A sötét energia

konan99
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2010.11.02. 18:53

Re: A sötét energia

Hozzászólás Szerző: konan99 » 2010.11.09. 18:51

sziasztok...

Hát van egy kérdésem... elvileg a sötét energia az univerzum tágulásáért felel... ha ez igy van akkor valamilyen kapcsolatba tud lépni a téridő anyaggal ugye? és ha kapcsolatba tud lépni, és képesek lennénk irányítani a sötét anyagot, akkor lehetséges lenne az, hogy utazzunk az időben???
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: A sötét energia

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.11.09. 20:24

gy írta:

> elvileg a sötét energia az univerzum tágulásáért felel...

NEM, nem ő felel érte. Ő a tágulás gyorsulásáért felel.

> ha ez igy van akkor valamilyen kapcsolatba tud lépni a téridő anyaggal ugye?

A téridő NEM anyag. Ezért a sötét energia nem tud "kapcsolatba lépni vele". Amúgy a téridővel állandó kapcsolatban van, ezt hívják az anyag gravitációs hatásának, ennek a részleteit korábban leírtam.

> és ha kapcsolatba tud lépni,

NEM TUD

> és képesek lennénk irányítani a sötét anyagot,

Reméljük, előbb-utóbb képesek leszünk.

> akkor lehetséges lenne az, hogy utazzunk az időben???

Ez sajnos akkor sem lesz lehetséges. De a két dolognak (a sötét anyag irányításának és az esetleges időutazásnak) semmi köze sincs egymáshoz.

dgy
delta
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.11.03. 08:11

Re: A sötét energia

Hozzászólás Szerző: delta » 2010.11.10. 11:38

Szevasztok Kedves fórumozók ! Volt szerencsém Dávid Gyula több előadás sorozatát is végighallgatni és mondhatom, lebilincselő a tudása és a stílusa is. Igen, Ő valóban fizikus, a szó legnemesebb értelmében. A téma, amit részletesen ecsetelt - az univerzum és az elemi részecskék létrejötte, viselkedése, leírásuk matematikája - mindig is nagyon érdekelt. Azt hiszem semelyik ezzel foglalkozó könyv nem volt és nem is lesz annyira részletes, mint az Ő előadásai.
Egy 2008-as előadáson DGy előre jelezte, hogy 2009-ben Nobel díjat fog kapni valaki a Higgs-bozon felfedezéséért. NOs ez nem így lett, nagyrészt az LHC több, mint egy éves kényszer leállása miatt.
A sötét energiára visszatérve, ahogy korábban DGy írta már, egyenlőre az csak pusztán matematika. Ha valóban létezik, akkor az a nagy egyenlet egyik ismeretlene - egyenlőre. Ha viszont nem létezik, akkor az egyenlet teljes átírást követel.
A Higgs-bozon felfedezése és pontos matematikai leírása, vagy nemlétezésének bizonytása amúgy is nagyon fontos eleme a Nagy Egyesített Elméletnek.
Ha ez megszületik végre, akkor a sötét energia - illetve az, emit ma ezen a néven említünk - is benne lesz.
Ma én úgy látom, hogy ha a NEE a fizika és a matematika tudományának legnagyobb eredménye lenne, ami olyan helyzetet teremtene, hogy most már mindent tudunk, min lehet még gondolkodni ?
Az ember már most is néha istennek képzeli magát, mit tenne a NEE birtokában ?
Mit gondolsz erről Gyula ?
Üdv: Deli Tamás
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: A sötét energia

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.11.10. 12:20

Kedves Tamás!

Bocs, de most nincs időm részletesen írni, mostantól az egész hétvégémet a Túlélőverseny szervezése és lebonyolítása foglalja le. A jövő héten visszatérek a kérdésre.

Egy nagyon fontos dolgot mindenesetre azonnal szeretnék leszögezni, mielőtt elterjed, és félreértésekre ad alkalmat:

A "sötét energia", azaz kvinteszencia NINCS BENNE sem a Standard modellben, sem a majdani Nagy Egyesített elméletben!!! Lehet, hogy egyszer benne lesz, de a NEE (GUT) jelenlegi előfutár-elméleteiben nem szerepel.

A Higgs-bozon felfedezése viszont nem a majdani Nagy Egyesítésnek, hanem a jelenleg általánosan elfogadott Standard modellnek lesz a - végső, ma már egyetlen hiányzó - bizonyítéka. Az elmélet számos egyéb megjósolt következményét már igazolták, ezért is bízunk benne, és ezért hisz mindenki a Higgs közeli felfedezésében.

A majdani Nagy Egyesítés természetesen tartalmazni fogja mindazt, amit a mai Standard Modell (meg még egy csomó mást is), tehát abban is benne lesz a Higgs, de már nem újdonságként, bizonyítékként.

A többit a jövő héten.
dgy
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A sötét energia

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.11.10. 12:42

delta írta:...olyan helyzetet teremtene, hogy most már mindent tudunk, min lehet még gondolkodni ?

Eszembe jut a régi történet: melyik fizikusnak is, talán Bohrnak mondta középiskolai tanára: nem érdemes fizika szakon továbbtanulnia, fizikából szinte már mindent tudunk, egy-két apróságot lehet még felfedezni... Aztán ez az "egy-két apróság" elég messze vezetett...
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: A sötét energia

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.11.10. 12:57

SzZ írta:
> Eszembe jut a régi történet: melyik fizikusnak is, talán Bohrnak mondta középiskolai tanára: nem érdemes fizika
> szakon továbbtanulnia, fizikából szinte már mindent tudunk, egy-két apróságot lehet még felfedezni...

Max Planck-kal történt ez , ifjúkorában, az 1870-es évek elején...
dgy
delta
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.11.03. 08:11

Re: A sötét energia

Hozzászólás Szerző: delta » 2010.11.10. 15:56

SzZoli írta:
delta írta:...olyan helyzetet teremtene, hogy most már mindent tudunk, min lehet még gondolkodni ?

Eszembe jut a régi történet: melyik fizikusnak is, talán Bohrnak mondta középiskolai tanára: nem érdemes fizika szakon továbbtanulnia, fizikából szinte már mindent tudunk, egy-két apróságot lehet még felfedezni... Aztán ez az "egy-két apróság" elég messze vezetett...

Igen, igazad van, de gondolj bele, ha tényleg megszületik a NEE, amivel elméletileg már a fekete lyukak belsejében zajló falyamatokat is le tudjuk írni, akkor gyakorlatilag az egész univerzum modellezhető lesz. Ez nem azt jelentené, hogy mindent tudunk róla ? Én egyszerűen elképzelni sem tudom, hogy ez megtörténhet.
Szinte naponta fedeznek fel újabb objektumokat (lásd Sárneczki Krisztiánék által felfedezett legújabb szupernóvát, ami feltehetően egy új osztályt nyit), amiket szintén le kell tudni írnia az elméletnek. Eddig azonban csak a kérdések gyűlnek.
Üdv: delta
konan99
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2010.11.02. 18:53

Re: A sötét energia

Hozzászólás Szerző: konan99 » 2010.11.13. 19:10

Nekem ez a s.e. még mindig homályos. az univerzum tágulásának seb. ért felel eddig meg van. De hogy? mi csinál ez az univerzummal hogy sebességet adneki??:O(mármint a táguláshoz) ezt nem vágom. Én ugy gondolom még mindig nincsen ilyen sötét energia. Ha tágul az univerzum hova tágul? Jó mondjuk ezzel kapcsolatban én gondolok valamire de ezt nem merem kiirni:D
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A sötét energia

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.11.16. 15:53

Franky írta:Bár világosan le van írva, hogy a sötét energia, és a sötét anyag létezése még nincs bizonyítva, csak különféle egyenletekkel van leírva az anyag különböző tulajdonsága, és hatása az őt körülvevő anyagokra.


Hol is vagyon leírva hogy a sötét anyag létezése nem bizonyított?
Én úgy tudom hogy megfigyelési tények (túl gyorsan forgó galaxisok, garvitációs lencsék, stb.) támasztják alá a létezését, csak azt nem tudjuk mekkora hányada lehet "normál anyag" és mekkora hányada valami egzotikusabb cucc.
90/900 refraktor
konan99
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2010.11.02. 18:53

Re: A sötét energia

Hozzászólás Szerző: konan99 » 2010.11.16. 18:40

én meg most láttam, hogy bizonyítva van. legalábbis azt monnyák hogy biztosan létezik. :(
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”