Sötét energia - új elmélet (Big Melon)

Cogito
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.11.18. 22:15

Sötét energia - új elmélet (Big Melon)

Hozzászólás Szerző: Cogito » 2009.11.18. 23:06

Kedves Csillagászok!

Engedjétek meg, hogy megosszam veletek, és vitára bocsássam legújabb, eddig még sehol sem publikált elméletemet. Ez egy lehetséges magyarázat a sötét energia mibenlétére, és arra is magyarázatot adhat, hogy a világegyetem tágulása előbb miért lassult, és most miért gyorsul.

Találtam egy hangzatos címet is : Dobay féle Big Melon (Nagy Dinnye) elmélet. Egyszerűen azért, mert így a legkönynebb megmagyarázni az elméletemet.

A kiindulás: tételezzük fel, hogy a Nagy Bumm nem a legelső ilyen volt, és már volt előtte egy, vagy több hasonló, és lehetséges hogy lesz még ezután is. A miénket megelőző univerzum anyaga szétterjedt, és átalakult. Tehát az, amit a teoretikusok a mi univerzumunk jövőjeként képzelnek el, az már a múlt.

Feltételezésem szerint, tehát a sötét energia tulajdonképpen az anyag egy átalakult formájának, de megmaradt tömegének a gravitációs hatása. És most jön a dinnye: képzeljük el a mostani univerzumot úgy, mint egy görögdinnyét! Az előző ősrobbanás(ok) maradványa a dinnye héja, ami a tömeg kb 70%-át képviseli, a dinnyében levő magok a galaxisok, a bele pedig a sötét anyag.

A Nagy Bumm adott egy tágulási kezdősebességet. Az előbbiek szerint ezt a dinnye magjai, bele. és héjja is befolyásolja, azaz a csillagok, a sötét anyag és az átalakult anyag a tömegvonzásával. Ha a "dinnyét" bármelyik irányban félbevágjuk, akkor a kapott körfelületen a viselkedésük ugyanolyan. Egyszerűsítsünk tovább: vizsgáljuk a kör egyetlen átmérőjét. Ezen az egyenesen is túl sok még a vizsgálandó pont, így első megközelítésként a négy tömegponttal modelleztem az univerzumot. Az össztömeg 1. A két belső pont
15-15%, a két külső 35-35% tömeget képvisel (70-30%-os arány). Az elrendezés szimmetrikus. A belső pontokra ható erő a klasszikus fizika alapján a három másik pont tömegvonzásának eredője. A relatív erőhatást a középpont és a külső pont távolságának százalékos arányában számítottam ki egy Excell táblázat segítségével. És az eredmény meglepett: kb. 28,5%-ig az erőhatás a középpont felé mutat, majd kifelé, tehát a modell azt mutatja, hogy a tágulás először csökkenő, majd növekvő sebességű. Két ábrát mellékeltem. Az első a modell elrendezése, a második a számított erőhatások grafikus ábrázolása.

Remélem, tetszett a Big Melon elmélet! Kérem, gondolkodjatok el rajta, és tegyétek meg észrevételeiteket, kritikáitokat. Gondoljuk együtt tövább, hátha forradalmasíthatjuk a kozmológiát.

Köszönettel: Dobay Zoltán
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Sötét energia - új elmélet (Big Melon)

Hozzászólás Szerző: mpt » 2009.11.19. 09:26

Szia,

Erdekes otlet...
de nem uj, l. pl: http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclic_model

A Nagy Bumm szerint az egesz vilagegyetem (beleertve a teret is) a Nagy Bumm pillanataban szulettek, tehat a tagulas az nem egy mar letezo terben ment vegbe (amiben ott voltak az elozo robbanas maradvanyai), hanem maga a ter tagult (hacsak nem ertelmezzuk az egesz teoriat valami magasabb dimenziokban, amihez sajnos az en kepzelotehetsegem nem eleg).

A gombbol korre (3-bol 2 dimenzioba) egyszerusites az meg rendben van, de az egyetlen atmero kiragadasa nekem ugy tunik, tul meresz lepes. En ugy tudom, hogy egy gombhejon belul (egyenletes suruseget feltetelezve a gombhej anyagara) pontosan 0 gravitacio hat barmelyik pontra.

De majd nalam hozzaertobbek is remelhetoleg hozzaszolnak.

--mpt
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Sötét energia - új elmélet (Big Melon)

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.11.19. 10:00

En ugy tudom, hogy egy gombhejon belul (egyenletes suruseget feltetelezve a gombhej anyagara) pontosan 0 gravitacio hat barmelyik pontra.

Így van. :D
Cogito
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.11.18. 22:15

Re: Sötét energia - új elmélet (Big Melon)

Hozzászólás Szerző: Cogito » 2009.11.20. 10:30

Kedves mpt!

Köszönöm az észrevételeket, és az ajánlott linket, utána fogok nézni. Most lesz egy kis időm, hogy részletesebb számításokat végezzek, kíváncsi vagyok az eredményre. Kellemes hétvégét! Zoltán
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Sötét energia - új elmélet (Big Melon)

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2009.11.21. 11:04

A macska, az egér, a kívül és a belül problémája. Nem tudja elkapni itt is ott is. (Ezúttal nem várok kvantumfizikai ellenvetéseket, hogy P valószínűséggel hol a macska és Q valószínűséggel hol az egér.) Írói munkásság, még csak nem is saját hasonlat.

Ha elképzelek egy dinnyét, akkor kívülről látom, a kezemben tartom, meg is lékelhetném, kikereshetném azt a magját (a Tejútrendszerünket), ahol csücsülök és magamra is találhatnék akár. Véleményem szerint sajnos nem adatik meg, hogy kívülről lássam. Sem térben, sem időben. További sajnos; a newtoni dolgokkal sem harmonizál. (Lásd fentebb.)

Üdv: Szolcs
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Sötét energia - új elmélet (Big Melon)

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.11.26. 20:12

Bocsi!

Nekem a Big Melon-ról más kattan be... :-)
balatonl
Hozzászólások: 197
Csatlakozott: 2009.09.06. 19:43

Re: Sötét energia - új elmélet (Big Melon)

Hozzászólás Szerző: balatonl » 2009.11.26. 21:26

És ehhez a feleséged mit szól? :twisted: :D
Kérlek, a honlap használatával kapcsolatos új kérdés beküldése előtt először olvasd el az alábbiakat:
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Sötét energia - új elmélet (Big Melon)

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2009.11.26. 21:43

Ebben a kontextusban a meglékelést visszavonom. Vizuális tipus vagyok. Jaj...
A kezemben tartom még OK.
Üdv: Szolcs
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Sötét energia - új elmélet (Big Melon)

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.11.27. 14:25

Csilla ismeri a gyengéimet... :-)

Üdv: Béla
szucs_g
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.12.12. 19:26

Re: Sötét energia - új elmélet (Big Melon)

Hozzászólás Szerző: szucs_g » 2009.12.12. 19:36

Szíves figyelmetekbe ajánlom Kisfaludy György világszemléletét. Ő többek között arra gyanakszik, hogy egy hatalmasra puffadt fekete lyuk belsejében csücsülünk, amit a távcsöveinkkel látunk az a múlt. A fekete anyagról ősink is tudtak. Fekete Madonnának hívtuk és ma is láthatjuk köztéri szobraink között. Itt vidéken legalább is. Ő a kor anya, az Idő maga, aki folyamatosan szüli Fiát, a fényt, energiát pl. a Napunk belsejében. Mert remélem nem hiszitek el, hogy némi munícióval év milliárdokig kitart a Nap. :-)
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”