A fekete lyukak és az idő

Nata
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010.06.20. 17:18

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Nata » 2010.11.18. 17:50

SzZoli írta:>>Elképzelhető, hogy olyan sok anyag gyűlik össze a horizonton ami a kizárási elv miatt már megakadályozza a továbbiaknak, hogy azt megközelítsék?<<
Nem, mert a beljebb lévő anyagot semmi sem akadályozza meg, hogy az e.horizonton átlépjen és beljebb essen.

Ha távolról nézzük akkor hol helyezkedik el a számunkra megállt anyag és ehhez képest hol az utána eső?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.11.19. 09:21

Feltételezem, hogy ha távolról nézzük, akkor az e.horizonton megállni látszik a behulló anyag, kicsit távolabb pedig az látszik, hogy fokozatosan lassul a mozgása, de halad befelé. De ha tévedek, javítsatok ki.
konan99
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2010.11.02. 18:53

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: konan99 » 2010.11.20. 20:30

SzZoli írta: Szerző: SzZoli » Tegnap, 9:21
Feltételezem, hogy ha távolról nézzük, akkor az e.horizonton megállni látszik a behulló anyag, kicsit távolabb pedig az látszik, hogy fokozatosan lassul a mozgása, de halad befelé. De ha tévedek, javítsatok ki.


Én eddig ezt a 3 hozzá szólást irtam, ami igy ehhez tartozik, vagyis mostanság ezen gondolkozok, bár amit eddig leirtam nem nagyon cáfolták meg, igazából Dávid Gyulára várok:) hátha hozzászól valamit...persze mások véleményét is meghallgatom, de ha jól tudom Ő van elismerve leginkább ezen az oldalon.nah mindegy az a lényeg hogy valószinű hoggy mások nem igy gondolják, sőt biztos, de sztem azért ez furcsa:) meg van benne valamii és ha jól emléxem egyetlen ember próbált meg irni rá de utánna jöttek az ujjab ötletek:) remélem érted, és valamiben előrébb visz ;) :)


konan99 írta:helló!

Nah most lehet h nagy hülyeséget irok, ez csak egy pillanatnyi ötlet volt...:)

Az a helyzet, hogy ugye ha valami elindul egy Fekete lyuk iráyába akkor az a mi szemszögünkből nézve megáll az esemény horizonton...Eddig erről volt szó ugye??

Nah de most ha belegondolsz és egy csillag megy egy fekete lyuk felé nah akkor mi van? az is megáll az eseményhorizonton a mi szemszögünkből nem? és akkor nekünk észre kéne vennünk az a lyukat, valamilyen szinten biztosan kimutatható lenne a jelenléte. Bár én nem nagyon hiszem el hogy mi ugy látnánk, hogy megállt ott a lyuknak a szélén egy valami.mivel mondjuk a Földnek is meg minden égitestnek van gravitációs vonzása, ezért a feléjük és a belélyük csapódó objektumoknak a lassulását kellene látnunk ha igy van nem? vagyis azt hogy az esemény 2 időben zajlik.csak mivel a gravitációs erő kisseb ezért ezzel egyenesen arányosan az idő is kevésbé lassul le mint a fekete lyukak esetében...remélem értitek mit akarok mondani:)
Jah és tényleg ne hülyézzetek le, inkább irjátok le, hogy mért tévedek:D


ez a második!

konan99 írta:hmmm...szóval nem engedi ki a csillag fényét. akkor hülyeség az egészen vitatkozni, mert ha a csillag se tuggya már sugározni a fényét az eseményhorizontról akkor semmi mást nem is látnánk az eseményhorizonton hogy megállna. Szóval akkor szerinted az elmélet és feltételezés hibás. Mert az előbb azt montad, hogy a csillag fényét nem látnánk. Akkor egy tárgyat vagy akármi mást sem, akkor az eseményhorizonton megállo tárgyakat sem észlelnék. joh én sem nagyon akarom elhinni.De ha igaz muszály látnunk a fekete Lyukat, legalábbis valamilyen szinten láthatóvá válna ha egy csillagot nyelne el. amugy meg a fekete lyukak is bocsájtanak ki fényt, csak rohatt halványak. azé Kösz a hozzászólást:) Jah és Ferencnek:) igaza volt. vagys van. a galaxisok közepén található fekete lyukak valószinűleg elnyelnek 1-2 csillagot, ami túl közel merészkedik, mert rohatt nagy a gravitációs ereje.Nem maradhat meg minden a páyláján. és nem járja be a bolygó vagy csillag vagy akármi 2x ugyan azt az utat, mindig vagy közelebb vagy távolabb kerül tőle, de ugyan azt a pályát nem járja kétszer. legalábbis pontosan nem.:)

ez a harmadik!

konan99 írta:én még mindig ott vagyok hogy nem enged ki fényt... de most nah.... hogyha nem bocsájt ki fényt akkor nem látjuk, ha nem látjuk, akkor kár rajta vitatkozni, mert nem látjuk, hogy megakad az EH-on. szóval vagy megáll és jön fény, de akkor az sem jó mert ahhoz a csillagnak kajak ott kell lennie nem csak ha külső szemlélőként nézem, hnem fizikailag is ott kell lennie, ha odamegyek kell tudnom fogni. vagy jön fény de azt látjuk, hogy megy bele fele:) szerencsétlen, vagy nem jön fény és nem látjuk... olyan nincs, hogy nem jön fény mégis látom. bár ha már valaki bebizonyitotta, hogy igy van, akkor bocs:Dsztem ez a 3 variáció van
Arkhon
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2009.10.25. 07:25

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Arkhon » 2010.11.20. 22:56

konan99 írta:Én eddig ezt a 3 hozzá szólást irtam, ami igy ehhez tartozik, vagyis mostanság ezen gondolkozok, bár amit eddig leirtam nem nagyon cáfolták meg, igazából Dávid Gyulára várok:) hátha hozzászól valamit...persze mások véleményét is meghallgatom, de ha jól tudom Ő van elismerve leginkább ezen az oldalon.nah mindegy az a lényeg hogy valószinű hoggy mások nem igy gondolják, sőt biztos, de sztem azért ez furcsa:) meg van benne valamii és ha jól emléxem egyetlen ember próbált meg irni rá de utánna jöttek az ujjab ötletek:) remélem érted, és valamiben előrébb visz ;) :)


Szia, nem idézem újra az egészet.
Lényegi válaszok az alábbiak, amelyek már elhangzottak a különféle hozzászólásokban, és megpróbálkozom egy illusztrációval is.

- a fekete lyukba hulló anyag alapvető anyagszerkezeti változást szenved el, egy időn túl nem lesz sem csillag, sem űrhajó, sem integető befelé zuhanó zseblámpás haver, akinek az elhaló fényét detektálni lehet az idők végtelenségéig. Mellékelek egy fantáziarajzot a kaotikus viszonyokról. Nincsenek ott már tárgyak, csak sugárzás és széteső részecskezápor, és minden egyre befelé hajlik, a kinti világ "kékeltolódik" befelé.

449_black_hole_blowback.jpg


- Kérdéseidben összekeverednek a lokális koordináta-rendszerek eseményei és a külső szemlélő ezen kívül eső saját(inercia)rendszerével. A beeső megfigyelő, amíg él, SEMMIT nem vesz észre az idő változásából, a külső szemlélő azonban egyre lassulni látja. De nemcsak az időeffektus van. Ezzel egyidejűleg egyre hosszabb hullámhosszokon észleli a fényét is, amely a növekvő gravitációs vöröseltolódás miatt átvált a látható fényből infravörös sugárzásba, majd az alatt mikrohullámok, majd egyre gyengébb közönséges rádióhullámok formájában egyre elhalóbb jeleket lehet róla fogni. Amikor az Univerzum kb. 2,7K hőmérékletű háttérsugárzásánál is gyengébb az egész jel, belemosódik a háttérbe (de a gyakorlatban már jóval hamarabb szem elől veszítjük). Ezt úgy észleli a külső megfigyelő, hogy eltűnik előle. A belső megfigyelőt ellenben záros határidőn belül órástul széttépi a gravitációs árapály, majd tovább az atomjait és részecskéit is. S hogy ebből mit és mennyi ideig észlel külső szemlélő... Ezek nem valami millió évek. Gondoljunk bele, a relativisztikus tartományban, közel fénysebességre gyorsuló anyag azt a néhány km-t elég hamar meg fogja tenni, ami az eseményhorizontig tart... (konkrétan 300.000 km/s sebességgel és mondjuk 5 km-es eseményhorinzonttal számolva, 0,00000000463 másodperc, amíg lehet integetni, de az anyag kissé elfoglalt saját feloszlásával)

- fekete lyukak körül nyugodtan keringhetnek csillagok, megfelelő távolságra, mint bármely más tömegpont
körül. Sőt egy fekete lyukat megközelítő csillag is annak kicsiny kiterjedése és a nagy kozmikus távolságok
miatt inkább pályamódosítást szenvedve parittyaként kivágódik a gyorsító hatás miatt. Közelebb kerülve
pályára állva anyagot veszíthet légköréből, és az akkréciós korong plazmája szépen eteti a fekete lyukat,
két irányba kivágódó jet-et képezve. Mindkettőre van példa. A leglátványosabb, ha egy csillag "telibe"
találja a fekete lyukat: ilyenkor az anyag egy kiadós gamma-sugárzás kibocsátásával szétszakad és
elnyelődik benne. (kérdés, ki kit talál el, ha az eseményhorizont becsült mérete néhány km, a csillagé 1-2
millió km... ) De ez elég ritka.

blackhole-star.jpg


Egy fekete lyuk akkor "látszik" amikor zabálja a körülötte lévő csillagközi gázanyagot.
Inaktív, "éhes" anyagszegény időszakban nem látszik, de kellően nagy tömegnél a perturbáló (zavaró)
hatásáról vagy távoli objektumok sugárzásának megtörésével (gravitációs gyűjtőlencse) indirekt módon
kimutatható.

black_hole_ars-thumb-640xauto-16844.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Nata
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010.06.20. 17:18

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Nata » 2010.11.21. 10:49

Arkhon írta:- a fekete lyukba hulló anyag alapvető anyagszerkezeti változást szenved el,

Dávid Gyula szerint ez az eseményhorizont mögött következik be.

Arkhon írta: A beeső megfigyelő, amíg él, SEMMIT nem vesz észre az idő változásából, a külső szemlélő azonban egyre lassulni látja.

Ha a beeső megfigyelő kifelé tekint a kinti események felgyorsulását kell tapasztalnia, ha a külső az ö lassulását látja. Viszont az alapvető kérdés megmarad, ha külső és csakis a külső megfigyelőpontból nézzük az eseményeket, a szerkezeti változásokat valamint a fény vöröseltolódását figyelmen kívül hagyva, hol lesz a beeső anyag és hol az utána következő? Hogyan tud kialakulni így a szingularitás?

Arkhon írta:- fekete lyukak körül nyugodtan keringhetnek csillagok, megfelelő távolságra, mint bármely más tömegpont körül.

Ebbe beleszólhatnak a gravitációs hullámok is, vagy tévedek?
Arkhon
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2009.10.25. 07:25

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Arkhon » 2010.11.21. 17:55

Nata írta:
Arkhon írta:- a fekete lyukba hulló anyag alapvető anyagszerkezeti változást szenved el,

Dávid Gyula szerint ez az eseményhorizont mögött következik be.

Pongyolán fogalmaztam, az anyag nem ismert, "szinguláris" állapota valóban az eseményhorizont mögött bukkan fel, (vagy csavarodik fel vagy mittudjuk mi), fenti kontextusban szimplán azt értettem anyagszerkezeti változás alatt, hogy bonyolultabb struktúrák (tárgyak, űrhajók, emberek) elemi alkotóikra szakadnak szét, még az eseményhorizont elérése előtt.

Nata írta:
Arkhon írta:A beeső megfigyelő, amíg él, SEMMIT nem vesz észre az idő változásából, a külső szemlélő azonban egyre lassulni látja.

Ha a beeső megfigyelő kifelé tekint a kinti események felgyorsulását kell tapasztalnia, ha a külső az ö lassulását látja. Viszont az alapvető kérdés megmarad, ha külső és csakis a külső megfigyelőpontból nézzük az eseményeket, a szerkezeti változásokat valamint a fény vöröseltolódását figyelmen kívül hagyva, hol lesz a beeső anyag és hol az utána következő? Hogyan tud kialakulni így a szingularitás?


Említettem a befelé ható kékeltolódást, ezt észleli a beeső megfigyelő. A háttérből szakad be a látható fény, majd UV, röntgen- és gamma sugárzás az egyre nagyobb frekvenciákba feltörve. Elindul a párkeltés, a nagyenergiájú részecskék, szabaddá válik a kvark-gluon plazma, és akár még egzotikus, nem ismert alapvető részecskék jönnek létre, és egy adott sűrűségnél eléri a rendszer talán még az Egyesítési Energiát is, valamiféle végső, alapvető, szimmetrikus állapotban... befelé az egyre nagyobb energiájú kvantumfluktuációk mindenesetre elmosnak mindent, bőven van energia amiből mindezt fedezni lehet. Egy ilyen "háttér" azt gondolom elmossa a kinti világ információit, nem nagyon látszik semmi. Mellesleg egy néhány km-es fekete lyuknál minderre a pazar színpadi előadásra a másodperc nagyon kicsiny törtrésze áll rendelkezésre... A beeső anyag sorrendjére vonatkozó kérdésedre, véleményem szerint a nagy energiasűrűségen amikor a kvantumfluktuációk mértéke már összemérhetővé válik az "elöl" és "hátul" haladó anyag távolságával, azok sorrendje, származása már nem lesz értelmezhető, elkenődik, mire egyesül a szingularitással. (és ott fogalmi szinten is megszűnik az első/hátsó, előbbi/utóbbi stb...)

Nata írta:
Arkhon írta:- fekete lyukak körül nyugodtan keringhetnek csillagok, megfelelő távolságra, mint bármely más tömegpont körül.

Ebbe beleszólhatnak a gravitációs hullámok is, vagy tévedek?

Igen, már amennyiben a hullámhipotézis igaz, az általános relativitáselmélet szerint a tömeggel rendelkező objektumok meggörbítik a teret, és gyorsuló mozgásuk gravitációs hullámokat vált ki. Ebben az esetben ezt az effektust is figyelembe véve, a hullámokkal eltávozó energia miatt a csillag egyre közelebb fog kerülni, majd spirális pályán anyaga befelé zuhanva egyesül a fekete lyukkal. (az effektus annál erősebb, minél nagyobb tömegek, minél közelebb keringenek egymáshoz, így neutroncsillaggal vagy másik fekete lyukkal vizsgálva markánsabb gravitációs hullámok várhatók). De nagyobb távolságra nyugodtan lehet stabil pálya egy fekete lyuk körül is.
konan99
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2010.11.02. 18:53

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: konan99 » 2010.11.21. 21:35

köszi Misi:) ha nem baj hogy igy szólitalak:)

szija
Azzal eddig tisztában volzam hogfy szétesik minden cucc ami a lyuk fele megy. ezért is nem értem az elméletet... nincs aki integessen semmi akkor minek ilyen elméleteket gyártani??? De azért értetted azt amit leirtam ugye? érthető volt és logikus? uhh most nincs erőm ilyenekről irni:S majd később :D hali:D
Nata
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010.06.20. 17:18

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Nata » 2010.11.22. 08:17

Arkhon írta:Pongyolán fogalmaztam,

Tökéletesen fogalmaztál, értem mire gondolsz, viszont én abból a képből indulok ki, hogy Dávid Gyula HZ-ban feladja azt a feladatot, hogy mit lát két űrhajó amikor átlépik az eseményhorizontot és Ö nem tesz említést az anyag szerkezeti változásairól, sőt úgy mondta, az óvatlan észre sem veszi amikor áthalad. Akkor hogy is van ez?

Nata írta:
Említettem a befelé ható kékeltolódást, ezt észleli a beeső megfigyelő.

Ez is világos, de ha a fény frekvenciája nő akkor ugyanezen okból a kinti mozgások sebességét is gyorsulni kell látni. ( Ha "A" test lassabb "B"-nél akkor "B" test gyorsabb "A"-nál :))

Nata írta: De nagyobb távolságra nyugodtan lehet stabil pálya egy fekete lyuk körül is.

Hát ezt jó lenne tudni kiszámolni, de mivel ez nekem soha nem fog menni hallgatok az okosabbakra. Ami mégis elgondolkodtatott az az ahogyan az idegen naprendszerek bolygóit a csillagukra hatásukból felfedezték ( billegtetik a csillagot ). Ha ez a hatás egy kis térrészben lévő fekete lyukra hat vajon nem keletkeznek-e erősebb gravitációs hullámok mint egy ugyan olyan tömegű viszont nagyobb kiterjedésű csillagnál jönnének létre? Nem teszik ezek a csillagnál stabil pályákat fekete lyuknál instabillá? ( Nem tudok konkrétumot csak kérdezem )
Arkhon
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2009.10.25. 07:25

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Arkhon » 2010.11.24. 05:30

Nata írta:Tökéletesen fogalmaztál, értem mire gondolsz, viszont én abból a képből indulok ki, hogy Dávid Gyula HZ-ban feladja azt a feladatot, hogy mit lát két űrhajó amikor átlépik az eseményhorizontot és Ö nem tesz említést az anyag szerkezeti változásairól, sőt úgy mondta, az óvatlan észre sem veszi amikor áthalad. Akkor hogy is van ez?


Nem szeretném kétségbe vonni Gyulát, de az a feladatmodell ha tisztán csak az időeffektusokról szól,
azt szemlélteti, akkor talán nem is tér ki rá. Rajzolsz 2 űrhajót, felveszed a világvonalukat, alkalmazod az egyenleteket. A lerajzolt űrhajó egyre kisebb, gyorsabb, vékonyabb, a pálcikaember integet stb... papír megbírja, matek kidobja az eredményt. Ebben a modellben nincs benne a struktúraváltás, mert nem következik belőle.

Nata írta:Ez is világos, de ha a fény frekvenciája nő akkor ugyanezen okból a kinti mozgások sebességét is gyorsulni kell látni. ( Ha "A" test lassabb "B"-nél akkor "B" test gyorsabb "A"-nál :))


Igen, a hipotetikus 5km sugarú eseményhorinzottal rendelkező fekete lyuknál, semmi mást nem nézve, én is adtam neki 4*10^-9 másodpercet nézelődni, a bezuhanó háttérsugárzáson keresztül, miközben maga is közel fénysebességre gyorsul... Ez azonban egy néhány naptömegnyi fekete lyuk. Lehet, hogy egy gigantikus tömegűnek sokkal nagyobb az eseményhorizontja, és akörül lejátszódhat egy több hetes-hónapos bezuhanás, mielőtt eléri a szingularitást... És akkor a végső előadást is meg lehet nézni díszpáholyból:-)
(Gyula ha visszajön biztos reflektál erre is)


Nata írta:Hát ezt jó lenne tudni kiszámolni, de mivel ez nekem soha nem fog menni hallgatok az okosabbakra. Ami mégis elgondolkodtatott az az ahogyan az idegen naprendszerek bolygóit a csillagukra hatásukból felfedezték ( billegtetik a csillagot ). Ha ez a hatás egy kis térrészben lévő fekete lyukra hat vajon nem keletkeznek-e erősebb gravitációs hullámok mint egy ugyan olyan tömegű viszont nagyobb kiterjedésű csillagnál jönnének létre? Nem teszik ezek a csillagnál stabil pályákat fekete lyuknál instabillá? ( Nem tudok konkrétumot csak kérdezem )
[/quote]

A tömegek perturbálják, zavarják egymást mind a speciális relativitáselméletben, ill. az általános relativitáselmélet geometriai értelmezésében (tömegek körül elgörbülő téridőszerkezet.)
E tekintetben egy csillag-bolygó ill. fekete lyuk alapvető gravitációs kölcsönhatás nagy távolságoknál nem más.(fekete lyuk körül lehet keringeni, vannak megszökő, kiperdülő csillagok, ill. ha a pályamenti sebesség megfelelően nagy, nem fog bezuhanni stb... Gondolj a galaxisok közepén lévő milliárd naptömegű fekete lyukakra, egész jól elvan körülötte a 100.000 fényév átmérőnyi anyag, többszáz milliárd csillag stb...)

Amit mondasz, hogy a magára hagyott, egymás körül keringő 2-testek (legyen az elektron vagy fekete lyuk) közötti kölcsönhatásnál csak idő kérdése, hogy tömegükkel arányosan mennyi idő alatt veszítik el grav. hullámok formájában a mozgási energiájukat, és üzköznek össze spirális pályán egymásba zuhanva... Nos, a válasz még nincs meg. A gravitációs hullámokat először is ki kellene mutatni, vagy a hipotetikus gravitont felfedezni. Sajnos (persze ezért lehetünk itt) a gravitáció nagyon kis csatolási energiájú kölcsönhatásfajta.

Minél nagyobbak a tömegek, nyilvánvalóan annál erősebb ez a feltételezett effektus. Ezért próbálnak közel keringő neutroncsillag/fekete lyuk párokat találni, ahol ez a feltételezett hatás igen jelentős, és észrevehető mértékű lassulást okoz. Vannak ezirányú kutatások és eredmények, de nem értem pl. hogy a neutroncsillagok gigantikus mágneses mezejét, a kifújó jet-ek, párkeltések és egyéb energiafelszabadulások során eltávozó energiákat hogyan választják külön, és egy részét hogyan vezetik vissza tisztán a gravitációs hullámeffektusra, ami alapján aztán bizonyítani lehetne, hogy igen, ez a felelős érte...

Ebben ugyanazt mondom, amit Te: az okosabbak talán megmondják... (bár kollektív emberiség számára ez jelen pillanatban mindenkinek határterület, nem tudjuk a választ)
Nata
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010.06.20. 17:18

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Nata » 2010.11.24. 11:37

Köszönöm a válaszod, sajnos sok a kérdésem kevés a tudásom.

A struktúraváltás végül is az eredeti kérdésem szempontjából mellékes, csak jó volt erről is beszélgetni. Viszont azt még mindig nem értem, ha a fekete lyuk kialakulásakor a külső megfigyelő megállni látja a folyamatot, hogyan lehet találni mégis szingularitást tartalmazó fekete lyukakat. Számomra és kizárólag számomra, megáll, vagy nem áll meg? (Nem akarok beleesni, ezzel ne is foglalkozzunk, bár jó lenne ha ott tartana a technológia, hogy lehetőségem lenne rá :))

A gravitációs hullámokat jó lenne már megtalálni, ha léteznek. De elképzelhető, hogy nem csak a tömeg nagyságával arányosak, hanem kiterjedésével is?

Jó, hogy említed a gravitont, soha nem értettem, miként tud kijönni a gravitációs kútból, mit mond erre az elmélete?
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”