Csillagászat a mitológiákban

Hajni
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.01.12. 13:24

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Hajni » 2012.01.12. 17:04

[quote="Vizi Péter"]Zecharia Sitchin egy orosz születésű, amerikai gazdasági ember volt, amatőr sumerológus, ugyan mitől volna szakember a témában? Ugyanis már az alaptézisét sem sikerült semmivel sem alátámasztani (Nibiru létezése...), a többi tévelygését nem is érdemes idecitálni. Felépített egy nagyon tetszetős és hihetőnek tűnő mítoszt, amit azonban sem csillagászati, sem archeológiai, sem mitológiai szempontból sem sikerült igazolni senkinek. Daniken 2.[/quot

Őszintén szólva én örülök annak, amit írsz, mert akkor a Nibirutól már semmiképp sem kell tartani! :-)
Sárki
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2011.12.10. 17:09

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Sárki » 2012.01.12. 17:21

Őszintén szólva én örülök annak, amit írsz, mert akkor a Nibirutól már semmiképp sem kell tartani! :-)[/quote]
Ha létezne már évek óta látnánk és a gravitációs hatása szerintem mostanra már legalább olyan jelentős lenne, mint a Holdnak.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.01.12. 17:56

Kedves Hajni! Most látom, hogy nem reagáltam (juj de csunya szó: tehát nem válaszoltam) egy korábbi kérdésedre.
Az ősi társadalmak többnyire a pusztító természeti jelenségektől féltek: árvíztől, földrengéstől, vulkántól, a sivatagi népek pl. a homokviharoktól, forgószelektől. Gondoldd el, hogy az ősi kulturák egy része (Mezopotámia, Kína, Egyiptom) folyami kulturák voltak, ott a nagy árvizek (egyiptomi szemmel néha a nagy szárazságok) pusztítók voltak. (Lásd pl. az Ótestamentumban is megörökített a hét szük esztendő legendájában). A természeti csapásokat azután valami felsőbb hatalom büntetésének, bosszújának vélték.
(Ez így megint nagyon leegyszerűsített, de lényege ez.) Nyelvtörténeti adatok bizonyítják, hogy az legkorábbi istenek neve valamelyik természeti csapásban, félelmes jelensében gyökerzik.
Az ősi Mezopotámiában az uralkodó az isten képviselője, ill. maga az isten látható alakja volt. Voltaképpen őrá irányult a tisztelet, esetleg tőle féltek. (Theokratikus táradalom.)
A mezopotámiai (és az egyíptomi) társadalomban a csillagász-papok egyik feladata a naptár számolása volt, a másik (pl. babiloni) feladat birodalom jövendő sorsának megjóslása volt. Valahogyan abból a gondolatmenetből kiindulva, hogy ha az égbolt-mézők megállapíthatják az évszakok beköszöntét - amit persze valóban, tapasztalati alapon jól meghatároztak - akkor talán mást is meglátnak a jövőből. Valahogyan így kezdődött az asztrológia.
"Visszatérő bolygókról" és egyebekről viszont fogalmuk sem volt. Hiszen ehhez tudni kellett volna a bolygórendszerről. A babiloni csillagászok láthatóan úgy érzékelték, hogy minden égitest kb. egyformán "vándorol" az égen, egyforma távolságban. Az, hogy egy bolygó közelebb, a másik távolabb van, nagyon késői görög felfedezés!
No, most ennyit. Üdvözlettel: Lajos
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.01.13. 10:05

Kedves Hajni!
Ha érdekli, van egy 60 oldalas egyetemi jegyzetem a csillagképek mitológiájáról és modern érdekességeiről. Ha megadja az e-mail címét, szombat este szívesen átküldöm. Kérem válaszoljon az én e-mailemra:
arbar@t-online.hu.
címre.
Szép hétvégét: Lajos
Hajni
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.01.12. 13:24

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Hajni » 2012.01.15. 13:17

Kedves Lajos, azóta már írtam önnek, és meg is kaptam az anyagot, amit itt is nagyon szépen köszönök. Szép kis feladat lesz átnézni, de őszinte kíváncsisággal fogok hozzá.
Azért nem tudtam előbb írni, mert nem tudtam fellépni a fórumra:-)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.01.15. 14:24

Köszönöm, megkaptam levélben is.
Azt hiszem a szélesebb körü ismeretterjesztésel foglalkozóknak sem árt egy kis csillag-mitológia, mert tapasztalatom szerint megfogja a fiatalok érdeklődését is.
Ha módom van szívesen segítek tovább is. Üdvözlettel: Lajos
Sidius

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.01.15. 16:55

Kedves Lajos!
Ha mód van rá, én is köszönettel venném a már említett jegyzetet. Hasznát is venném, meg egyébként is érdekel.
A címem: sidius4@gmail.com
jobarát
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.02.18. 22:51

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: jobarát » 2012.02.18. 23:55

Kedves Hajni. Először is ne keverd össze az univerzumot a csillagokat és bolygókat az isten fogalommal.
Istennek semmi köze az Univerzum keletkezéséhez, mivel ő is egy univerzumi termék.

Az hogy jártak e itt valamikor más lények erről csak mesék jeleznek amelyek vagy igazak, és lehetnek igazak, vagy csupán az emberi fantázia termékei. Hisz ha emlékszel minden szigetvilág törzsi népe istennek hitte az odaérkező hajósokat is. Tehát épp igy hihette valamikor bármelyik nép ha nálánál fejlettebb, erősebb letarolta.

egy viszont igaz, hogy különös hogy a világon, több helyen is egyszerre hirtelen megokosodtak az emberek és elkezdték leírni a gondolataikat, mindenhol hirtelen születéssel öröklött lett az uralkodói cím, mert az őseik istenek voltak stb. Tehát el képzelhető hogy valamikor sok ezer évvel ezelőtt idetévedt egy nálunk fejlettebb civilizációnak űrhajója és itt ragadván felosztották maguk között a megismert földrészeket, mondván ők az égből jöttek és ők maguk az istenek-- különösen ha belegondolunk, hogy bárhol szülessen az élet itt vagy más bolygón egyben biztos megegyeznek az egoizmusukba a hatalomra való törekvésben a kiskirályi babérok utáni vágyban.

Hogy az emberek mindig figyelték a csillagokat és a Napot? Az természetes, hisz részben egy-egy meteor veszélyt jelentett a másik anélkül nem lettek volna képesek beosztani a napokat nem tudtak volna naptárt készíteni, és ami nagyon fontos a növény és állattenyésztésnél a legfontosabb hisz az által voltak képesek időben ültetni aratni élemet termelni.

Isten? Az emberi intuíció és transzcendens gondolkodás épp saját leke által ráérzett egy isteni teremtőnek létezésére. DE! mivel soha nem látta, megmagyarázni egyik vallás se volt képes, mit tettek? Kihelyezték a kozmosz végtelenségébe és nem volt rá többé gond. Mondván olyan hatalmas hogy az ő szeme mindent lát vagy is ne lopj ha éhezel a gazdagtól, mert bűnt követsz el-- ez egy nagyon hasznos taktika volt a mindenkor meglévő éhező tömegekkel szemben. Igy találták ki a jóknak még ha éhen is halt a mennyek országát a bűnösöknek a pokolt. Semmi de semmi nem igaz abból amit bármelyik vallási papok leírtak.

két dolog igaz tényleg van Isten és tényleg van lelke az embernek de minden élőnek a virágnak az állatoknak.

Nagyon ritka képességgel áldott meg a sorsom amiről egész életemben hallgatni voltam kénytelen, mert többet ért a képességem, mint ma egy műholdas leskelődés.Vagy is a politika lecsapott volna rám és én utálom a politikát, mert épp olyan sóder, mint a vallások maszlagjai.

Ha többet szeretnél tudni, keresd a blogomat amiben elmeséltem mindent. A legkönnyebben akkor találod meg ha beírod a keresőbe a második fejezet cimét; • 2. fejezet. Létezni a Mindenségben
Sárki
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2011.12.10. 17:09

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Sárki » 2012.02.21. 17:08

Ön vagy elmeháborodott vagy troll.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.02.21. 17:21

Sárki írta:Ön vagy elmeháborodott vagy troll.

Tehát hagyjuk...
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”