Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2012.09.19. 20:34

Nagyon jól néz ki,büszke lehetsz rá!Gratula!
Egy ilyen műszer megérdemel egy "garázst" :)
Sok derült eget ................
90/900 SW
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.09.21. 14:03

naja9 írta:Nagyon jól néz ki,büszke lehetsz rá!Gratula!

Csatlakozom!
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: palics » 2012.10.07. 14:53

Üdv mindenkinek!
Egy kisebb eltolható tetejű csillagda építését tervezem. A szerkezetét megterveztem, a megépítése saját kezűleg menni fog, DE számomra a legnagyobb fejtörést a következő problémakör okozza.
DERESEDÉS:
- Az észleléssel töltött éjszakai órák után a távcsőre, a tartóoszlopra, a csillagda padozatára és minden deresedő felületére ráfagyott párával mit lehet tenni?
- Amikor egy ilyen deres éjszakán az észlelés végén behúzom a csillagda tetejét, azzal a mozdulattal bezárom a dér formában a felületekre fagyott párát.
- Másnap délelőtt ( a hőmérséklet emelkedésével ) a dér felolvad a felületeken és vízcsepp, vízpára formában ott lesz a csillagdában. A helyiség páratartalma megnő és nyírkossá válik.
Gondolom a leghatásosabb páramentesítés a csillagda átszellőztetése ( tető el, majd 10-20 perc múlva vissza). Így a csillagda belseje kiszáradhat, de vajon mit kell tenni az oszlopon nyugvó lencsés távcsővel? A szellőztetés idejére a harmatsapkáról védőkupak le? Távcsövet 45°-os szögbe állítani úgy, hogy az esetleges napsugarak oldalról érjék a tubust? Vagy a szellőztetés idejére a tubust védjem meg az egyoldali napsugárzástól? Lehetséges, hogy túlbonyolítom a dolgot?
Olyanok válaszát várom, akik ebben a témában előttem járnak, már rendelkeznek tapasztalatokkal és azokat hajlandóak megosztani egy kezdővel.
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: palics » 2012.10.07. 17:05

Az előző írásomhoz:
- Érdemes hőszigetelni a tetőt és a falakat?
- Nem káros a mechanikának és a távcsőnek, hogy nyári kánikulában afrikai hőségnek lesz kitéve?
- Télen a tolótető bezárását követően egy hősugárzó+elektromos páramentesítő párossal érdemes az észlelőteret páramentesíteni?
Nekem már volt páramentesítő készülékem és fantasztikusan lekapta a levegő páratartalmát. Mivel a 220 V a csillagda része lesz, az üzemeltetésük nem lenne probléma. (Lehet, hogy csillagdában még senkinek nem okozott problémát a dér és a pára?)
Sidius

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.10.07. 20:58

Nálam egyszerűen meg van oldva a dolog, az egész csillagda folyton szellőzik. A tető és a falak között kb. 50 mm hézag van, így nagy melegben sincs benne nagy forróság. Télen viszont igazi hideg van benne! :) Igazából egy olyan épületre van szükség, amely az esőtől, meg a hótól védi a távcsövet. Tapasztalni fogod, hogy a falak jelenléte, vagy az alkalmasint félig lehúzott tető mellett gyengébben fog párásodni a műszer. Különben én ilyenkor egy tiszta vászonnal szoktam letakarni.
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: palics » 2012.10.07. 22:08

János!
Köszönöm a válaszod! Ezek szerint nem fontos törekedni a résmentes tető-oldalfal kapcsolatra az eltolható tető esetén.
A por és a porhó elleni védelem miatt gondoltam, hogy jól záródó ajtó és tolótető - oldalfal illesztésekre van szükség.
Megfogadom a tanácsod és a tolótető alatti résre bízom az átszellőztetést.
A por ellen meg ott van a porszívó!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2013.09.13. 09:25

Sziasztok!

Csillagda építése kapcsán kérdeznélek benneteket, hogy mekkora kis csillagda építéséig nem engedély köteles az épület?

4x4 m alapterületű, 3 m magas, letolható tetejű mini csillagda építésében gondolkozom.
Távcső házikó.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.09.13. 09:35

Szia!

Úgy tudom, h sajnos a legkisebb építményre is engedélyt kell kérni.
Az más kérdés, hogy ilyen kis csillagda esetén talán nem zaklatja az embert az építési hatóság.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2013.09.13. 09:45

Szia!

Azért is érdekel a dolog, mert ugye bár mindig akad az embernek jó akarója, aki irigy a másikra... Ezért is érdekelne közelebbről a dolog.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
raro28
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2012.10.24. 15:16

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: raro28 » 2013.09.13. 10:45

Arra azért kiváncsi lennék hogy pl. az Obiban kapható kerti tárolókra is kell? Megveszem, hazavitetem, leteszik a kertbe, aztán jön valaki és jól megbüntet? Érdekes.... Márpedig ott árulnak a fent említettnél lényegesen nagyobbakat is.... én úgy sejtem hogy az ilyen kicsi faszerkezetes házikókra nem kell. Nincs alapja leöntve (elméletileg :) (Elvileg mozgatható.) Akkor hogyha átteszem a kert másik oldalára 1 év múlva, új építési engedély kell? Nem gondolnám...
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”