Dávid Gyula kérdések

Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.12.10. 23:01

p137 írta:kérdés 2 :

A rövid válasz: zagyvaság. (Legalábbis szerintem nincs se füle se farka a felvetésnek.)

p137 írta:kérdés 3 :

Igen, egy kicsit problémás a ritka dolgokat vizsgálni. De általában hagynak valami nyomot maguk után, úgyhogy ha más nincs akkor a nyomokból utólag kisilabizáljuk (mintegy történettudományként), hogy mi és hogyan eset meg. Például a jégkorszakok is elég ritkák, a modern természettudomány négyszáz évében egy sem esett meg, de ez nem akadálya a tanulmányozásuknak...
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.12.10. 23:12

kérdés 2 : az a tény hogy egyformának feltételezzük az azonos elem atomjait ,elemi részeket stb ez a matematikai szemléletmód kóros mellékhatása a fizikában ? más szóval vajon minden határon túl hasonlít e egymáshoz pl két hidrogénatom, proton (ahogy a term számok tenyésztése történik az egyes ismételgetésével és tökegyforma minden egyes és ha sok egyesünk már van össze tudjuk rakni a számokat stb ) vagy ez csak egy matematikai modell projekciója a valóságra ? .... tehát lehetséges az hogy egyik hidrogén atom csak bizonyos határok között olyan mint a másik , egyébként teljesen egyedi ... például egyik tehén olyan mint a másik mert 4 lába van búú zik stb , de ha jobban megnézzük a tehén fogalmának határain túl teljesen egyedi egyszeri és ráadásul változó konstrukció ... mire akarok kilyukadni ? hát hogy talán az egész határozatlansági relációval kifejezett "mérem ezt mérném amazt mizéria" csak azzal szembesíti a méregető polgártársakat hogy azok az elemi valójában részek nem is egészen full egyformák , egy határig igen azon túl meg bezavar a sokszínűség


Minden részecske teljesen azonos a másikkal. A protonok mindegyike teljesen azonos, mert az erős kölcsönhatás mindegyikben ugyanolyan, ezek állítják be a proton tulajdonságait. Az elemi részecskék igazából a mezők rezgési állapotai. Például a foton az elektromágneses mező időben változó részének kvantumja. De a sztatikus elektromágneses mező klasszikusan viselkedik, nem kvantált. Vagyis a részecskék a mezők rezgésállapotai. Vagyis a részecskék hasonlítanak egy rezonátorban kialakuló (peremfeltételek által pontosan meghatározott) hullámformákhoz. Az elektronok, a kvarkok is a megfelelő mezők kvantumjai, rezgési állapotai. Proton kvarkokból és gluonokból álló összetett részecske, viszont mivel a kvarkok és gluonok mindenütt ugyanolyanok, a köztük fellépő kölcsönhatások is azonosak, így a különböző protonok is teljesen megegyeznek.
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.12.10. 23:36

kérdés 3 : ha a tudomány csak az orrunk előtt ismételhető jelenségekkel tud valamit kezdeni , ez azt jelenti hogy a megismerésből , világkép alkotásból stb egyszerűen kimarad az a jelenség ami nagyon ritkán fordul elő , vagy mondjuk 1000 éves ciklusokban jelentkezik és 500 éve volt az utolsó tehát van még 500 évünk és addig nem megfigyelhető ...stb egyszeri jelenségek kilőve , ismétlődő de bizonyos gyakoriságot el nem érő jelenségek kilőve, és ha mondjuk a mars-on zajlik egy picike lokalitásban ismétlődik .. szóval helyileg sem elérhető a megfigyelés számára akkor az is kilőve ... aztán mérési -észlelési érzékenységen túli kilőve ... akkor bizony a tudományos világkép az a csőlátás szerűség ami elég gyakori, megfigyelhető azaz uralt feltételek esetén végzett megfigyelésekből lehet levezetni


Igazad van. Ezért például a történelmi események terén a tudományos vizsgálat nagyon megkérdőjezehető. Például, amikor a háborúk kitörését a káoszelmélettel vagy pedig a napfoltciklusokkal probálják magyarázni, az igencsak áltudomány. Ezzel mondjuk nem is fizikusok foglalkoznak, hanem olyan társadalom"tudós"-ok, akik nem ismerik a fizikai mérések, elméletalkotások szigorú követelményeit. Minden, ami történelemmel kapcsolatos, megismételhetetlen, a fizika számára nagyon kényes területek. Ezzel a problémával küzd a közgazdaságtudomány. Kondor Imre fizikus a Mindentudás egyetemén tartott egy érdekes előadást közgazdászoknak, erről a nehézségről:
http://mindentudas.hu/elodasok-cikkek/i ... A1zat.html
Néhány fizikus probál a közgazdaságtudományban fizikát végezni, de szerintem rendszerint elcsúsznak a jégen. A napfizika is a megismételhetetlenség, a történelmiség miatt szenved. Megjelent egy cikk a mostani fizikai szemlében ezzel kapcsolatban: http://wwwold.kfki.hu/fszemle/archivum/ ... k1311.html

A fizikai jelenségeket bármikor meg lehet ismételni, sok egymástól független kísérletező vetheti össze eredményeit. Így ugyanazt a jelenséget több oldalról is lehet tanulmányozni. Viszont mondjuk az I. világháborút nem lehet mégegyszer kirobbantani. A történelmi álláspontot a győztesek másként értelmezik, mint a vesztesek. Az '56-os forradalmat sokáig ellenforradalomnak tekintették, viszont a genszterváltás óta forradalomnak. De ebben a témában manapság is az eszmecserék sok helyen asztaldobálásokat, üvegtöréseket eredményeznek. Abban a témában szerintem senki sem fog asztalt a másik emberhez dobni, vagy üveget a falhoz csapni, hogy a proton elbomlik vagy sem. Pedig ez sokkal lényegesebb jelenség, mint bármely történelmi esemény. Feynman Mai fizika könyvében van leírva (azt hiszem az Optikában), hogy évszázadokkal később a XIX. századot a Maxwell egyenletek megszületésével fogják összekapcsolni, és nem az USA szélhámos észak-dél polgárháborújára, ahol a szegény fekete rabszolgákat és '48-as magyar és lengyel tiszteket bemanipuláltak a Uniósok hívei (megjegyzést én teszem hozzá). A Maxwell a róla elnevezett egyenletek segítségével (Faraday mezőelmélet elképzelésével) egyesítette az elektromosságot a mágnességgel és megjósolta az elektromágneses hullámokat azáltal, hogy matematikailag ki tudta fejezni azt, amit Faraday csak szavakban tudott kifejezni (mert könyvkötő inasoknak nem tanulhattak felső maket, csak az arisztokraták!!). Maxwell nem tudta volna felírni ezeket az egyenleteket, ha nem vette volna át Faraday gondolatait a közelhatásról: az elektromos és mágneses mezők közvetítette kölcsönhatásról. Ampér-ék is ismertek a mély matematikát, de ők a Newtoni távolhatáson nem tudtak túljutni. Ezért csak a sztatikus vagy kvázisztatikus jelenségekre tudtak képletekkel is választ kapni. Maxwell felismerte az eltolási áramot, ami a Faraday által elképzelt mezőre vonatkozó kontinuitási törvény érvényességéhez volt szükséges. Enélkül pedig nem lehetett kihozni a képletekből az elektromágneses hullámokat.
Az elektrodinamika egységes elméletével viszont az egész világ megváltozott, elektromosság megváltoztatta az egész Földet, a társadalmat. Villamosították a közlekedést, a háztartást. Mit számít ehez az eseményhez képest az amerikai vagy francia forradalom, vagy bármely történelmi esemény? Szóval a fizikai kérdésekben való viták jobban érintik a világ dolgait, mint bármely történelmi esemény. Volt is egy fizikai jelenség, ami pohárdobálásra méltó vitákat kelthetett ki, méghozzá a maghasadás. És az emigrált fizikusok részvétele az atombomba gyártásban.
Az általános iskolában egy nagyon zseniális földrajztanárom volt. Megszerette velem a földrajzot, mert kifejezte, hogy az egész földrajz igazából detektív munka, minden összefügg mindennel. A társadalomföldrajz gyakorlatilag tisztán következik a társadalomföldrajzból. A politikai események, a háborúk az energiaforrások, ásványkicsek miatt zajlanak. Mindig az volt a mondása, hogy mai háborúkat az olajért, a jövő háborúit az édesvízért fogják vívni. Ezek szerint is a történelmi események megérthetők az energiaszükséglet, gazdaság szemszögéből. Mert a szabadság- és különböző -izmusok csak ürügyek arra, hogy egy ország más országra tegye befolyását annak gazdaságára, energiatartalékaira. Igen, de melyik az a tudomány, ami segít új energiaforrásokat, a jelenlegi erőművek javítását kutatni? Hát ebben is a fizikára lehet számítani. Így a politika, a történelem átlátásához, későbbi alakulásához érdemes a fizikai eredményeket figyelni.
A holokausztott, vagy a sztálinizmus tényeit, vagy az USA rejtett politizálását sohasem fogjuk teljesen ismerni, de még a 10^(-4)-ig sem (bármit is jelentsen ezen események számszerűsítése), nem hogy 13 tizedesjegyig (ami a kvantumelektrodinamika esetén lehetséges). És nemcsak a történelmi eseményekkel kapcsolatban sincs se (melynek értelmezését az aktuálpolitika a saját haszná által vezérelve, illetve amúgy inkább érzelmi, mint tudományos hozzáállással folytatnak), hanem olyan kronológikus események kapcsán se, mint a napfoltok, az egész napfizika, geofizika bizonyos témákban.
Vagyis a tudomány műveléséhez nélkülözhetetlen az objektivitás, aminek a feltétele a kísérlet korlátlan reprodukálhatósága.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Aurora 2013.12.16. 12:13-kor.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2013.12.11. 01:28

Off.

Gumiszoba...

Üdv: Szolcs
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.11. 01:36

Ezt a részecskék azonos voltát valahogy így el lehet képzelni, hogy miért egyformák úgymond, ha mint egy adott hosszon pl. hány hullám lehet ha a végei pont csomópontok, akkor eleve szükségszerűen azonosak. Tehát nem egyformára vannak "faragva", hanem ilyesmi módon egyformák. Mindjárt nem kell megmagyarázni egy csomó dolgot emiatt, hogy ki is készítette azokat, stb. Persze most csak hangosan agyalok.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2013.12.11. 01:37

Azért volt itt egy mérce.
Laikus
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2013.07.17. 16:30

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Laikus » 2013.12.11. 11:03

Off.

A Lézer Toll (Lézer pointer) bizonyos előtétek esetén hasonló ábrát mutat mint a kétrés kísérletben látni. Azonos ez a jelenség azzal?
Ha nem, lehet ebből házilag kétrés kísérletet produkálni?

Köszönet: Laikus
csfp
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.12.11. 10:48

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: csfp » 2013.12.11. 11:25

Kedves Dgy,
 
Lenne egy kérdésem egy elképzelés megvalósíthatóságával kapcsolatban. 

Tudjuk hogy a neutrínók érzékelésének egyik módszere az, hogy nagy víztartályokat építenek, melyeken a neutrínók áthaladva kölcsöhatasba lépnek a tartályban levő anyaggal. Ilyenkor elektron bocsájtódik ki, amit további berendezések mutatnak ki.

Az az elképzelésem, hogy ha a tartályt "egy nagy kondenzátorral" vennénk körbe és a kibocsájtott elektronokat így
tárolánk, akkor ez a berendezés úgy működne, mint egy óriási elem, ami kozmikus sugárzzassal töltődne folyamatosan.
Azzal tisztában vagyok, hogy a mai berendezések még nagyon kevés energiát termelnének -- a kérdés végül is az, hogy elképzelhető-e egy olyan anyag kifejlesztése, ami nagyon hamar kölcsönhatásba kerülne a neutrínókkal? Elképzelésem szerint ezzel egy kisméretű végtelen töltésű akkumulátort lehetne kifejleszteni.

Léteznek-e kutatások ebben a témában, hogy mikor lép egy neutrínó gyenge kölcsönhatásba az anyaggal? Mik a feltételei a kölcsöhatás megvalósulásának? Egyáltalán, ez megvalósítható-e körülbelül 10-50 éven belül?

Válaszát előre is köszönöm!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.12.11. 12:04

Nem Dgy vagyok, de megprobalok valaszolni.
A neutroniok nagyon gyengen hatnak kolcson az atomos anyaggal, peldakent egy 1 fenyev vastag olomfalat szoktak emlegetni, ami a az athalado neutrinok mindossze felet nyeli el.
Az IceCube nevu muszerben (http://en.wikipedia.org/wiki/IceCube_Ne ... bservatory) a leiras szerint pedig atlag 20 percenkent varnak egy esemenyt, ami ehhez a feladathoz nagyon keves.

--mpt
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.12.11. 12:54

Mellékesen, a kozmikus sugárzásnak csak egy része neutrínó, a gyenge kimutathatóság miatt nem is szokták emlegetni. A fő része proton, továbbá elektron, atommag (főleg He), és persze gamma sugárzás.
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”