Járdacsillagászat

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.03.17. 14:41

LRD és környékelnek lakói: A Magyar Földrajzi Muzeum Érd, Budai út 4) kertjében 9:30-ról délig napfogyatkozás bemutatás! Minden érdeklődőt örömmel látunk. A belépés ingyenes! BQ.
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: krivan » 2015.03.20. 12:57

Első "járdacsillagászat" megtörtént egy általános iskola 2. osztályában. Nagy sikert aratott a napfogyatkozás bemutató. Olyannyira megtetszett a tanítónéninek is, hogy hirtelenjében az épület valamennyi osztályát meginvitálta, így ~60 gyereknek sikerült megmutatni a jelenséget távcsövön keresztül. A 70/500-as távcső AZ4-en, napfólia és a 25 mm-es okulár + egy sárga szűrő kellemes kombinációt adott, sokáig látómezőben maradt a Nap.
Tibor
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.03.20. 13:02

Nagyon jól sikerült a szentendrei bemutató, szóltam pár iskolának, onnan is sokan jöttek. Kb. 100-150-en voltunk, tömeg. Horváth Andrással jól ki tudtuk szolgálni az érdeklődőket, úgy vélem. Az időjárás kiváló volt, emlékeztetett a '99-es teljes napfogyatkozáséra.
Talán a kivetítéses módszer aratta a legnagyobb sikert, főleg amikor egy konyhai reszelőn keresztül működött a camera obscura :D
Viszont sok embertől hallottam már előzőleg is, hogy milyen veszélyes a napot megfigyelni, nem jó semmi, csak a spéci szűrő, bla-bla-bla. Tenni kellene valamit, mert annyi hülyeséget és félelemkeltő hazugságot árasztott magából a média, hogy Szentendrén pl. volt olyan óvoda, ahonnan ki se engedték a gyerekeket az udvarra se, nehogy baj legyen. Elő kéne venni a sok média-megmondóembert és felelősségre vonni őket a butaság terjesztéséért. Az optikust, a köjálost, meg a többi ostobát.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.03.20. 13:28

Debrecenben a Darabos utcán kb. 60-70 embernek sikerült megmutatni a napfogyatkozást.
Kiváló volt az idő, nagyon jól sikerült a bemutató.
Nagy volt az érdeklődés és a lelkesedés is.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: krivan » 2015.03.20. 14:01

Vizi Péter írta:... volt olyan óvoda, ahonnan ki se engedték a gyerekeket az udvarra se, nehogy baj legyen...

Hát nem tudom nem-e valamilyen központi utasítás volt ez, ugyanis mindkét gyermekem általános iskolás, de nem ugyanabba az iskolába járnak. Az igazgató mindkét helyen megtiltotta hogy egyszerre kimenjenek az udvarra, a Nap felé néző termekben és folyosókon pedig be volta húzva a függönyök és vigyáztak rá, hogy senki ne menjen oda. De kis csoportokban, felügyelő tanárokkal, felváltva, mehettek nézni a napfogyatkozást.
Valahol érthető, mert senki nem vállalja a felelősséget, hogy a gyerek hoz valamilyen bizonytalan forrásból származó szűrőt és körbeadva végignézeti az osztállyal. Főleg a kisebb gyerekeknél, akik még nem képesek felmérni a veszélyt.
Én is az osztályteremből, egy nyitott ablaknál tartottam a bemutatót. :-)
Tibor
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.03.20. 14:16

krivan írta:
Vizi Péter írta:... volt olyan óvoda, ahonnan ki se engedték a gyerekeket az udvarra se, nehogy baj legyen...

Hát nem tudom nem-e valamilyen központi utasítás volt ez, ugyanis mindkét gyermekem általános iskolás, de nem ugyanabba az iskolába járnak. Az igazgató mindkét helyen megtiltotta hogy egyszerre kimenjenek az udvarra, a Nap felé néző termekben és folyosókon pedig be volta húzva a függönyök és vigyáztak rá, hogy senki ne menjen oda.


Inkább médiában elterjedt rémhíradók és rémhírkeltés az oka, mert csak annak van hír értéke, ha valami felrobban, megöl pár tucat embert vagy megvakítja a gyerekeket.

A szomszéd néni azt mondta, a TV-ben azt mondták, zárják be az állatokat, mert bele fognak nézni a Napba, és megvakulnak. Ez már tényleg mindennek a teteje....
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.03.20. 17:00

Üdv!

Hát én megizzadtam. Mint általános iskolai rendszergazda, az iskola udvarán állítottam fel a felszerelést.
Egy 150/750-est fóliával, egy 60/900-ast napkivetítőként, és egy szemüveget hadrendbe állítva.
Munkaidőben voltam, így csak a kollégáknak említettem, akik rákérdeztek, és a "Zöld" szakkörös diákokat hívtam meg.
Mire körbenéztem már hosszú sorok kígyóztak, és a 400 fős iskolából végül majdnem 300 gyermek meg is fordult a távcső körül, plusz a kollégák konyhástól, takarítóstól.
A gyermekek nagyon élvezték, rengeteg kérdést tettek fel.
Összességében örülök, hogy így sikerült.
11081161_1029905807039418_1072692963073274277_n.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Dul
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2009.10.09. 14:05

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Dul » 2015.03.20. 18:16

Budapesten a Szt.Angéla gimnáziumban az osztályfőnök bevitte a 150/900-as Newtonját, és napfóliával nézték a fogyatkozást. (Köszönet Imrének!)
Én a Nemzeti Múzeum mögött, az Ötpacsirta utcában "járdanapfogyatkoztam": 50/540-es refraktor + Herschel prizmával, 20mm okulárral. (Köszönet Rózsikának!)
Mintegy 50 embernek sikerült megmutatnom a Napot, előtte részlegesen a Hold, majd az előbukkanó napfoltot.
Részben kollégák, de sok járókelő is - fiatalok, öregek egyaránt - érdeklődve, természetesen odajött, belenézhet-e. Megörültek neki, milyen szép, sokan bele is fényképeztek okostelefonnal az okulárba, emlékként.
Mások is mesélték, hogy óvodában az udvarra menést is megtiltották. Szegény gyerekek, most várhatnak 7 nappal, és 7 éjjen át... vagy 7 évet.
D.Zsolt
Kukucska
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.09.30. 18:52

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Kukucska » 2015.03.20. 19:46

A munkahelyemre bevitt távcsövemmel néztük a napfogyatkozást. Azt gondoltam, hogy néhány ember találja majd csak érdekesnek, de a végére 30-40 kolléga fordult meg a távcső körül az esemény különböző fázisaiban. Volt aki többször is eljött, néztük ahogy eltűnik a napfolt, a maximum volt a legnépszerűbb, aztán a végén figyeltük ahogy ismét előbukkan. Jó volt látni, hogy ennyi embernek örömet adott egy színvonalas észlelési lehetőség.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2015.03.20. 23:19

tt Kamaraerdőn is kevésnek bizonyult 3 távcső és a kis 8x30-as monokulár. Az igen sok érdeklődő mellett még Budaörsről is át jött a Kesjár Csaba Iskola 3.a osztálya 36 kis palántával, sőt a helyi óvoda egyik csoportja is. Többek kérésére este még egy kis bemutató is belefért, a párás Ég ellenére a Jupiter, az M42, 45, 37, 38, Perseus ikrei is nagy sikert aratott.
DSCN2555.JPG

Zsóka néni a 3. a osztályfőnöke
Zsóka néni.JPG
I
Az ovisok
DSCN2560.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsöves bemutatások, előadások, rendezvények szervezése”