Csillagászat a mitológiákban

Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.11.13. 15:32

Ha már itt tartunk, egy halom női csontot idén nyáron temettek el, mint Petőfi földi maradványait... :cry: :evil:
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.11.13. 16:15

Háát, beleolvastam a megadott linkbe. Szó, ami szó nekem az tetszett a legjobban, amikor a "rácspontok" számításával az cikk írója rögtön összefüggést talál a gízai nagy piramissal és a teotihuacani piramissal. Most már csak az a kérdés, mi az a rácspont? Ezoterikusoknál valami becsípődés lehet, hogy nyakatekert számításokkal különböző egyezéseket találnak építmények és égi dolgok között, főleg a nagy piramisnál. Ilyeneket például a piramis magasságának négyzetének a köbgyöke lábban megadva megegyezik a sarkcsillag Alexandriából mért magasságának reciprokával milliméterben. És ez határozta meg a dinoszauruszok kipusztulását. :lol:

Na, nem kínozom tovább magam, inkább megyek észlelni.

Zs.
Tamás5
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.11.08. 11:59

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Tamás5 » 2015.11.13. 17:00

A weboldal valóban komolytalan(csak a szöveg miatt linkeltem be, mert már máshol is találkoztam többször vele)a tudósok kérdése valóban nem fekete-fehér kérdés..., és nem a csillagászokra utaltam. A mai tudományok mögött pedig pont azok a csoportok állnak, akik terjesztik az ezoterikus szemetet, s eszméik mindenben benne vannak - na de ez már tényleg nem mitológia, s főleg nem csillagászat.

Mégegyszer köszönöm a segítségeteket, a legjobbat kívánom a csillagászközösségnek!

Üdvözlettel
Tamás
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.11.13. 17:43

astrohist írta:"[

Eléggé sértő vélemény, de szerencsére nem igaz. Egy valódi tudományos kutató "nem adja el a lelkét".
Természetesen mindig is voltak, ma is vannak olyan diplomás emberek - főleg a humán tudományok terén -, akik valamiféle népszerűség hajhászásból, politikai vagy anyagi érdekből valótlanságokat állítanak, ill. meghamisítanak adatokat.


Kedves Astrohist!

Minden tiszteletem ellenére hadd jegyezzem meg, hogy az Ön válaszának "főleg a humán tudományok terén" kitétele ugyanolyan bántó és ugyanúgy hibásan általánosít a humán értelmiség kárára, mint az Ön által sértőnek véleményezett hozzászólás. :lol:
Üdvözlettel:

Bozsoki Artúr
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.13. 18:21

Artúr, Artúr. Te már kötekedsz. . Hivatásosról, nem dolgozóról volt szó.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.11.14. 00:44

"Minden tiszteletem ellenére hadd jegyezzem meg, hogy az Ön válaszának "főleg a humán tudományok terén" kitétele ugyanolyan bántó és ugyanúgy hibásan általánosít a humán értelmiség kárára, mint az Ön által sértőnek véleményezett hozzászólás. :lol:
Üdvözlettel:"


Ha összevetjük a természettudományokra hivatkozó hamis közléseket és állításokat a humán tudományok terén terjesztett blődlikkel (csak hazai vonatkozásban: barguzini Petőfi, Petőfi mint Széchényi fia, sumer-magyar rokonság, magyar-hún-szkita rokonság, hun-magyar-örmény szótár, pilisi szakrális hely, pilisi Fehérvár, magyar mint minden nyelv őse, 30 000 éves rovásírás, boszniai piramisok magyar feliratokkal, stb.) a természettudományokat kiforgató áltudományos nézetekkel, akkor azt látjuk, hogy az utóbbi téren jóval kevesebb a tévhitek száma. Ez nem a humán tudományok valódi művelőinek hibája, és - amint "géza" rátapintott -, nem is őket marasztalom el. Ez onnan ered, hogy ma már a természettudományok és a műászaki tudományok tényei szigorú matematikai törvényszerűségek közé szoríthatok A humán ismeretek kritériumai jórészt sokkal lazábbak, és ezért tágabb tere van a szélhámosok tudatos félremagyarázásának.(Egy állítólagos ufo felvételről a fotós, vagy számítógép szakember pillanatok alatt megállapítja a csalást, de pl. egy hamisított kódex, kézirat csalását igen sok apró munkával, és sokoldalú tárgyismerettel lehet csak kimutatni.) De szerencsére a történettudomány, régészet, nyelvtudomány, néprajz, filológia, stb. ma már szintén egyre szigorúbb és egzakt módszereket alkalmaz, és igénybe veszi a természettudományok eszközeit (kísérleti régészetet, kormeghatározás, embertani vizsgálati módszerek, légi- és műhold felderítés, stb.) A baj csak ott van, hogy ezekről a laikusoknak még nincsen tudomása. Lényegében azt akartam mondani, hogy a humán tudományokban az áltudományos szélhámosok könnyebben be tudnak férkőzni, a valódi adatok torz, vagy megcsonkított bemutatásával, esetleg valótlan állításokkal, mint a természettudományoknál, ahol egy állítólagos szenzációs felfedezésre a kollégák azt mondják, hogy kérem, tessék ezt a már ismert törvényszerűségekkel megmagyarázni, vagy tessék a döntő kísérleteket bemutatni.
A tudós mezbe öltözött szélhámosok nagyon szeretnek határterületeken mozogni: olyan területeken, amelyekben a természettudós járatlan mert nem ismeri a humán tudomány módszereit, a humán kutató pedig nem ismeri a természettudományos kontroll lehetőségeit.
Egyébkánt ha a hozzászóló ismerné az utóbbi évtizedekben végzett munkáimat, láthatná hogy az főleg a humán és a természettudomány határterületére esik (csillagászat, térképészet - történettudomány, nyelvtudomány, néprajz), vagyis ha sértésnek veszi a tényeket, akkor elsősorban önmagamat sértettem meg. BQ.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.12.26. 21:58

Sziasztok!

Ez a topik már régen került elő. :-)

Egy hónapja voltam utoljára észlelni, azóta csak a ködöt,meg a felhőket látom, meg aztán karácsony is van, így egy érdekes, idevágó témáról írtam a blogomban, a betlehemi csillagról. Akit érdekel, itt olvashatja:

http://astricus.blogspot.hu/2015/12/a-betlehemi-csillag-rejtelye.html

Zs.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.12.27. 18:00

Kösz, Zsolt, jó gondolat volt ezt a témát "karácsonyi olvasmányként" leközölni.
Akit részletesebben érdekel a téma, alapos ismertetést találhat:
Ponori Thewrewk Aurél: Csillagok a Bibliában (Bp. 1993) és
Teres Ágoston: Biblia és asztronómia (1998) c. könyveiben.
Azt, hogy a derék Dionisius Exiguus (magyarul: Vézna Dénes) apát Jézus születésének időpontja meghatározásában (ami egyébként nem volt számításának elsődleges célja, ő húsvét számító táblázatot kívánt összeállítani) tévedett, már a középkori egyházi emberek is sejtették, mivel Josephus Flavius munkájából egyértelműen kiderül, hogy "Nagy" Heródes Kr. e. 4-ben meghalt, tehát ha "kerestette" az újszülöttet, annak korábban kellett történnie (Kr.e. 4 előtt). Érdekes véletlen, hogy Heródes halálának időpontját egy teljes holdfogyatkozás erősíti meg, amely közvetlenül a halálakor következett be (és persze az időpontja csillagászati úton könnyen kiszámítható).
Másrészt az is kiderül, hogy a híres újkori festőktől a karácsonyi üdvözlő lapokig a betlehemi istállót ábrázoló képeken rendszeresen látható üstökös téves ábrázolás, mert ebben az időben nem volt puszta szemmel látható üstökös az égen. A kora-középkori piktorok tudták is, hogy szó sincsen üstökösről, az ő ábrázolásaikon még mindig csillag látható Betlehem felett. (Egyébként az ókori tudósok az üstökösöket nem tekintették égitestnek, és az akkori asztrológusok - a Bibliabeli "mágusok" - nem jósoltak volna belőle semmi féle meghatározott eseményt; a bolygó helyzeteknek viszont jól kidolgozott jelentés rendszert tulajdonítottak.)
Egyébként érdekes módon a görög-római annalesek nem tartják számon ezt az érdekes, ritka háromszoros együttállást (vagy csak nem maradtak fenn ilyen feljegyzések), ezzel szemben a mezopotámiai csillagászati táblázatokból a perzsa Seleukida-éra idejéből a 304/305. évre (a mi naptárunk szerint Kr.e. 7/6.) szóló táblázat töredékek - 4 darab - megadja ennek a jelenségnek idejét. A mezopotámiai mágusok tehát tudta az asztrológus szemmel jelentős eseményről. Az Újszövetség leírói (Máté) viszont nem volt tudós ember, főleg az ékírást nem ismerhette, tehát egy élő hagyomány, vagy kortárs adat alapján írt az égi jelenségről. - BQ.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.12.27. 19:11

Köszönöm Lajos Bácsi!
Én két könyvből dolgoztam, melyeket régebben olvastam. Az egyik Teres Ágoston könyve, amit említettél, a másik Mark Kidger A Betlehemi Csillag (1999) című munkája. Neki a nóváról van is egy elmélete, amely kínai és koreai feljegyzésből indul ki. Mindkét dokumentumban írnak egy "vendégcsillag" felbukkanásáról a mai Sas és Bak csillagképek között, ami márciustól 70 napig volt látható. Igaz a kínaiak Kr.e.5. évet a koreaiak Kr.e.4. évet adnak meg, de a március feltűnés és a kb 70 napos láthatóság megegyezik.
Máté érdekes dolgot ír, szerinte a csillag keleten állni látszott, azaz a háttércsillagokhoz képest nem mozdult el. Én ebből arra következtetek, hogy nem naprendszeri objektum volt. A másik érdekesség, hogy nem volt feltűnő, hiszen Heródes és tudósai a csillag meglétéről csak a megérkező bölcsektől szereztek tudomást. Pl. egy szupernóva, mely hónapokig esetleg még nappal is látszik, biztosan feltűnt volna Heródeséknek. Egy nóva, melyet "csak" az égboltot rendszeresen észlelő, hivatásos csillagászok vesznek észre és értelmezhetik a jelentését, jobban megfelel a Máté által közölteknek. Az is érdekes még, hogy Lukács, aki még szőrmentén foglalkozik a születéssel, már meg sem említi a csillagot. Szerintem ez is alátámasztja, hogy a laikusok az égbolton semmi rendkívüli eseményt nem láttak, csak az akkori "szakemberek", akik el is indultak, talán Babilonból. Itt ugyebár ekkor fejlett volt a csillagászat.
Kidger a DO Aquilae változóban véli megtalálni a kínaiak nóváját, bár ezt 2013-ban az AAVSO cáfolta egy cikkében, hiszen a legnagyobb kitörésekor sem fényesedik fel 8.5 magni fölé, azaz a bölcsek szabad szemmel nem is láthatták. Sajnos a kínai feljegyzés pontatlanul adja meg a "vendégcsillag" helyét, így a Sas és a Bak határán kb 10°-on belül bárhol, bármelyik csillag lehetett a kínaiak nóvája.

Zs.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.12.27. 19:58

A bolygók együttállása napokig, talán hetekig szinte álló képet mutatott az égen. Aztán picit megint távolodtak és újra "összeálltak". Szinte jojóztak egymás körül, ha jól nézem a planetárium programban, háromszor is. Lassan mozgó bolygókról van szó, nem Vénuszról.
A DO Aql lehet, hogy mostanában (évszázadokra visszamenően) nem jött fel 8,5m fölé, de azt nem tudom, állíthatjuk-e, hogy 2000 éve mit csinált. Típusa szerint lassú nóva.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”