Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.06.29. 06:52

Kedves csillagvárosi polgárok!
Aki csillagdát szeretne építeni, és Newton távcsöve van EQ mechanikán, az épület méretezésénél vegye figyelembe, hogy ha nem az északi égboltrészen vizsgálódik, hanem D-Ny Ny irányban, akkor a mechanikát valamelyik oldalra döntve fogja használni. Ezért a látható "horizontja" jelentősen megemelkedik, hiszen a cső lejjebb kerül...
OK! a zenit környékén kell vizsgálódni, de azért nem árt ezzel számolni. Én nem tettem, most bosszankodom...
Azért írtam le, hogy más ne sétáljon bele ebbe a csapdába.
Most, ezt orvosolandó, valamilyen fogasléces hébér emelőre szerelném át a mechanika fejet. az acél lábakról.
De ha valakinek jobb ötlete van, kérem, hogy ossza meg velem, velünk!
Üdv,
L.
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2012.06.29. 11:56

Szia!

Egy jó tanács mint 3 éves kupola tulajdonosként.Nézd meg a webem és ott az összes építési állapotról kaphatsz infót,hogy miként építettem be fixen a mechanikám és a tubust!
www.herkulesobszervatory.eoldal.hu

Ha kérdésed van szívesen segítek!

üdv:HDH
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.06.29. 12:05

Dlajos írta:OK! a zenit környékén kell vizsgálódni, de azért nem árt ezzel számolni. Én nem tettem, most bosszankodom...
Azért írtam le, hogy más ne sétáljon bele ebbe a csapdába.
Most, ezt orvosolandó, valamilyen fogasléces hébér emelőre szerelném át a mechanika fejet. az acél lábakról.
De ha valakinek jobb ötlete van, kérem, hogy ossza meg velem, velünk!
Üdv,
L.


Tegyél 1-1db téglát a az acéllábak alá.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.06.29. 14:06

Nahát, hogy ez nekem nem jutott eszembe! Persze egy-egy tégla...
Kukac látszik, hogy nem most kezdted! A műszaki és esztétikai érzéked is kiváló!
Köszönöm a jó tanácsot!
Üdv,
L.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.06.30. 00:34

Dlajos írta:Nahát, hogy ez nekem nem jutott eszembe! Persze egy-egy tégla...
Kukac látszik, hogy nem most kezdted! A műszaki és esztétikai érzéked is kiváló!
Köszönöm a jó tanácsot!
Üdv,
L.


Szívesen!

Ismered a mondást: hülye kérdésre hülye válasz.

Legalább tegyél fel pár fotót és adj meg néhány méretet. Írd meg, mit szeretnél, mik az elvárásaid.
pl.: Legyen fix, vagy mozgatható. Legyen távirányítású vagy sem. Automatikusan korrigáljon vagy sem.
Értem, mi a bajod, de nem értem, mi a mozgástér, mik a lehetőségek és mi pontosan a cél.

Amíg ezeket nem írod le, pakold a téglákat! :shock:
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.06.30. 05:08

Kukac írta:Ismered a mondást: hülye kérdésre hülye válasz.


Jó duma lenne, de én nem kérdeztem semmit!
Leírtam egy problémát amibe beleszaladtam és nem akarom, hogy más is megtegye ugyan ezt!
Lehet, hogy te tettél fel magadnak egy kérdést: - Ebbe a topicba még nem írtam, mit írhatnék bele?
Ne eröklödj, a humorod nem jön be...
Üdv,
L.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.07.01. 13:28

Dlajos írta:
Kukac írta:Ismered a mondást: hülye kérdésre hülye válasz.


Jó duma lenne, de én nem kérdeztem semmit!
Leírtam egy problémát amibe beleszaladtam és nem akarom, hogy más is megtegye ugyan ezt!
Lehet, hogy te tettél fel magadnak egy kérdést: - Ebbe a topicba még nem írtam, mit írhatnék bele?
Ne eröklödj, a humorod nem jön be...
Üdv,
L.


Lajos! Neked sem kell ismételgetned önmagad. Már többször leírtad, hogy alpári paraszt vagy, már tudjuk,
köszönjük szépen.

Zárszóképpen: nem humorizáltam egy percig sem.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.07.01. 14:08

Azt hiszem, hogy ez látható is, hozzád képest az vagyok!
Luna latrantes canes non curat.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.01. 16:40

Kedves Lajos! Végignéztem a fényképeket az épülő csillagdádról, de nem világos néhány dolog. Az irányokat nem tudom, nem látom azt, hogy mely módon van felállítva benne maga a főműszer. Van-e helyhez kötött talajba épített tartója, ha van, akkor annak mik a fő adatai. A magasságát változtató tartószerkezet nem olyan stabil, mint bármely másik állandó magasságra méretezett szerkezet. Ajánlom, hogy kis papírmodellt készíts, mert az nagyon segíti elképzelni a valódi helyzetet, és már sokkal könnyebben bele tudod képzelni magadat a majdani helyzetbe, pl. amikor a nyugati égen a horizonton, vagy keleten van esemény, hogy annak megfigyelését vajon mi akadályozza. A zenitben és pont az éjszaka közepén ritkán zajlik látványos jelenség! A túlnyomó többsége általában kedvezőtlen megfigyelési helyzetben látható. Ritka a legutóbbi teljes napfogyatkozáshoz hasonló magasan zajló esemény! A Vénusz átvonulás is, a Hold Jupiter fedése is viszonylag alacsony szög alatt zajlik. A csillagda tervezés, megvalósítás esetében számolni kell még a széliránnyal, az esetleges közeli fényforrások kitakarásával, akár egyedi módon is, ha lehetséges. A szél főleg légörvények kialakulását okozza, amely a bolygómegfigyelést nagyon erősen zavarhatja, főleg alacsony állásban. Úgy nem lehet elrontani semmit, hogy az ne legyen valahogyan javítható, lehet, hogy kicsit több munkával, de általában jó ötlettel, akár még stabilabbra is lehet készíteni úgy, hogy a beépített hibát tökéletesen sikerül kijavítani. Ha például alacsonyra sikeredett a tartó felület, vagy a beépített oszlop, akkor ráépítéssel, esetleg a függőleges oszlop 45 fokos toldással ellátva még jobban használhatóvá tehető., az a kis magasított járólap az oszlop környezetében utólag is méretezhető az adott távcső és a megfigyelő személy adottságaihoz igazítható! Ha én terveznék egy csillagdát, az olyan lenne, mint egy harang, amely tetején csak akkora lyuk van, amin a cső éppen kilát. A harang felső harmadában helyezkedne el a főműszer egy talajba épített 3 lábú acéltartón, amire más nem kerül. A járófelületet maga a fából ácsolt hatszögletű harang alakú főtartó hordozná. A külső borítás szép ívesen, áramvonalasan illeszkedne a talajhoz is, egymáshoz is a főtartókra rögzítetten, minimális légellenállásra méretezve. Most viszont egy már félkész esetről van szó, tehát a legkisebb utómunkával és költséggel kellene elhárítani a problémát, lehetőleg egyszerű és olcsó módszerrel. Szívesen agyalok rajta, de szükségem lenne a már említett adatokra, akár levélben is elküldheted a címemre. Üdv. Imre

"A kutyákat meg nem érdekli, hogy a Hold nem ugat vissza."
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.07.01. 17:24

Kedves Imre!
Még egyszer leírom, hogy a bejegyzésem célja az volt, hogy más ne essen ugyanabba a hibába amibe én.
Azt is leírtam, hogy az én megoldásom az, hogy az acél lábak helyett a mechanika fejet egy fogasléces hébér emelőre szerelem. Ezzel a megoldással 50 -60 cm-t is tudok emelni a távcsövön. Az emelő elég robusztus ahhoz, hogy stabil legyen és stabilan is lehet rögzíteni. Kis létrát eddig is használtunk, mert a kisfiam alacsonyabb még mint én.
Ez az én megoldásom.
Az a mondat, hogy ha valakinek van jobb ötlete, ossza meg velem és a többiekkel, az arra vonatkozott, hogy eleve a jobb ötlet alapján építse meg a tartót, aki csillagdát szeretne építeni, hogy felkészülhessen és ne utólag kelljen változtatni rajta. Írásom kifejezetten preventív céllal íródott, még akkor is ha alpári paraszt vagyok.
Amúgy a méretek nem titkosak, 250 x250 alapterületen 195cm magas falak vannak. Ehhez tartozik még egy elválasztott előtér ami 190 x 250 cm. alapterületű.
Az acéllábak kihúzhatóak, (EQ5), nem kell alá tégla, csak kényelmetlen lenne bukdácsolni a túlságosan széthúzott lábakban. Ráadásul készítettem olyan rögzített papucsokat, hogy az acélláb ne tudjon megcsúszni, elmozdulni a padozaton.
A hébér pedig hasonlóan néz ki...
http://www.emeloszakuzlet.hu//termekek/hkf-fogasleces-emelo.html
Amint megérkezik és felszereltem természetesen készítek képet róla és megosztom az érdeklődőkkel.
Amúgy köszönöm az érdeklődést és a segítség nyújtás szándékát!
Üdv,
L.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”