Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.09.13. 11:00

Én is úgy tudom, hogy a fix épületért kell fizetni, aminek van alapja.
Szeri László
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2011.07.03. 18:47

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Szeri László » 2013.09.14. 00:08

Sziasztok!

Letezik egy un. "Garazsszabaly", ha jol emlekszem 30m2-t es 2,5m magassagot meg nem halado epuletet lehet engedely nelkul epiteni. De ha valaki tuti biztosra akar menni, meg kell kerdezni az illetekes Onkormanyzat muszaki osztalyat, hogy nem e esetleg helyi epiteszeti szabalyzatban ettol eltero ertekek vannak. Ezek a meretek igazak kb. az OBI-s hazakra is szerintem. Nekem eros szerencsem van, meglevo "feszert' alakitottam at, mondjuk kihivas a tetok kapcsolata...
Szoval szerintem egy ilyen csillagda jol meretezve belefer a nem engedelykoteles kategoriaba
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.08.23. 21:45

Sziasztok. Új vagyok a fórumon. A közeljövőben egy letolható tetős csillagvizsgálót szeretnék építeni ha minden jól megy. A témáról elolvastam ezen fórumot,másik fórumokat ,ezeken található linkeket. Egy dolog viszont nem világos. A távcsőoszlop magasságát, valamint az oldalfalak magasságát milyen módszerrel lehet megállapítani,hogy később ne legyen vele probléma? Lencsés távcső lenne benne, először egy 80/600ED,majd a jövőben esetleg egy 120/900ED vagy 152/988-as akromát HEQ-5 mechanikán.Kizárólag vizuális megfigyelést végeznék.A jövőben sem tervezem a fotózást.Előre is köszönöm a segítséget.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.08.24. 22:20

Közben átolvastam a Makszutov fórum "csillagda" topikját,és hasznos információkat találtam a kérdésemre. Úgy érzem nem is olyan egyszerű a helyzet,ahogy elképzeltem. Üdv :( .
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2015.11.11. 20:58

Mozdonyos írta:Sziasztok. Új vagyok a fórumon. A közeljövőben egy letolható tetős csillagvizsgálót szeretnék építeni ha minden jól megy. A témáról elolvastam ezen fórumot,másik fórumokat ,ezeken található linkeket. Egy dolog viszont nem világos. A távcsőoszlop magasságát, valamint az oldalfalak magasságát milyen módszerrel lehet megállapítani,hogy később ne legyen vele probléma? Lencsés távcső lenne benne, először egy 80/600ED,majd a jövőben esetleg egy 120/900ED vagy 152/988-as akromát HEQ-5 mechanikán.Kizárólag vizuális megfigyelést végeznék.A jövőben sem tervezem a fotózást.Előre is köszönöm a segítséget.



Hali !
A legegyszerűbb , ha kivonulsz az ég alá és lemodellezed . Felállítod a távcsövet , leversz köré négy magasabb karót a tervezett méretre , kifeszítesz közéjük madzagot amire lepedőket teszel. Így látod milyen lesz a takarásuk a falaknak . ;)
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.11.12. 21:19

Végh Zoli írta:
Mozdonyos írta:Sziasztok. Új vagyok a fórumon. A közeljövőben egy letolható tetős csillagvizsgálót szeretnék építeni ha minden jól megy. A témáról elolvastam ezen fórumot,másik fórumokat ,ezeken található linkeket. Egy dolog viszont nem világos. A távcsőoszlop magasságát, valamint az oldalfalak magasságát milyen módszerrel lehet megállapítani,hogy később ne legyen vele probléma? Lencsés távcső lenne benne, először egy 80/600ED,majd a jövőben esetleg egy 120/900ED vagy 152/988-as akromát HEQ-5 mechanikán.Kizárólag vizuális megfigyelést végeznék.A jövőben sem tervezem a fotózást.Előre is köszönöm a segítséget.



Hali !
A legegyszerűbb , ha kivonulsz az ég alá és lemodellezed . Felállítod a távcsövet , leversz köré négy magasabb karót a tervezett méretre , kifeszítesz közéjük madzagot amire lepedőket teszel. Így látod milyen lesz a takarásuk a falaknak . ;)
Értem. Köszi. Egyébként korábban Hoze által bemutatott minicsillagda keltette fel az érdeklődésemet, valamint a 2015/10 havi meteorban lévő is érdekes így frissen.
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2015.12.05. 19:38

Sziasztok!

Kertbe kitelepülős szélfogó paraván építésében gondolkodom. Közvetlen fények ugyan szerencsére nincsenek, de a szél elől szeretnék némi menedéket kapni. Takaróponyvával fedett keretet képzeltem el, amit ki-be lehet hurcolni, akár vihetem is magammal észlelőhétvégére, stb... Milyen keretet, milyen kivitelezést ajánlanátok erre a célra?

ui: hajlok a fix keret + takaróponyva kombinációra is. Megvalósítására szeretnék ötleteket.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.12.05. 22:08

vgabriel írta:Sziasztok!

Kertbe kitelepülős szélfogó paraván építésében gondolkodom. Közvetlen fények ugyan szerencsére nincsenek, de a szél elől szeretnék némi menedéket kapni. Takaróponyvával fedett keretet képzeltem el, amit ki-be lehet hurcolni, akár vihetem is magammal észlelőhétvégére, stb... Milyen keretet, milyen kivitelezést ajánlanátok erre a célra?

ui: hajlok a fix keret + takaróponyva kombinációra is. Megvalósítására szeretnék ötleteket.


Üdv!

Szerintem ez sokkal kisebb méretben is megépíthető, akár hordozható kivitelben is. Tető úgysem kell.
Csak a rácsos oldalfalra gondoltam, az lehet összecsukható.
https://www.youtube.com/watch?v=Iv6t-VDZJIs
kzn
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:37

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: kzn » 2015.12.05. 22:47

Néha lehet az aukciós oldalakon katonai kiszuperált sátrat találni. Aránylag olcsón,, 20-30 khuf körül hiirdették, stabil váz, aránylag könnyen összerakható, Szállítható méretűre össze lehet pakollni. , Némi barkácsolással még a tetejét is vissza tudod rakni néhány napos kkitellepülés esetén. Néhány hónapja foglalkoztatott a dolog,de azután a stabil csillagda mellett döntöttem. Bocs, a helyesírási hibákért, de pillanatnyilag mobilon próbálok gépelni.
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2015.12.05. 22:58

Ez a rácsos kerítéselem nem rossz ötlet. Viszonylag kis helyen elfér ha szét kell szedni elpakolni, és gyorsan, kevés macerával újratelepíthatő. Nem tudom mennyire tolerálja az időjárást egy alapos festés után, akkor akár fixen kint maradhatna a kert közepén.

Utánanézek a sátornak is, köszi! Már a váz miatt is jó lehet, könnyebben szállítható is, mint a kerítéselem, de nem túl magas ez alapból? Nincs semmit tapasztalatom e téren. Hogy kell méretezni a falakat, hogy kilásson mögűle az ember? Illetve nem is ez a legfontosabb, mert ezt könnyen lehet modellezni...

Az igazi dilemmám: A falak felett átcsapó szél nem fog turbulenciát okozni, ezzel rontva a nyugodságot?

Letolható tetejű csillagda tulajdonosokhoz szól leginkább az utóbbi kérdésem.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”