Tűzgömböt láttam!

hyades
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.08.05. 21:56

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: hyades » 2011.08.06. 13:33

Imre írta:
hyades írta:Ez az első hozzászólásom:) Természetes tűzijátékot láttam .... pont a darabjaira hulló meteort pillantottam meg. Ez 21 47 körül volt, a meteor kb a Kassziopeia és a Cefeusz közül indult és a Pegazus irányába haladt majd darabokra esett .... megvolt legalább -6 -7.


Milyen színe volt? Hány darabra esett, és azok húztak-e fénylő csíkot? Volt-e erős felvillanása, amikor szétesett? Be tudnád jelölni, mondjuk a Stellárium egy kiollózott képén azt, az irányt, amire emlékszel? Csurgóról figyelted, meg, vagy kitelepültél valahova a fotózáshoz? Nem fotóztál légköri nyomokat?

Köszi! Imre


Igen Csurgóról láttam, apámmal néztük az eget, akkor fényesedett ki az udvar és ő kiabált hogy nézzek gyorsan fel. Az egészből én azt láttam hogy narancssárgás színben ízzó meteor kb 4 részre hullik majd a darabok gyorsan eltünnek(egy kis csíkot azért húztak). A fénykép amin kivilágosodott az ég 21:45:42 től 21:46:12 ig készült elméletileg, talán ezen van rajta a tűzgömb eleje is. Sajnos légköri nyomokról nem csináltam fotót utána:S
Reggel pedig arra keltem hogy bemondta a Kossuth rádió a tűzgömböt, Becsehelyi amatőr csillagászok számoltak be arról hogy 3/4 tízkor nagyon fényes tűzgömböt láttak"mint amikor magnéziumot égetnek".
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára hyades 2011.08.06. 13:45-kor.
hyades
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.08.05. 21:56

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: hyades » 2011.08.06. 13:42

Ha esetleg valaki nem olvas híreket http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20 ... rszag.html
Kkaresz
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2009.12.08. 18:41

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Kkaresz » 2011.08.06. 14:11

Sziasztok!
Tegnap este megérte gyakran az égre tekinteni. Én a szlovákiai Búcson távcsöveztem az ottani amatőr barátaimmal. 21h 45m körül arra kaptam fel a fejem, hogy körülöttem kivilágosodik az udvar, árnyékom lett.
Egy tűzgömb hasított keresztül az égen, a vége felé kezdett szétesni, akkor már zöldes színben ragyogott. Én ott, közel telihold fényességűnek becsültem, máshol olvasom, hogy annyira fényes nem volt... Ma az időjárás nem ígér sok jót eddig, de ha alkalmas rá, javaslom, hogy aki teheti menjen ki az ég alá. Egyre inkább aktív a raj, az elmúlt estéken egyre több, és fényesebb meteort láttunk. Kedden éjjel egynek sokáig láttuk fényleni a nyomát...
frissjuice69
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.08.08. 13:15

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: frissjuice69 » 2011.08.08. 13:23

Sziasztok!

Most regisztráltam eme honlapon, úgyhogy amatőr v.ok, duplán is, hiszen 'csak' imádom az eget...Csak fényt láttem, sajna többet is láthattam v.na belőle, ha ...de ez mindegy, aztán 1 óra múlva a blikken találkoztam a hírrel, mely megerősítette a tűzgömb villanást. Az az infó, hogy Fonyód magasságában talán vannak törmelékek. Kérdésem: ilyenkor keresi v.ki azokat? Kösz, ha válaszol v.ki!!! Vézé.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.08. 15:09

Akkor lenne érdemes keresni, ha pontosabban meghatározható az esetleges lehullás helye. Erről még nem láttam adatot. De aligha lesz lehullott példány, valószínűleg teljesen alpárolgott, ha valami mégis lepottyant, az néhány gramm vagy deka. Azt pedig fellelni reménytelen. (Azért biztosan lesznek, akik különböző köveket begyüjtöttek, és bemutatják, hát ha ez a metorit!) A múlt évi kassai meteoritnél más volt a helyzet, annak kezdeti tömege nagyobb volt, és a kialvás utáni pályáját is jól meghatározhatták. (Persze azért bizakodni lehet!) BQ.
frissjuice69
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.08.08. 13:15

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: frissjuice69 » 2011.08.08. 16:31

Kedves Lajos! Nagyon szépen köszönöm a válaszodat!!!!!Bocsánat, hogy csak most reagálok, csak érdekelt volna, de ezek szerint a meteorit kicsinysége miatt nem nagyon lehetnek darabok, úgy, mint a kassainál...KÖSZÖNÖM!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.08.09. 09:26

A mostanában a sajtóban is emlegetett tűzgömböt én így láttam:
Balatonudvariban a kertmozi utcáján mentem a tó irányában. Az utca csaknem pontosan merőleges a tó partjára és a hossztengelyére. Hirtelen (21:45 körül) olyan fényes lett az utca, mintha vaku villant volna, csak hosszabban. Felnéztem, és egy vakítóan fényes, kékesfehér tűzgömböt, mögötte apró elmaradó darabkákat láttam, a tó irányában haladtak. Az irány tehát a tóra merőleges, DK-i volt, az ezirányú utca két oldalán magasba növő fák voltak, a közöttük levő nagyon vékony résnyi szabad égen át, roppant szerencsével láttam meg a tűzgömböt. Megpillantás után egy másodpercen belül kihunyt a fénye.
Az irányhoz még: az utca két oldalára merőlegesen kellett felnézni, és a zenit környékéről "előre", DK felé haladt, tehát számora úgy tűnt, a pálya a Balaton fölött áthaladt, arra merőleges volt.
Fényességét nem tudnám megbecsülni, a napnyugta után lenyugvás előtti Vénusznál több nagyságrenddel fényesebb volt.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzZoli 2011.08.09. 21:08-kor.
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.08.09. 12:27

Sziasztok!

Én akkor pont a sötét szobában tartózkodtam, de kipillantva az ablakon azt vettem észre, hogy egy pillanatra erős kékes színben kivilágosodott az utca, mintha a közelben villám csapott volna le. Kiszaladtam az udvarra, ahol teljesen csillagos volt az ég. Az óra 21:45 percet mutatott. Most már tudom, hogy a meteor fényét láttam! :o
nashone
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2011.08.10. 21:49

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: nashone » 2011.08.10. 22:28

Szép napot mindenkinek!

Tegnap (aug 09-én) este 21 óra 58 körül, Rákoscsaba felett, a feleségemmel olyasmit láttunk, amit még soha ezelőtt. Sokat olvastam utána és megtudtam, hogy az utóbbi napokban sok hasonló esetet tapasztaltak az országban. Mi egy üstökösszerű, igen gyorsan mozgó, sárga-narancssárga (leginkább tűzre hasonlító) színű gömb formájú valamit láttunk meg a fejünk fölött. A megítélésem szerint elég alacsonyan (kb. olyan magasságban, mint a repülők) haladt, egy repülőnél sokkal gyorsabban, és talán zuhant is, de kb. 10-12 másodperc alatt eltűnt a fák majd a horizont mögött. Nem húzott maga után csóvát, és nem volt hangja sem. Leginkább üstökösre hasonlított, de igazából fogalmam sincs, hogy mi lehetett. Nagyon feltűnő volt és igen meglepődtem ma reggel, mikor utánaolvastam, de nem találtam róla sehol egyetlen bejegyzést sem. Tényleg nem látta volna senki más? Valaki meg tudja mondani, hogy mi lehetett az? Sajnos lefotózni nem tudtam, mert tudtam, hogy mire bemennék a telefonomért, lemaradnék a látványról.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.08.10. 22:44

Jó lenne tudni a jelenség fényességét (pl a többi csillaghoz viszonyítva), a feltűnés/eltűnés irányát, magasságát a látóhatár felett; a mozgás sebességét; változott-e a fényesség, ha igen, akkor egyenletesen vagy szabálytalanul, stb.
Nem értem, hogy hasonlított üstökösre, hiszen nem volt csóvaszerű része. A magasság megítélése tkp lehetetlen, hiszen nem látjuk a méretét, nincs mihez viszonyítani, stb.
Egy lehetséges magyarázat lehet egy meteor (vagy tűzgömb, ha nagyon fényes volt), bár a 10+ másodperces láthatóság miatt ez nem túl valószínű. Lehetett műholdnyom (több műhold viszonylag gyorsan felfényesedik, majd szépen lassan visszahalványodik, l. Iridium-villanás), az időtartam alapján ez könnyen lehetséges. Utolsó lehetőség pedig földi eredetű: az utóbbi időben divatba jött repülő, mécsessel világított lampion.

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes meteorészlelés”