-örömös munkájába vethetem magam. A lakásfelújításom után megmaradt építési anyagokból felhúztam egy 3X4 méteres kis műhelyt. Már építgetés közben megfogant egy ötlet bennem, hogy a felső szinten nem egy egyszerű lapostetőt alakítok, hanem egy csillagdát, ahol a műszereimet is tudom tárolni. Többszáz tervet, illetve elkészült csillagdát megfigyeltem, de valami apró dologba mindegyik sántított. Azt viszont megfogadtam, hogy ha egyszer valamit építek, semmibe nem kötök kompromisszumot.
A műhelyem alapméretei megadták a méreteket, tehát 3X4 métert nem tudom túllépni, de nem is igazán akartam. Bőven elfér benne bármilyen műszer. Ha kör alakú kupola mellett döntenék, akkor is elég a 3 m sugarú kör.
Így történt, hogy már néhány éve a műhelyem tetejét 3X3 méteres részen körbe, és alázsaluztam, vastagfalú zárszelvénnyel és 12mm-es köracéllal bevasaltam, és 15 centi vastagon beöntöttem betonnal. Megkötés után gyakorlatilag ugyanaz a maszzív talpazat lett,mintha a földön lenne egy betonalap, rezgésnek nyoma sincs.
Egyik szélen kihagyva egy 70X90 centiméteres rész, itt lesz a feljárat egy kihajtható létra, és egy csapóajtó segítségével. Eddig tartott a könnyebbik része a munkának, a folytatása viszont váratott magára egészen idáig. Talán egy kicsit féltem is tovább folytatni...

folyt.köv

Csaba
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.07.22. 11:32

pisza írta:Üdvözlet mindenkinek. Hála az égieknek én is abba a helyzetbe csöppentem, hogy egy magán csillagda építésének nyűgös-bajos-örömös munkájába vethetem magam. A lakásfelújításom után megmaradt építési anyagokból felhúztam egy 3X4 méteres kis műhelyt. Már építgetés közben megfogant egy ötlet bennem, hogy a felső szinten nem egy egyszerű lapostetőt alakítok, hanem egy csillagdát, ahol a műszereimet is tudom tárolni. Többszáz tervet, illetve elkészült csillagdát megfigyeltem, de valami apró dologba mindegyik sántított. Azt viszont megfogadtam, hogy ha egyszer valamit építek, semmibe nem kötök kompromisszumot.
A műhelyem alapméretei megadták a méreteket, tehát 3X4 métert nem tudom túllépni, de nem is igazán akartam. Bőven elfér benne bármilyen műszer. Ha kör alakú kupola mellett döntenék, akkor is elég a 3 m sugarú kör.
Így történt, hogy már néhány éve a műhelyem tetejét 3X3 méteres részen körbe, és alázsaluztam, vastagfalú zárszelvénnyel és 12mm-es köracéllal bevasaltam, és 15 centi vastagon beöntöttem betonnal. Megkötés után gyakorlatilag ugyanaz a maszzív talpazat lett,mintha a földön lenne egy betonalap, rezgésnek nyoma sincs.
Egyik szélen kihagyva egy 70X90 centiméteres rész, itt lesz a feljárat egy kihajtható létra, és egy csapóajtó segítségével. Eddig tartott a könnyebbik része a munkának, a folytatása viszont váratott magára egészen idáig. Talán egy kicsit féltem is tovább folytatni...

folyt.köv

Csaba


Vááá, most nagyon irigykedem. Ez annak a műhelynek a teteje, ahol voltam?
Várjuk a további infókat. És sok sikert.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.07.29. 21:33

bocsi, nincs kedvem új topikot nyitni, de leginkább talán ide passzol, hogy jártam ma a balaton csillagvizsgálóban többedmagammal, nagyon szépen felújítódott az épület. sajnos a kupi nem volt nyitva, de a kávézó is hangulatos volt. talán jó lenne nagyobb hírverést csinálni neki, mert én pl csak 25 km-re lakom, de ha nem lennék aktív csigászati témákban, bizony sosem hallottam volna róla. (pl környékbeli iskoláknak küldeni brossúrákat, sötöbö. bár lehet, h ez már megvolt)

azért készült "pózolj meteorral" kép is. azzal a számmal, aminek a címlapján pont a balaton csillagda van. :)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: pisza » 2012.09.17. 21:35

Üdvözletem mindenkinek, örömmel jelentem: az Őri Amatőr Csillagda gyakorlatilag megszületett. Tengernyi munkaidő, viszonylag kevés építési költség. (A költségvetést majd később mellékelem. )
Az ami szokatlan, hogy eltértem a hagyományos formáktól. A letolható tető sokkal egyszerűbb lett volna, de én azt is szerettem volna, hogyha pl. déli irányba észlelek, akkor a többi irányban árnyékoljon valami. Mivel a földszinttől 3 méter magasan vagyok, egy elhaladó autó, vagy egy távoli közművilágítás fénye zavaró. Egy kupolával megoldható lett volna eme igényem, de azt nem biztos hogy meg tudtam volna csinálni. (Hajlító gépet kellett volna építenem, iszonyatos sok bádogosmunka, a lemez jó drága, kivűl - belül festeni , nagy a beázásveszély,) Szóval lemondtam róla. A kupola meg még valami miatt nem volt jó. Itt Mátészalka mellett egy nagyforgalmú légifolyosó alatt vagyok, és megszerettem a utasszállító gépek vadászgatását, és hamarosan a fotózgatását is megpróbálom. Egy kupola keskeny résén bámulni kifelé számomra nem lett volna kielégítő, ezért más formában gondolkodtam.
Megnéztem több száz elkészült csillagdát, de egy sem volt kompromisszumoktól mentes, ezért terveztem magamnak egy egyedit. Na de beszéljenek a fotók.

műhely tető nélkül.jpg

Körben az oldalfal épül, 5X15cm keret, 14mm-es OSB lapborítás.

nyitható tető.jpg

5x5-ös gyalult fenyőkeret, egy réteg alapozóval kenve. Ez lesz a tető.

szögek.jpg

Ezekkel a szögekkel egy kicsit megizzadtam.

Folyt.köv
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: pisza » 2012.09.17. 21:40

szögek3.jpg

szögek 2.jpg

felrakás közben.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: pisza » 2012.09.17. 21:51

immár a helyén.jpg

nyítottan.jpg

Itt jól látható, hogy mivel borítottam. 10 mm-es füstszínű polikarbonát lap. Könnyű mint a pihe így két ujjal ki tudom nyítni, és bezárni a tetőt. Azt nyitom ki amelyik irány érdekel, akár mind a négyet is lehet egyszerre.
A vízmentesítése jónak tűnik, az illesztések szorosak, a szél sem tud befújni. A belsejét még kifestem mattfekete táblafestékkel, veszek bele egy fekete padlószőnyeget, és jöhet bele a kukker.
A függőleges oldalfal olyan magas, hogy a távcsövemet majd vízszintesbe is lehet állítani, az igen alacsony delelésű objektumok is elérhetővé válnak.

nagyvas.jpg

Ez a 350/1800-as kiváló képalkotású műszer kerül bele, reményeim szerint már a jövő héten...

Üdv: Tisza Csaba
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.09.18. 15:26

A fenébe is, ez nagyon jól néz ki. Jó, hogy van lehetőséged ilyet építeni. Sajnos nekem terület hiányában esélyem sincs. Ráadásul neked a telek környezete sem fényszennyezett, nekem ami kialakulóban van, az is elég fényes helyen van. Marad a kitelepülés, de nem adom fel.
Gratulálok, és sok szép, eredményes észlelési órát, valamint tiszta eget kívánok.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”