Binokulárok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
raro28
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2012.10.24. 15:16

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: raro28 » 2013.11.06. 10:30

ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2013.11.06. 11:57

Igen az általatok említettek bármelyike jöhetne,csak ahogy Levente is jelezte,még szépen játszik pluszban a vám is!!! :(
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.11.06. 12:46

<off>
A belinkelt külföldi termékekről nekem a "mohó algoritmus" jut az eszembe.
A pillanatnyi legoptimálisabb döntések nem garantálják globálisan a legjobb döntést.
Jól írtam tobe_? Te vagy a matematikus.
Üdv,
L.
<on>
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.11.06. 13:08

Ha megengedtek egy véleményt: anno elég szép szórást mutattak a 25x100-as binoklik: leggyakoribb probléma volt, hogy az egyik cső kómázott a LM közepén is. Szóval külföldi rendelésnél számolj bele egy adag kockázatot erre vonatkozóan is.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.11.06. 14:38

Dlajos írta:<off>
A belinkelt külföldi termékekről nekem a "mohó algoritmus" jut az eszembe.
A pillanatnyi legoptimálisabb döntések nem garantálják globálisan a legjobb döntést.
Jól írtam tobe_? Te vagy a matematikus.
Üdv,
L.
<on>


Épp gondolkodtam rajta, hogy jó lenne csiszolni egy binokulár féléhez vagy 2 db 10-es tükröt pl., ez még izgatja a fantáziámat kissé. :)
istván84
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013.10.06. 07:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: istván84 » 2013.11.10. 19:09

Üdvözletem!
Binokulár tárolással kapcsolatban szeretnék kérdezni.Fűtetlen helyiségben érdemesebb tárolni télen a távcsövet,vagy a házban?Nitrogén nélküli távcsőről van szó.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.11.11. 07:11

istván84 írta:Üdvözletem!
Binokulár tárolással kapcsolatban szeretnék kérdezni.Fűtetlen helyiségben érdemesebb tárolni télen a távcsövet,vagy a házban?Nitrogén nélküli távcsőről van szó.


Üdv!
Én személy szerint már évek óta észlelek binokulárral (talán már megvan egy évtizede is mióta az elsőt megvettem). Általában jobb a fűtetlen helységben tartani a távcsöveket télen mert egyrészt gyorsabban bevethetőek (mert nem kell várni a lehűlésre, és könnyebben kipakolhatóak pl. garázsból), másrészt a párásodás idővel koszolja az optikai elemeket. Viszont!
A binóknál más a helyzet! Volt hogy én is kint tároltam és télen sajnos egyszerűen nem tudtam észlelni velük! Ennek oka az volt hogy amint belenéztem rendesen a szemem, és az arcom hőjétől azonnal párásodott az okulár. Más távcsöveknél az okulárokat simán lehet bent tartani. Viszont egy binokulár ha már napok óta kint van a -15 fokban annyira totálisan áthűl hogy rögtön a legkisebb melegtől is párásodik. És anno emlékszem hajszárítózni kellett ám rendesen...
Másrészt ezek kis nagyítású eszközök így nem kell annyira a hőmérsékletükkel foglalkozni; nem rontja a képminőséget ha szaladgál, cirkulál benne a hideg-meleg levegő.

Ennyi erővel tök mindegy ha bent tartom a felszerelést ahol biztonságosabb. Szóval párásodás így is úgy is lesz; ha bent tartod akkor olyankor ha beviszed, ha viszont kint tartod akkor meg olyankor amikor használod (vagy a szemed miatt, vagy a lehelet miatt vagy hajszárító miatt). A párásodás okozta foltokat meg lencsetisztítóval könnyű eltávolítani és nem roncsolod a bevonatokat sem a felületen. Én bent tárolom.

Ez csak személyes tapasztalat! Gondoltam leírom.

Viktor
istván84
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013.10.06. 07:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: istván84 » 2013.11.12. 16:46

Köszönöm!Bent én is szivesebben tárolom.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.11.13. 09:11

Amit Cseh Viktor írt a binokli tárolásáról, mind így igaz. Nekem soha eszembe sem jutott, hogy ne a szobában (és a tokjában) tartsam a 10x50-est, azután jó időben kivittem, 25 fok melegben vagy -10 fok hidegben, de máris használatra kész állapotban volt. Viszont kint tárolni veszélyes lehet ha ragasztott fordító tagjai vannak!
Ezzel szemben fontos, hogy használaton kívül az objektív sapkákat és az okulár sapkát feltegyed: nem csak a porsodás, hanem mindenféle nedvesség lecsapódás ellen. Általában hosszabb ideig használaton kívül mindig a tokjában is tartom. (Ezt pl. a katonaságnál szigorúan elírták.)
Egyébként úgy hallottam (nem saját tapasztalat), hogy nagy hidegben tartósan kint tartott binokulároknál a szemkagyló füanyag-gyürüje - még a minőségi gyártmányok egyik-másikánál -- törékennyé válik. - BQ.
istván84
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013.10.06. 07:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: istván84 » 2013.11.13. 17:37

Az volt a félelmem nekem is,hogy a műanyag elemeknek nem tesz jót a tartós mínusz.A kenőanyag sem tudom hogy viselné.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”