Beszéljük meg

Az MCSE mint egyesület általános vitafóruma, elsősorban tagok hozzászólásait várjuk!
ales001
Hozzászólások: 251
Csatlakozott: 2011.09.10. 17:26

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: ales001 » 2012.03.27. 20:38

Üdv
Július 20-22-e között megrendezésre kerül a II.Bátorligeti Csillagászati Programhétvége.Amiken szombaton (21-n) versenyek lesznek elvileg este, és kellene 2db (vagy akár 3) zsűri,aki ellenőrzi.....
Szeretném megbeszélni, hogy lenne-e értelme egy Messier versenyt, Változócsillag versenyt, Kettőscsillag verseny, rendezni, vagy csak hobbikusan, nem versenyképesen kellene leadni-?
[Ha nem ide tartozik ez, elnézést]
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.03.28. 22:21

Roland,

A tavalyi alkalommal, mikor ez az esemény megrendezésre került volna, többen kifejezték az aggályukat ezzel kapcsolatban. Szerintem azóta nem változott erről a véleményünk.
A szándékotok jó, még azt mondanám becsülendő is, de az erőltetett hozzáállás, ahogyan szervezni próbáltok, nem! Nem akarom elvenni a kedved, de Bátorliget tényleg kötődik egy konkrét személy nevéhez, akit mindannyian ismerünk, tisztelünk, és nem utolsósorban, szakmai tapasztalat is áll a szervezés szándéka mögött. Itt természetesen Béres Gáborról beszélek.

A "maraton" egyfajta verseny, amit az évnek csak egy konkrét időszakában lehet végezni, 2-3 éjszakás időablakban. Ezen módosítani, háziversenyt kitalálni - ne haragudj meg - katyvaszt eredményezne.
Hidd el, nem jó keverni a dolgokat és erőltetni semmit sem lehet.
Az idei maraton alkalmával nem nagyon volt lehetőségünk megismerni titeket. Adjatok nagyobb publicitást a dolognak, ismerjetek meg minket, és ha elismernek titeket, utána lehet szervezni! Szépen lassan...de szerintem nem ez a módja.
ales001
Hozzászólások: 251
Csatlakozott: 2011.09.10. 17:26

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: ales001 » 2012.03.28. 22:39

Igaz, de végigcsináljuk. a Cél: ismertek legyünk,barátságosak!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ales001 2012.03.29. 12:42-kor.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.03.28. 22:59

Kedves Roland,

Én nem szeretnék veled vitába szállni, de éppen ez az agresszív, "csak azért is megmutatjuk, kik vagyunk" magatartás az, amivel hidd el nekem, nem fogtok egyről a kettőre haladni. Nem emiatt fognak megkedvelni titeket. Amikor arról beszéltem hogy erőltetitek, erről beszéltem. A beilleszkedéshez hidd el, nem ilyen módszerek vezetnek...
Guest

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Guest » 2012.03.28. 23:05

ales001 írta:Nem fogjuk feladni, nem kell ennyire elvenni a kedvünket,azért is megmutatjuk,vagyunk mi valakik!

Önbizalomban nincs hiány :mrgreen: :roll:
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.29. 02:49

Kedves Roland!
Nem szeretném, ha megbántódnál, de "versenyeknek" semimi, de semmi értelmét, célját nem látom. Sőt, bizonyos mértékig káros, a tényleges észlelő amatőr tevékenységtúl eltávolító, azt lecsökkentő, értéktelenítő dolgonak ítélem. Semilyen értelme, haszna, sőt alighanem öröme sincsen senkinek abból, hogy "Togyogó Ottmár" egy éjszaka 55 változócsillagot, vagy 111 mélyég objektumot észlelt, "Ballagó Balambér" meg csak 44-et vagy 109-et." De komolyabban megfontolva: ha én pl. ködöket, vagy halmazokat nézegetek, akkor abban semmi jó sincsen, hogy gyorsan-gyorsan beállítsak 2-t, 3-at, 5-öt, 25-öt, meg sem nézem rendesen, csak átállítom a távcsövetm és már megyek tovább. Én azért keresem meg, hogy alaposan megnézzem, kis nagyítással, nagyobbal, mégnagyobbal. Közbevetőleg: nem vagyok rajzolgató (csak bolygóra), de azt megértem, hogy valaki szépen, alaposan megnézi azt az égitestet, megpróbálja mennél hívebben megörökíteni, esetleg egy órát is elbíbelődik vele. Ebben lehet szép, érdekes dolog, közben új és új részletet vesz észre. De ez áll pl. a Napra, Holdra, bolygókra is. Az egy ostoba "amerikanizmus", hogy nem a szórakozásomra, vagy örömömre, esetleg valamilyen tudományos célból nézegetek, hanem "rekordra", mennél több valamit vadásszak össze. Viszont ugyan akkor a megnézett ébjektumról semmit sem tud.
[b] Ezzel szemben igenis nagyon hasznosnak ítélem az ilyen találkozókat, ha kölcsönösen megmutatjuk egymásnak, mit hogyan állítunk be, hogyan találjuk meg legkönnyebben. Hasznos, tanulságos lehet, ha az egyik megmutatja, hogy pl. ilyen érdekes, kicsi de mutatós extragalaxisra buklklant, a másik meg általam addig nem látott kettősökre hívja fel a figyelmet. De ehhez nem kell zsüri, sem valami féle verseny, hanem kölcsönös egyöttműködés. Közeben kicsit utána lehet böngészni, hogy azokról az égitestekről, amelyeket megkerestem, beállítottam, mit lehet tudni, mi az érdekessége, esetleg különlegessége. Én ennek látom célját és értelmét.
Amint látható, nagyon okos, szép dolog, és a mostanában annyira ritka, hiányzó közösségi célját nagyon nagyra értékelném a közös amatőr találkozókat, legyen az Bátorligeten, vagy akár hol az országban. De nem lihegve, valami "rekord után loholva", hanem azért, hogy együtt legyünk, beszéjünk, egymástól tanuljunk, egyszóval a közös jó hangulat, és mellette egy kis okulásért. Ehhez kivánok sikeres servezést rendezést: Lajos.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.03.29. 05:09

Egyet értek Lajos úrral.
Noha nem voltam még amcsill talpalkozón, sajnos a maratont ki kellett hagynom, de másabb jellegű amatőr találkozórol van tapasztalatom. A mibenléte igazából lényegtelen is, de verseny lehetne ott is, lehetett volna ott is. Nem volt.
Több okból sem, bár arra is, ahogy erre is lehetne készülni, de nem vagyunk egyformák mi emnerek sem, és itt ugye a technika is nagyon más és más. Lehetne kategorizálni persze aszerint. Nade egy kezdő, pl én, aki az M ek nagyobb részét még inkább nem látta mert igazából nem is volt lehetősége azonos felszereléssel is ugyan, de mit tudna kezdeni egy sok sok éves tapasztalattal bíró társal? Erre lehet írni, a részvétel a fontos, nem a helyezés. Ez igaz, különösen ennél a hobbinál, ahol a kiindulópont és a végpont közti úton nincs értelme átvágtatni. Élvezni kell az utat, megcsodálni a részleteket, s bizony az nem versenytempóban valósul meg. Persze az elszántság, a kezdeményezés dícsérendő. Mondjuk inkább egy ha nem is sör virsli verseny, de kóla virsli napközben a csendesebb megbeszélések észlelések előtt jó dolog. Ismerkedni, és kicsit poénkodni.
Más az amikor személyesen is találkozhat az ember a netről megismert fórumtársával. Sokak távol laknak egymástól és az ilyen találkozók alkalmával inkább azt beszélnék meg, ami fontosabb, és lehet a fórumba sem fér bele. Nem versengeni akarnak. Én tudom hogy nem akarnák. Mondjuk nem is vagyok felkészült ilyenre, de tudom hogy szivesen kérdeznék a műszerekről, személyes észlelési élményekről, figyelnék tanulnék. Végülis az ember mindig tanul, s ha szivesen tanít valaki azt érdemes megtksztelni a kellő figyelemmel. Lehet pótolhatatlan élményekkel gazdagodik, emlékekkel, segítséggel, bíztatással bármivel. Sajnos nem olyan nagy az amcsillagászok tábora. Itt a fórumon is tapasztalom, hogy van egy szűk réteg. Rengeteg tudással, sok sok ösztönzőerővel, kitartással. Aztán vannak a lelkes kezdők, sok sok kérdéssel :) családias hangulat itt is. Serintem a találkozó pont ezt hivatott elmélyíteni, hogy ez a kis „család” ne hulljon szét, erősödjön. Hiszen majd máskor is lesznek lelkes kezdők akik majd bombáznak kérdésekkel. Legyen mit mondani nekik akkor is.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.29. 11:45

Kedves Levelezők!
Azt hiszem xyfeww Tamás sokkal szebben, "családiasabban" megfogalmazta, amit én mondani kívántam. Ehhez azonban mégvalamit hozzá tennék, éppen a "kezdők" ösztönzésére.
Nem csak most, de már sokkal korábban rádöbbentem arra, hogy mennyi mindent tanulok, "öreg motoros" létemre, a magukat kezdőknek nevezett tagtársaimtól. Nem egyszer előfordul, hogy elhangzik egy kérdés, amelyről régóta úgy vélem, hogy tudom a helyes választ. Azután, amikor válaszolni akarok, rádöbbenek, hogy ezt a kérdést soha sem gondoltam át teljes egészében. Ismerem a problámát, tudom a megoldást, de nem gondoltam végig logikusan a helyes válaszhot vezető utat. Tehát a látszólag egyszerű kérdés feltevéshez végig kell gondolnom, hogy jutok a válaszhoz. És ebből magam is sokat tanulok!
Szerintem pl. ilyen személyes találkozókon azért is jók a beszélgetések, mert a tapasztaltabbat is ráébreszti, hogy valamiről addig csak felületes ismeretem volt!
Egyébként szeretném mégegyszer kiemelni, hogy a találkozó gondolata jó, hasznos, de ne
céltalan "versengésbe" merüljön ki, hanem baráti összejövetel legyen.
Egyébként a kezdőknek még annyit: mindenki volt egyszer kezdő! És ahogyn most végig gondolom, bizony egyik-másik egykori kezdő ma már szintén régi motorosnak számit (Gondoljatok "hannee"-re bagy "flangell"-re!) Szóval, hajrá Bátorliget! Barátsággal: Lajos
ales001
Hozzászólások: 251
Csatlakozott: 2011.09.10. 17:26

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: ales001 » 2012.03.29. 12:40

=( [Ellenség.. :) vagy bíztatás? ]
Értem, mindenki válaszát köszönöm, hisz erre való ez a téma, "Beszéljük meg".
Nos igaz, ha egy picit (nem picit,nagyon) változtatunk,nem erőltetés céljából a módszeren,akkor sokkal hasznosabb is lehet. Előreláthatólag, tényleg, a versenyből csak "agresszív vagy más" dolgok fakadnának ki, :P emiatt inkább maradhatunk az egyedi észlelésnél, szerintetek nőne a "" kedvelések száma""
Mindenkinek! igazat adok, mert tényleg... :idea:
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.05.18. 00:40

Galilei és pere.
Galilei életéről, és főleg peréről mind máig nincsen magyar nyelven tárgyilagos, átfogó ismertetés. Még Vekerdi igen sok forrást felsoroló könyve is ("Igy élt Galilei") érezhetően egyoldalú, és elfogult.
Galilei perével kapcsolatban mindenekelőtt tudni kell, hogy voltaképpen nem a maga korában, hanem száz évvel utóbb, a XVIII. sz-ban kezdték (gyakran nagyon egyoldalúen, néha valótlan közlésekkel) az akkor egyre erősebben jelentkező antiklerikális gondolkodók hangoztatni, mint kitűnő fegyvert és érvet az katolikus egyház ellen. (A maga idején közel sem keltett akkora visszhangot!) Ez viszont kiváltotta az egyházi kutatók talán túlzott védekezését, ill. Galilei hibáinak hangoztatását.
Ma egyre inkább az a felfogás kezd érvényre jutni, hogy Galilei pere (tulajdonképpen két pere, 1616-ban és 1633-ban) koncepciós jellegű volt: a római Szent Hivatal példát akart statuálni arra, hogy még az akkor már hírneves tudóst is képes "megfegyelmezni". Erre Galilei maga nyujtott lehetőséget, részben a megdöbbentően öntellt, durva modorával, részbben azzal, hogy korábbi igéretait megszegte. Mai felfogásunk szerint a Szent Hivatal durván beavatkozott egy tudományos kérdésbe. A XVII. sz-i Itáliában azonban ezt még nem tekintették olyan súlyos hibának. (Azért ne feledjük, hogy néhány évtizede pl. Oroszországban az akkor már nemzetközi hírű Vavilov biológust a KGB megölte mert szembe helyezkedett Sztálin kedvenc "tudósával", Liszenkóval!) B.L.
Válasz küldése

Vissza: “Hírek, aktuális események, egyesületi élet”