Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
Cserna Antal
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:21

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Cserna Antal » 2009.12.17. 23:31

Sokféle megoldás létezik, én a következőképpen oldottam meg:
A távcsőoszlop alapja 80x80x80 cm, nem érintkezik az alap többi részével.
A csillagvizsgáló alatt 10 cm-es sikalap, acél hálóval erősítve, hat ponton pedig kb 40x40 cm-es mélyítés van, ez laza talajon gátolja az esetleges oldalirányú elmozdulást.
Az alap és a falak között kátránypapír+bitumen szigetelés van.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: cbo » 2009.12.18. 09:13

[quote="SzZoli"]Sziasztok,

van valakinek bármi hozzászólni valója a szigetelést, illetve az alapozást illető kérdéseimet illetően?
quote]

Szia Zoli!

Keress meg és szakértem a kérdést. A telefonomat úgyis tudod, sőt személyesen még jobb.

Üdv:
Zsolt, CBO
szksz
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.17. 15:21

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: szksz » 2009.12.18. 10:57

Elolvastam az összes levelet, és az alföldi cs.vizsgáló létesítési lehetőségekről csak annyit, hogy ma már nem a köd és a légköri nyugtalanság a fő zavaró tényező, hanem a fényszennyezés. Debrecenben lakom, és rendszeresen járok a környékére észlelni. Kb. 10 km a fényszennyezési zónája, ha nem párás a város feletti levegő. Ha párás, ez még jobban segíti a fényszennyezést úgy, hogy akár az égbolt egy harmadán is szétszórhatja azt. Ha a Hortobágyra megyek ki, 5-7 mg-s eget gyakran lehet kifogni. De a horizont fölött a nagyobb települések irányába 10-20 fok magas a fényszennyezés a páratartalom függvényében. Tapasztalatom szerint a legnyugodtabb láthatóságot a nagy kiterjedésű erdős területek biztosítják. (A nappali felmelegedés kicsi, az éjjeli hőkisugárzás szintén.) Ebből kifolyólag az esti és hajnali párásság is elenyésző. Kerülni kell a ligetes, vízfolyás vagy nyíltvíz közeli helyeket. Ezeken a helyeken a harmatsapka ellenére jelentős a páralecsapódás. Persze a csillagda ez ellen jelentős védelmet nyújt.
Ha igazán jó eget akarok, átmegyek a Bihari hg-be. Itt van egy észlelőhelyem, ahol valamikor egy radar állomás volt. 1105 m magasan van és rendszeresen 7 mg körüli ég. Volt olyan eset, hogy olyan állatövi fényt láttunk hogy azt hittük, hajnalodik, pedig még 2 óra volt addig. Hát ennyit jelent a magasság.
Üdv

% Szent-Királyi Szabolcs
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.18. 11:08

Köszönöm mindenkinek, hogy megosztotta a tapasztalatát és külön köszönöm Zsoltnak hogy felajánlotta szaktudását (amit saját csillagdáját meglátogatva személyesen is tapasztalhattam).
Én egyenlőre csak a lehetőségeket próbálom felmérni, még telket is csak keresek, és kalkulálgatok, hogy mennyit fordítok majd az ingatlanra, mennyit az építményre (mindkettő persze azon is múlik, mi van már kész, pl. kis hétvégi ház).


"Hát ennyit jelent a magasság."

...igen, jó lenne valami magas helyre költözni, messze minden településtől. De ezt nem tehetem meg. Bp. 30 perces körzetében gondolkodom, ahova hétközben, munka után is ki tudok ugrani. Egyrészt ott van a Pilis, ami viszonylag magas. De az ottani árszínvonal háromszorosa az egyéb, Bp-től hasonló távolságra levő területekének. Ez nálam nem jön szóba. Marad valami dombos hely, Bp-től Ny-DNy irányban (számomra ez a legmegfelelőbb irány). A Vértesre azt hinné az ember, hogy mint hegy, jó hely lenne csillagdának. De az elérhető, kiparcellázott területek a völgyekben, max. domboldalon vannak. Szóval, az a vége, hogy nem lesz csillagdám hegyen. Jó esetben legalább nem az átlagos, környező terepszint alatt lesz.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.23. 16:51

A fejlemények (valójában nincsenek):
A hegytetőn levő csillagdáról lemondtam. Mostanában nem sok hegytetőt árusítanak, és nem tescogazdaságos áron ;). És Bp-től csak a max. szükséges távolságra megyek el, hogy mielőbb kiérjek, pl. Bicske környékén nézegetek (ill. estleg a Vértesben) valami telek/nyaraló (csillagda-ős) - félét.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.01.17. 13:31

Na, egy darabig nem lesz itt vásárlás :cry:

Érdeklődnék, hogy aki OSB-t használt, az milyen vastagot tett, illetve milyen vázra? Kívülre-belülre is a vázra, közte szigeteléssel (az észlelőhelyiségben, olvastam ilyen példát) vagy csak szimplán?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.01.19. 10:19

Tiszta az ég, mindenki észlel, senki sem válaszol ;)
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.19. 11:05

SzZoli írta:Érdeklődnék, hogy aki OSB-t használt, az milyen vastagot tett, illetve milyen vázra? Kívülre-belülre is a vázra, közte szigeteléssel (az észlelőhelyiségben, olvastam ilyen példát) vagy csak szimplán?

Nyilván nincs kőbevésett dolog, hiszen azért ez nem egy lakóépület, a céljai is mások... :) Hőszigetelni is jó kérdés, mert a kevés szigetelés inkább rossz, szvsz. Akkor már inkább a semmi...

Ha úm. semmi szigetelésed nincs, akkor az éjszakák és nappalok külső hőmérsékletét kis késessel követi az épület belseje is. Ha nagyon sok, akkor van esély bezárnod az éjjeli hűvöset a következő éjszakára, feltéve ha napközben ugye zárva vagy -- feltéve ha nem észlelsz napot, nappali égen Vénuszt, nem jönnek kíváncsi látogatók, nem mész fel valamit szerelgetni, matatni stb... Ha csak úgy félig van szigetelve akkor az esetleg részben őrzi a hőmérsékletet, de emiatt lassabb is a lehűlés este... Igaz cserébe a nappali felmelegedés is lassabb, feltéve ha napközben zárva vagy... :D

Szigetelni akkor mindenképp hasznos, ha tervezel a távcsőtértől elszeparált kis melegedőkuckót, manapság távcsővezérlő szobácskát, stb. Ezt azért az ember enyhén melegíti a komfort miatt -- nem mellékesen a kitelepített PC/monitor, sőt az észlelő testmelege stb. is képes érezhetően fűteni ám egy kisebb helyiséget! Az innen a távcsőtérbe szivárgó igzága meleg levegő bizony nem tesz jót a képalkotásnak! Ilyenkor a távcsőteret nem feltétlen érdemes szigetelni, de az előbb említett kuckót igen. A távcsőtérben én max. a tető/kupola alját szigetelném meg, hogy a nyári napsütés ne melegítse be nagyon a helyiséget, és ha pl. zsindelyezed akkor feltétlen tennék egy átszellőző légrést a zsindelyt hordozó alátétréteg és a szigetelés feletti tetőfólia közé...
Amcsillüdv: Nyözö
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.01.19. 11:50

Nem is kőbe vésett dolgot kerestem, csak példát.
Ki hogy méretezte a csillagdáját.

A távcsőtértől elszeparált kis melegedőkuckó inkább külön téma, több a variációs lehetőség.
Igazán csak a csillagda minimális költségét próbálom megbecsülni.

Más:
Olyan csillagdája van-e valakinek, ami egy fűtött lakóházhoz kapcsolódik közvetlenül (pl. rajta van)? Érdekelne, hogy a hőmérséklet- különbségek problémája megoldható-e. Avagy csillagda = külön épület mindenképp. Ez mondjuk biztosabb.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.01.19. 12:06

SzZoli: Ment egy üzenet.
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”