Tűzgömböt láttam!

algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: algor » 2011.01.13. 17:12

A kanyarodás utáni fényesebb pálya nagyon enyhén felfelé kunkorodik, szerintem egy szabadon eső test ilyet nem csinálhat. Véleményem szerint ez nem meteor volt, hanem talán egy repülő leszállófénye. Volt arrafelé reptér ahol ez a kép készült?
Guest

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Guest » 2011.01.13. 17:29

Del
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Guest 2011.01.30. 02:30-kor.
vike
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2011.01.04. 09:14

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: vike » 2011.01.13. 17:52

Tóth István írta:Csak érdekességként jegyzem meg, hogy egy szög nagysága erősen függ attól, hogy honnan nézzük. A csatolt képen a szöget (fekete szögszárak) a piros egyenes körül forgatva akár 0°-os is lehet látszólag, amikor a két szár síkjában van a szemünk, miközben a szög valódi nagysága alig kisebb, mint 180°.
szognagysag.jpg


Igen, pont ezt akartam mondani, hogy nem volt ennyire hirtelen irányváltás, nem az történt, hogy egyik pillanatban még jobbról balra zuhan, a következő másodpercben pedig már épp az ellenkező irányba. Láttam, hogy kanyarodik, nem hirtelen irányt vált. Néhány másodperc alatt zajlott. Pontosan nem emlékszem, de kb. 10 másodperces záridővel készült a kép, azért olyan a kép alja, mintha lángolna. Több meteort is láttam ezen a hajnalon, és többet le is fényképeztem. Voltak repülők is, de nagyon nem így néztek ki. A kép kelet felé nézve készült, Budapesttől délre, talán Dabas magasságában egy szántóföldön.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.01.13. 18:10

Lehet valami vadász repülőgép volt.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.01.13. 21:42

A képről: nem hiszem, hogy meteor (ill. a fénye alapján tűzgömb), azok nem csinálnak ekkora kunkort. De nem tudom, mi lehetett.
Viszont a meteor-pályákról. 1. A meteor Í(tűzgömb) addig látszik világítani, amig nagyjából saját sebességgel mozog. Amikor már lefékeződik, az ellenállás felemészti a saját sebességét, és szabadeső testként hullik, már nem világit, legfeljebb a utána lemaradó porcsóva látszik. 2. Arra viszont van példa, hogy a világító meteor-test iránya megváltozzon, de csak kis mértékben, és semmi esetre sem mutat visszafordulás. Legfeljebb enhye ívben elhajlik (előfordult már, hogy a vízszintestől enyhén eltérő pálya kissé felfelé irányult. Ez akkor következhet be, amikor a belső feszültség miatt szétpattan, és az egyik darab felfelé lökődik. 3. Amikor már a fékezési pont után szabadeséssel esik, a pálya valóban közel egyenes, vagy enyhén ívelt. De ekkor már nem világit. 4. A még világító meteor-test "visszapattanásáról" nem beszélhetünk ilyen formában, mivel a légkörben nincsenen olyan éles határok, mint pl. a vizen ugráló lapos kő esetében a vízfelület és a levegő közt. Sokkal inkább a meteor-testnél feltorlódott levegő párna valamilyen okból asszimetrikuissá válik. A szétpattanó test darabjai is a haladás irányához kisebb-nagyobb szögben lökődnek.
Mindez nem vonatkozik a bemutatott képre!
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: algor » 2011.01.13. 23:31

Voltak repülők is, de nagyon nem így néztek ki. A kép kelet felé nézve készült, Budapesttől délre, talán Dabas magasságában egy szántóföldön.

Ha Dabas környékén készült a felvétel, az számomra méginkább a leszálláshoz készülő repülőt valószínűsíti. Ferihegy felé ezen a területen szoktak a leszálló gépek a kifutópályára ráfordulni, az uralkodó széliránynak (ÉNY) szembe. Ekkor nekik már csak pár perc a kifutópálya, gyakran égnek már a leszállófények. Gondolom a fénycsík azért szakad meg, mert letelt a 10 mp expozíciós idő.
vike
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2011.01.04. 09:14

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: vike » 2011.01.14. 00:35

Ok, mindenki véleményét elfogadom, bár a kérdésem nem arra irányult, hogy mit látunk a képen, hanem arra, hogy mi okozhatja egy tűzgömb vagy meteor irányváltoztatását. Erre Bartha Lajos bácsi válaszolt is, köszönöm!
Én is tudom, hogy Dabas, Nyáregyháza környékén fordulnak rá a repülők a leszállópályára, csak itt a fordulás épp az ellenkező irányba történt. Kelet felé fordulva készült a kép, úgyhogy eszerint a "gép" dél, délnyugat felé fordult.
Mint már írtam, nem visszafordulásról volt szó, még ha úgy is látszik. Egyszerűen nem egyenesen, hanem ívben repült az a valami, és csak azt szerettem volna megtudni, hogy egy az űrből a légkörbe lépő tárgyra milyen erők hatnak, amitől nem egyenes pályán, hanem ívben repül, tehát a földről nézve irányt változtat.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2011.01.14. 13:23

Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.08.05. 08:59

Látta valaki rajtam kívül a tegnap esti tűzgömböt?
A Vulpecula-ban gyúlt ki és a Sas északi szárnya felé haladt, helyi idő szerint nagyjából 01:35 körül. Az iránya ÉÉK, nagyjából fél másodpercig tartott és 1 fok hosszú, negyed fok széles (!) fénycsíkja volt. -4, -5 köré tenném a fényességét, csaknem bevilágította a szobámat!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.05. 22:02

Tüzgömböt láttunk, ma, 2011. 08. 05. 21:47 nyári középeurópai idő körül, a fényereje -4...-6 MG körül lehetett, a színe sárgás, sárgás fehér, a jelenség kb. 45 fok magasan kezdődött, és fényes folyamatos csíkot húzott DNy - D irányban kb 50 fokos szögben. A végét sajnos takarta egy épület, a pontos kezdetet sem láttuk, mert mire odakaptuk a fejünket, már 45 fok alacsonyan járt. A környező házak kivilágosodtak, mint egy kisebb villámcsapáskor szoktak! A képen megpróbálom bejelölni az irányt.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2011.08.05. 22:15-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes meteorészlelés”