Binokulárok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
KovacsGy
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2012.07.12. 09:59

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: KovacsGy » 2012.08.08. 12:07

Tegnap sikerült is felavatni a 10x50-est a tiszta, sötét égen. Szabadszemmel tisztán látható volt a Tejút, az UMi mindegyik csillaga. Elsőként a Lyra környékét pásztáztam, különösebb cél nélkül, hát elég megdöbbentő volt a csillagmennyiség:). Nem bírtam tűrtőztetni magam és rávettetem magam az M31-re amit egyből megtaláltam (korábban szabadszemmel, már beazonosítottam hogy hol lehet). Mivel nem sokkal volt még a látóhatár felett, ráadásul Budapest felé esik (fényszenny), így csak egy kis kerek pamacsot láttam. Az M13al már megküzdöttem, a távcsőben sokkal több csillag volt mint szabadszemmel és kellett egy kis idő míg egyáltalán beazonosítottam az éta-zétaHer vonalat, és utána is keresgélni kellett. Kis ködszerű pamacsnak láttam. Még megkerestem az M39-et ami nagyon szépen csillogott, lehet megpróbálom lerajzolni egyik este. Barangoltam még a Cepheus környékén is a Garnet Star-t kerestem de nem 100% hogy megtaláltam. Szabadszemmel megvan:). Aztán feljött a Hold és elhalványította a csillagokat, de legalább jól mutatta ragyás arcát amit jól szemügyre vettem. Még pár meteort is láttam amikor épp nem távcsöveztem.
Ami kiderült, hogy még ehhez a 10x-es nagyításhoz is kéne egy állvány, vagy vmi stabilizátor.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.08.08. 12:20

Az M31-et a minap néztem egy 10x50-essel, 30 fokra a 75%-os Holdtól, Budapestről, és simán látszott...

A "Garnet Star" magyarul Gránátcsillag.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.08.08. 16:20

Gratulálok, kezdetnek nem is rossz élmény, érzem a lelkesítő hatását. Próbáld meg a délnyugati látóóhatár közelében elcsípni a Sagittarius tejút-felhőjét, van benne látnivaló. Meg a Sas farka alatt az M11 nyilthalmaz is szép.
A mű Cepheit (ezt hívjál Gránátcsillagnak) megtalálhatod, ha a Cassiopeia delta és alfa összekötő vonalat megtaláűlpd, annak ,majdnem a felezőjébenvan a nü Cep (4,3 magn), ha ettől dél felé mégy, ott a mű Cep. Binokliban egy látómezőben vana két csillag. Érdemes rendszeresen nézegetni, mert a mű Ceo változócsillag. Egyébkémt binokliban nem nagyon lőátszik vörösnek, csak legalább 9-10 cm-es tábvcsővel nagyobb nagyítással. (Hja, könnyű volt Herscelnek, aki a nevet adta, ö 40 cm-essel nézte.) BQ
KovacsGy
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2012.07.12. 09:59

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: KovacsGy » 2012.08.10. 10:58

Köszönöm az M11 ajánlatot, egyszerűen megtaláltam tegnap este és nagyon tetszett! Én gömbhalmaz-szerű foltnak láttam és hirtelen támadt lelkesedésemben le is rajzoltam. Aztán tovább kalandoztam északra az I4756 és a 6633as nyílthalmazokat csodáltam meg. Megpróbálkoztam a 6633as rajzolásával is de nem igazán sikerült megfelelően ábrázolnom a sok csillagocskát. Következőnek becéloztam az I4665 ritkás nyílthalmazt a betaOph mellett. A könnyű siker után elindultam az Oph déli részeire az M14 után, de nem sikerült meglátnom, bár a helye biztos meg volt. Végül az M10-M12 párost néztem meg, nagyon szépen ködösödtek, szerettem volna lerajzolni, de már kockára fagytam.
Menet közben pihenés és ismétlésképp felkerestem az M39 ékszeresdobozt és a Per-Cas határán a Double Cluster-t ezeket az objektumokat nem lehet eleget nézegetni:).
Binokulárban a nyílthalmazok gyönyörűek, kezdetben nem gondoltam volna hogy ezeket fogom a legtöbbet keresni.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.08.10. 12:35

Kedves KGyörgy, gratulálok, hamar belejöttél a keresgélésbe!
Igazad van, a fényesebb nyilthalmazok valóban jó binokulár látványosságok. Az M11-nél jó volt a tapasztalatod, tényleg sokáig nem tudták eldönteni, ritka gömbhalmaz, vagy sürü nyilthalmaz-e, azután a nagy távcsöves mérések (a csillagok sajátmozgása) döntöttel el, hogy galaktikus halmaz. Ha éjfél után feljön az Auriga, ajánlom figyelmedbe az M38, 36 és 37-et! Ott vabbak a téta-iota Aur és a béta Tau háromszögben. Ha feljebb jön a Pegasus, keressed meg az M15 gömnhalmazt is: a téta és epszilon Pegasit meghosszabbítva nyugat felé, könnyű megtalálni.
Hadd hívjam fel a figyelmedet, hogy a Perseusban a "double clouster" szép magyar beceneve "ikerhakmaz", hivatalosan khi-h Persei. (Ez nem kiokítás, ne vedd annak, csak hát ha ide születtünk, beszéljünk magyarul.)
Sikeres keresgélését, most elmegy a Hold többet láthatsz, látom van hozzá szemed, és lezlked is! BQ.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.08.10. 12:59

binoklival ki ne hagyd a vállfa aszterizmust :D (CR 399)

egyébként a déli horizont környéki tejút csodálatos binoklival, csak úgy hemzsegnek benne a fantasztikus objektumok.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2012.08.11. 23:01

Ma este a déli horizont kristálytiszta,valóban pazar látvány binóval.Szabad szemmel olyan a tejút mint egy viharfelhő alja,szaggatott,foszlányos.Ebből tudni hogy tiszta a légkör.
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.08.27. 22:23

Ma voltam a Makszutov-ban, köszönöm a készséges kiszolgálást!
Megvettem életem első észlelő műszerét, egy 15x70-es binót (scopium). A képe magáért beszél azt hiszem. Ne nevessetek ki, hogy így fogalmazok kérlek: teljesen 3D hatást keltenek az objektumok, mikor végigpásztázom vele a környezetet. Ez nyilván normális, nekem szimplán új; hasonló eszközöm ahogy írtam, még nem volt. A növekvő hold lenyűgöző (és bár nem 'olyan' nehéz mint gondoltam, de igencsak remeg a kép a kezem miatt, kell majd egy állvány), teljesen kitölti a látómezőm, szépen látszanak a csillagok is: ahova néz az ember, és nem lát semmit, ott ezernyi apró pont villan fel :) Nappal még nem volt időm nézelődni, de most még később ki fogom menni :) Köszönöm nektek a segítséget a választásban! Azt hiszem, ezek után nem lesz kérdés, egy "rendes" távcső is, e mellé!

Kép
parragh
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2011.01.08. 22:02

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: parragh » 2013.03.16. 21:39

Sziasztok,

Ma kimentem üstököst vadászni a Scopium 10x50-es binokulárommal. Sajnos nem jártam sikerrel, de azért jól elnézelődtem. A végén már kezdtem fáradni, sőt még a kép is homályosabb lett, gondoltam elég lesz... Bementem a vizsgálóba elpakolni a cuccot és ott vettem észre, hogy az első lencsék ~50%-ban be vannak párásodva. Ez normális?? A bino még nincs fél éves, eddig kb 10x volt az ég alatt. Amúgy a pára kb 15 perc alatt eltűnt, de ez azért nem bíztató.

Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdv,
Marcell
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.03.16. 21:45

Normális. A kivitt, relatíve meleg lencse hűl, kicsapódik rá a pára. Ez a nagy távcsöveknél is így van, meg az okulároknál is. Finom hajszárítózás, profibbaknak páravédő fűtőszál a megoldás.
Ha picit éri a lehelet, akkor is azonnal párás lesz, nyilván elsősorban az okulár.
Téli észlelés = sokáig benntartott és oldalra kifújt levegő. :D
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”