Binokulárok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
misi80
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.04.24. 16:35

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: misi80 » 2012.05.10. 01:38

Néztem mind a kettőt korábban a Scopiumról még nem olvastam rossz véleményt hasonló nekem is volt,amíg
el nem ejtették.Nem akarom elkapkodni a vásárlást hosszú távra tervezem.
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.07.07. 20:09

Sziasztok,

olyan 3-4 éve szemezek a távcső vásárlással, és most jött el az idő, hogy ténylegesen belevágjak. Klubban, találkozón még nem volt szerencsém részt venni, de egy-két szakkönyvet, töménytelen mennyiségű fórumot és youtube videót megnéztem. Majdnem beleugrottam (volna, egy pár hónap múlva, az anyagiak miatt) egy Dobson 150/1200-asba, de ésszerűbb vásárlásnak tűnik egy binokulár. Méret tekintetében egy 20x80-as szimpatikus, de 50+e forint + állvány, szóval maradtam egy 15x70-esnél. Pest mellett lakok, kertes övezetben, nekem igen jónak tűnő sötét éggel. Igazából ezeket a felszereléseket néztem ki elsőre az éggel való ismerkedéshez, szerintem rendben lesz, de ha valahol mellényúlnék, várom szíves észrevételeiteket. Köszönöm!

- a gép: http://makszutov.hu/termek/scopium_nature_15x70
- állvány: http://edigital.hu/Hama_allvany/Hama_Profil_Duo_III_allvany_taskaval-p49063.html
- L adapter: http://makszutov.hu/termek/misc_ladapter_sz
- planiszféra: http://makszutov.hu/termek/forgathato-csillagterkep
- könyv: http://www.bookdepository.co.uk/Stargazing-with-Binoculars-Robin-Scagell/9781770850439

Szerk.: a tavcso.hu-n van Delta + BTC 15x70-es binokulár, de 60e forint környéke sok, annyiért kapok egy Newton-t, vagy az eredetileg kiszemelt Dobson-t, csak ez felveti a Scopium 15x70-es (30e Ft) minőségének a kérdését...

Szerk 2.: nézegetem most a 12x60-asokat, (ill a fent említett BTC 15x70-es mégsem olyan drága, szóba kerülhet még 30e környékén), meg a 10x50-es Nikon Action-t (ami feltételezem az ára alapján, hogy minőségibb). Ezeket állítólag már kézből el lehet tartani és akkor nem kell állvány, viszont nem tudom mennyire nyújtanak kevésbé jó képet.

Nagy állvány helyett kisebb tripod is megfelelő lenne, a kerti asztalon elférne, viszont ilyet nem találtam még, hol lehetne venni és jó-e ezekhez a 15x70-es masinákhoz.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.07.08. 00:19

A mai napig gyakran binoklizok (pedig van egy 250-es Newtonom), de ha csak egy órám van, akkor nem cuccolok ki, csak fogom a binoklit. Egyszerűen imádom. Én is először egy tripodot vettem hozzá, de gyorsan lecseréltem egy Velbon RUP-43-as monopodra, amit kényelmesebb használni, hátránya, hogy nem tudod beállítani az objektumot és megmutatni másnak. A monopodot az összekulcsotl lábammal hozzáfogom a székhez, így nem remeg, de egy pillanat alatt oda fordítom, ahová akarom.
A 15x70-es binokli jó választás, több tucat mélyég objektumot fel tudsz vele keresni. Az L-adapter monopodhoz vsz jó, de ha a tripod mellett döntesz, inkább vmi masszívabbat választanák.
Ha az Amazonról rendeled a könyvet - és belefér a keretbe - csapd hozzá a Binocular Highlights:
99 Celestial Sights for Binocular Users
-t, ami sztem abszolút kezdő binoklisnak jó segítséget nyújt, illetve egy kisatlaszt, pl a Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas [Spiral-bound] . Az egyszerű csillagtérképek közül nekem ez a havonta aktualizált jött be: http://www.skymaps.com/downloads.html - ott pedig katt az aktuális PDF-re.
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.07.08. 01:52

Libor írta:...


Kedves Libor, köszönöm szépen a kimerítő válaszodat!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.07.08. 12:12

EmThor írta:Sziasztok,

olyan 3-4 éve szemezek a távcső vásárlással, és most jött el az idő, hogy ténylegesen belevágjak. Klubban, találkozón még nem volt szerencsém részt venni, de egy-két szakkönyvet, töménytelen mennyiségű fórumot és youtube videót megnéztem. Majdnem beleugrottam (volna, egy pár hónap múlva, az anyagiak miatt) egy Dobson 150/1200-asba, de ésszerűbb vásárlásnak tűnik egy binokulár.


Érthetetlen számomra, hogy hogyan jutottál erre a döntésre ezek után.
Az egyik egy komoly távcső, a másik meg nem.
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.07.08. 12:18

mizar írta:
EmThor írta:


Leírtam, kezdőként szeretném megismerni az eget, 3 műszakban dolgozok, nincs is mindig lehetőségem rá, hogy nagy felszereléssel kiüljek észlelni, ezért egy binokulár lenne az első eszközöm. Minden esetre megfontolom, amit mondtál.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.07.08. 17:10

EmThor írta:
mizar írta:
EmThor írta:


Leírtam, kezdőként szeretném megismerni az eget, 3 műszakban dolgozok, nincs is mindig lehetőségem rá, hogy nagy felszereléssel kiüljek észlelni, ezért egy binokulár lenne az első eszközöm. Minden esetre megfontolom, amit mondtál.


A kettő között azért sok lehetőség van. Ez némi túlzással két véglet. ;)
Az ég megismeréséhez a bolygók és a mélyég objektumok is hozzátartoznak. Nem szeretnéd látni a Jupiter sávjait, vagy az M57-et? A binokli az azért binokli. (persze van nekem is. Több is :) )
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.07.08. 19:34

Az égbolt megismeréséhez egy sima 10x50-es binokli is tökéletes, és ezt a méretet később is nagyon sok mindenre használhatod, állvány sem kell hozzá. 10ezer körül teljesen jót, akár életre szólót is kapsz már, pláne használtan. Ezzel kezdeni az ég fürkészését valóban bölcs döntés.
De készülj fel rá, hogy pillanatok alatt meg fog fogalmazódni benned egy nagyobb nagyításokra is alkalmas, rendes csillagászati távcső igénye. Erre is tartalékolj, ne költs el mindent egy nagyobb binóra már az elején, mert egyáltalán nem biztos, hogy ki fogod tudni használni.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.08. 21:19

Kedves Tamás!
Teljesen egyetértek Vizi P. soraival, és javaslom, figyelmesen gondold végig!
1. Binokulár. Jó ha kéznél van, mondjuk egy 10x50-es vagy kicsit nagyobb. Kis tapasztalat után, jó égboltnál más sok szépet látsz vele: pl. a Tejuton végigszánkázva (nyáron), vagy nagyobb diffuz ködöket, nyilthalmazokat vadászva. De már a Napot, a Holdat, a bolygókat nem tudod vele nézegetnik, a fényesebb gömbhalmazok csak kis fénypacák, extragalaxist alig gyűrűsködök közül semmi. Kettőscsillagokból három-négy (erősebb nagyításúval mondjuk 10) ha bejön. Nagyon kényelmetlen, hogy egyetlen nagyításod van csupán, az is kicsi.
Előnye, hogy könnyen viheted ide-oda, kirándulásra, természetmegfigyelésre is jó. De azért egy 10x-nél erősebb nagyíású (mondjuk 15x70-es) már alátámasztást igényel, vagyis éppen ez az előny is elvész. Ugyan ott vagy, mint egy jobb kistávcspnél, csak éppen awm nagyításod, sem változatos látnivalód nem nagyon lesz.
2. Jó minődésű (lencsés) kistávcső, mondjuk egy 70-80 mm átmérőjű. Állvány kell hozzá, lehetőleg stabnil, de nem feltétlenól ekvatoriális. Ez egy kicsit kényelmetlenné teszi a szállítását, bár pl. én a 70/500-es skywachert egyből felkapom, és kiviszem a 20 m-re levő terraszra, vagy a 100 m-re levő parkba. Hanem kiránduláshoz már legfeljabb autóval vihető. Viszont: mindeféle csillagászati objektumot felkereshetsz velük,
kb. 25x-től 120x-ig mindenféle nagyítást kibirnak, Nap, Hold, bolygók, kettősök, ködök, halmazok, planeátris ködök már megnézhetők. Hátránynak számítják, hogy csak csillagászati célre alkalmasak.
Egyszóval fontold meg. Én egy 70-80mm-es kistávcsövet javasolnék, kiegészítőkkelés, és ha akad még a ládafiában egy kis pénz, egy 10x50-es bonoklit. De persze végső soron a Te körülményeid és érdeklődési köröd dönti el, csak azt ne feledd, hogy egy esetleges rossz választás elveszi a kedvedet! Üdvözlet: Lajos
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.07.08. 23:40

Azt hiszem kezdem lassan megérteni a dolgot. Akkor beszerzek egy kisebb binoklit (amit kinéztem 15x70-es nem is volt raktáron), és utcai lámpától árnyékolt, elég nagy kertben tudnék nézelődni máris vele. Aztán jöhet a komolyabb eszköz.

Lajos, abszolút jól veszed le a dolgot, pontosan mélyegezni szeretnék, a kis park itt is megvan a szomszédban. Pénzt tudok még mozgósítani, de nagyon nem akarom elásni magam. A 150/1200-as Dobson profi eszköznek tűnt, csak a szállítása macerás, tehát ahogy mondjátok, egy kisebb binokli, és egy távcső: máris körbenézek!

Nagyon szépen köszönöm a válaszaitokat, hálás vagyok érte!!
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”