Meteorok!

zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.08.10. 11:48

sq írta:
nekem meg keresnem kell egy rozsdás drótfonatos kerítésdarabot, mert eddig kétszer éltem át elektroakusztikus meteorészlelést, és mindkettőben csak egy ilyen kerítés közelsége volt a közös. és akarok mééééég, erősen addiktív a dolog :D


Hát ezt fejtsd ki bővebben. Kiváncsi lettem.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.08.10. 12:19

zozee írta:
sq írta:
nekem meg keresnem kell egy rozsdás drótfonatos kerítésdarabot, mert eddig kétszer éltem át elektroakusztikus meteorészlelést, és mindkettőben csak egy ilyen kerítés közelsége volt a közös. és akarok mééééég, erősen addiktív a dolog :D


Hát ezt fejtsd ki bővebben. Kiváncsi lettem.


bocs, magnetoakusztikus.

javítás... sőt. elektroakusztikus mégiscsak. vagy fene tudja. mindenesetre itt van egy cikk róla a nemzeti légiakrobatikai- és szóközadminisztráció honlapjáról:

http://science.nasa.gov/science-news/sc ... st26nov_1/
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.07.09. 10:55

2003. július 08. 21:25 UT. Nagyon fényes meteor a Sagittától a Delfinus-Vulpecula közti területig. Feltünés RA 20:16, D +20:30, eltűnés RA 20:06, D +13:30, pálya hossza kb. 14 fok. A feltűnéskor kb. 0 mg, majd erősen kifényesedett -2 mg-ig, és gyorsan elhalványosott, a legnagyobb fényesség pálya szakasza kb. 5 fok.
Szine fehér, mozgása gyors, mintegy 1 sec alatt tette meg az utat. Nagyon érdekes volt, amint vékony csíkként felbukkant, gyorsam kiszélesedett (az erős fény növekedés miatt), majd megint hirtelen elvékonyodva eltünt. Csóvája nem volt. BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.07.11. 00:46

Kedves Lajos! A leírásod szinte pontosan illik egy Iridium műhold felfényléséhez! Ha egy panelja nem pontosan irányodba tükrözi a Nap fényét, akkor sokkal kisebb a fénye a maximális -8 mg.-nál, és rövidebb ideig tart. A látszó útja is kb. megfigyelésed szerinti hosszúságú. Egy vékonyka csík folyamatosan felfénylik, majd azonos módon elhalványul. A felfényesedése pontosan a látszó útja közepésre esik. A fényessége -2mg. körüli a pálya közepén, és az egész néhány másodpercig tart! A fényesebb szakasz durván 1-2 másodperc. A "láttam valamit" rovatban van egy fotóm is egy ilyen felvillanásról. Ezeket előre meg lehet tudni az internetes kalkulátor programokkal. Visszamenően is megnézhető, ábrát, fényességet, térképet is közölnek a megfigyelőhelyre kalkuláltan. Az említett időben is volt ilyen azon az égterületen, amely -2 mg. fényesnek látszott a Szénatérről. Néhány km eltéréssel is változik az ideje, a látszó helye, és fényessége is, tehát a pontos megfigyelési hely megadása feltétlen szükséges a visszaellenőrzéshez. Kíváncsi lennék, hogy a megfelelő adatokkal visszanézve ráismernél-e a látottakra. Egy hasonlót előre kikeresve esetleg ismételten is megfigyelhetnél egy ilyen "álmeteort", és el tudnád dönteni, hogy valódi meteor volt, amely átsuhant a magaslégörön, vagy csak egy Iridium műhold! Naponta 2-3 ilyen felvillanást lehet látni mostanában! Imre
2013.07.08. Iridium villanások a közelből:

Kód: Egész kijelölése

Monday 8 July 2013 Time (24-hour clock)   Object (Link)   Event
    Observer Site   Budapest Üstökös u., Hungary 
WGS84: Lon:  +19d02m24.85s  Lat: +47d29m52.48s  Alt: 158m
All times in CET or CEST (during summer)
***********************************************
22h30m55s   [Iridium 13] Iridium 13   [Bright Flare at night] Flare from MMA0 (Front antenna)   Magnitude=-3.6mag
Azimuth=273.7° W    altitude= 22.1°  in constellation Leo
Flare angle=0.50°
Flare center line, closest point →MapIt: Longitude=18.555°E  Latitude=+47.537° (WGS84) Distance=36.6 km  Azimuth=277.0° W 
Satellite above: longitude=0.9°E  latitude=+46.9°  height above Earth=784.2 km  distance to satellite=1647.5 km
Altitude of Sun=-13.5°
***********************************************
23h16m33s   [Iridium 21] Iridium 21   [Bright Flare at night] Flare from MMA1 (Right antenna)   Magnitude=-3.0mag
Azimuth= 22.2° NNE  altitude= 13.2°  in constellation Perseus
Flare angle=0.50°
Flare center line, closest point →MapIt: Longitude=18.695°E  Latitude=+47.536° (WGS84) Distance=26.3 km  Azimuth=279.4° W 
Satellite above: longitude=32.5°E  latitude=+62.8°  height above Earth=786.1 km  distance to satellite=2156.2 km
Altitude of Sun=-17.1°
***********************************************
23h47m51s   [Iridium 77] Iridium 77   [Bright Flare at night] Flare from MMA0 (Front antenna)   Magnitude=-3.2mag
Azimuth=227.9° SW   altitude= 43.4°  in constellation Serpens Caput
Flare angle=0.77°
Flare center line, closest point →MapIt: Longitude=19.285°E  Latitude=+47.492° (WGS84) Distance=18.4 km  Azimuth= 92.0° E 
Satellite above: longitude=12.7°E  latitude=+43.0°  height above Earth=783.2 km  distance to satellite=1082.7 km
Altitude of Sun=-18.8°
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2013.07.11. 08:15

Meg kell védjem Lajos bácsit.

1.) Ha az objektum 1-2 sec alatt tette meg a kb. 5 fokot akkor túl gyors volt egy Iridiumhoz.
2.) Nem tudjuk a megfigyelő hely pontos koordinátáit. Enélkül hiába nézzük az adatokat, mert már néhány km eltérés is azzal járhat, hogy nem látunk felfénylést. (pl. Budapest cirka 30km átmérőjű)
3.) A megjelölt égterület a jelzett időpontban kb. 50 fok horizont feletti magasságban volt, a felsorolt műhold adatok egyike sem illik a látott jelenségre.

Üdv
Gábor
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gvm57 2013.07.11. 08:46-kor.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.07.11. 08:39

Kedves Imre!

Úgy gondolom, közülünk messze a legtöbb észlelői órával és tapasztalattal Lajos rendelkezik. Komolyan gondolod, hogy összetéveszt egy meteort egy Iridiummal?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.07.11. 14:03

F.I. Írja:
"Kedves Lajos! A leírásod szinte pontosan illik egy Iridium műhold felfényléséhez! Ha egy panelja nem pontosan irányodba tükrözi a Nap fényét, akkor sokkal kisebb a fénye a maximális -8 mg.-nál, és rövidebb ideig tart. A látszó útja is kb. megfigyelésed szerinti hosszúságú. Egy vékonyka csík folyamatosan felfénylik, majd azonos módon elhalványul. A felfényesedése pontosan a látszó útja közepésre esik" Stb.

Kedves Imre! Sajnálom, hogy valahányszor belém kötsz - szerencsére ritkán - mindig valami vaskos tévedésbe esel. (Lásd: Merre néz a Hold megvilágított "arca" a Naphoz viszonyítva.) Egy metor és egy műhold közt ordító különbség van. Pl. esetünkben túlságosan gyors. A felfénylése és elhalványulása pedig tipikusan meteor jellegü. Azt írod: "Felfénylése pontosan a látszó út közepére esik". Hát én semmi ilyet nem írtam, mivel egy kis szakaszon állandó, azután felfénylik, a max kb. a pálya utolsó negyedére esik, és a végsé szakaszban elhalnyványult. Ezt egyébként az előzőkben szépen megmagyarázták.
Mostanában egy változó észlelési időszak, 20-30 perce alatt legalább két műhold átcsámpázik a fejem felett, unom is őket nagyon. Meteort meg láttam néhány ezret. Eléggé jól megkülönböztethetők. Legalább is a számomra.
Abban viszont Csaba Gábornak igaza van, hogy illet volna a koordinátáimat közölni (már csak abban a reményben, hogy hát ha van egy párhuzamos megfigyelés másutt). Tehát: Budapest, Lukács fürdőnél, λ = 19:01,φ = 47:30, h = 120 m. Egyébként jól becsülte meg a horizontális adatokat, mert a feltünés kb. 54 fok, eltűnés kb. 42 fok. (Nekem térképről kényelmesebb volt leolvasni az RA-t és D-t.)
Egyébként egy kis fantáziával (no meg meteorokkal kapcsolatos ismeretekkel) az alábbi folyamatot lehet elképzelni: a grammnyi kondritikus laza tömeg felülete melegszik át először (mert jó hőszigetelő), aránylag kevés a felszabaduló gáz ami fényllik, majd a kicsi méret miatt a belseje is felmelegszik, szinte az egész gázburokká válik, ami a felfényesedést okozza, de az egész anyagtömeg szinte molekulákká esik szét, amit a homlokfelületen feltorlódó légköri molekulák nyomása is siettet, és eltűnik. (No, de ez csak találgatás, nem voltam ott. )Üdv: BQ.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2013.07.12. 23:37

Ma amikor jöttem haza Szolnokról a T.I.T. Uránia Bemutató Csillagvizsgálóból, a kocsiból láttam egy élénk kék színű -2 magnis meteort, ami a Cassiopeia alatt suhant el. A nyoma 3 másodpercig látszódott, és nem sima csíkként, hanem rögös, inhomogenitás látszódott a füstnyomban! Időt nem tudok pontosan, kb. 22:30 körül lehetett. Látta-e esetleg valaki még?
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2013.07.13. 05:39

Janicsillagasz írta:Ma amikor jöttem haza Szolnokról a T.I.T. Uránia Bemutató Csillagvizsgálóból, a kocsiból láttam egy élénk kék színű -2 magnis meteort, ami a Cassiopeia alatt suhant el. A nyoma 3 másodpercig látszódott, és nem sima csíkként, hanem rögös, inhomogenitás látszódott a füstnyomban! Időt nem tudok pontosan, kb. 22:30 körül lehetett. Látta-e esetleg valaki még?


Máris találtam róla egy facebook-os bejegyzést:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Meteorok!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.07.13. 12:34

Janicsillagasz írta:Ma amikor jöttem haza Szolnokról a T.I.T. Uránia Bemutató Csillagvizsgálóból, a kocsiból láttam egy élénk kék színű -2 magnis meteort, ami a Cassiopeia alatt suhant el. A nyoma 3 másodpercig látszódott, és nem sima csíkként, hanem rögös, inhomogenitás látszódott a füstnyomban! Időt nem tudok pontosan, kb. 22:30 körül lehetett. Látta-e esetleg valaki még?


Ennek a jelenségnek az új megnevezése: Frissen kilőtt Iridium. :)
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes meteorészlelés”