"Általános árapály"- mi az?

Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.07.24. 22:18

Tisztelt csillagvárosia!

Csapjatok a lovak közé :!:
Már itt is érezhető az olimpia szele.
6 nap alatt, 64 hozászólás !!
Szerintem ez a szám a csúcstartó :!: ;)
Bogáncs.
gépész
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2012.07.19. 08:09

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: gépész » 2012.07.25. 10:05

Szerző által törölve.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gépész 2012.07.27. 07:31-kor.
gépész
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2012.07.19. 08:09

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: gépész » 2012.07.26. 02:19

Szerző által törölve
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára gépész 2012.07.27. 07:23-kor.
gépész
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2012.07.19. 08:09

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: gépész » 2012.07.26. 12:18

Szerző által törölve
Nem kevés munkámat törlöm most, persze rossz szájízzel. Csak azért jelzem, hátha nektek ezzel örömöt, megelégedettséget okozok. Aki pedig amiatt aggódik, hogy visszatérek ide valaha, megnyugtatom...nincs az a pénz!
jkgasbdhf
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2013.06.09. 11:55

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: jkgasbdhf » 2013.08.02. 21:32

Jó hogy van ilyen topik, felrakhatok műholdpálya méréseket. Amelyek az égitestek árapály mozgásának is kismintái.

130710.PF1.4.png

A diagramon egy földközeli műhold árapály okozta perigeum forgásának fél periódusa látható. Ami azt jelenti, hogy az ellipszis pálya nagytengelye a pályasíkban forog, (268 nap/ford, pontosított). A perigeum és apogeum által leírt görbék a forgássíkot adott fordulatnál metszik (felszálló és leszálló csomópontok).
Ez a jelenség a Naprendszer bolygóinál is ismert, mint perihelium forgás. Amit azonban nem árapállyal, hanem a relativitással magyaráznak (Merkúr). Hát furcsa egyezés ez, lehet hogy én tévedek, és ez is csak relativ?

Van még sok ilyen diagramom, több tízezer mérési pontból, a műholdak különféle mozgásformáiról: precesszió, hajlásszög és excentricitás változás stb. Mindegyik analóg az égitestekével, és egyik érdekesebb mint a másik!

Elkeserít viszont az, hogy mindegyiknek más fizikai magyarázata van, mint amit én annak gondolok: az árapály? Relativitás, sötét anyag stb. Hát lehetséges, hogy akkor árapály nem is létezik? Kár- mi lesz a meghitt tengerparti sétákból?
Ha viszont látok érdeklődést, akár száz ilyen diagramot is feltehetek, és mindegyikre kitalálhatjuk, hogy ez most sötét anyag, sötét energia, ősrobbanás, általános vagy speciális relativitás?
De megértem, ha jobban vágytok a sötét anyag ismeretére- mert ami elérhetetlen, az igen nyugtalanító: felcsigázza a képzeletet. :roll:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.08.02. 22:46

jkgasbdhf írta:Ez a jelenség a Naprendszer bolygóinál is ismert, mint perihelium forgás. Amit azonban nem árapállyal, hanem a relativitással magyaráznak (Merkúr).


Ennek azert olvass meg utana: a newtoni mechanika altal szamolt es a perihelium-precesszioban megfigyelt, evszazadonkenti 43"-es elteresre ad csak magyarazatot az altalanos relativitas elmelete.

--mpt
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.03. 14:04

Kedves jkgasbdhf (jkgasbdhf)

Nemtom, hogy kell ejteni...
Számomra fura, hogy ha név nélkül jössz ide a fórumunkra, és meg egy tisztességes becenevet sem bírtál kitalálni.
Biztos oka van, de ez most mindegy.

Mielőtt nagyon messzemenő következtetéseket akarsz levonni a grafikonodból:
1. Leellenőrizted az adatgyűjtés pontosságát, annak várható (számolható) és random hibáit?
2. Leellenőrizted, hogy a magassági adatokat miből számolták? Mihez képest?
Referenciapont? Földfelszín? Tengerszint?
3. Meg vagy arról győződve, hogy a pontok, amik a diagramban vannak, hosszú idősoron kerersztül stabilak, és mindig ugyan azt mutatják? Ha igen, akkor ezek apontok átlagok, vagy véletlenszerű minta a sokaságból?
Ha minte, mi alapján? Ha átlag, akkor ellenőrizted, hoyg az adataid normál eloszlásúak?
Ha nem stabilak, csináltál terndelemzést? Vagy bármilyen ciklikussági vizsgálatot?

Nem kell megválaszolnod nekem ezeket a kérdéseket, csak eleírtam, ahhoz, hogy érdemben foglalkozzunk egy fizikai jelenséggel, előtte meg kell győződnünk arról, hogy amit a diagram mutat és a valóság miylen kapcsolatban van. Az pedig az adatok megbízhatósága és pontossága elsősorban.

Aztán jöhet a fejtörés, hogy amit látunk azt mi magyarázza.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.08.03. 16:05

Kedves tobe!
Én ugyan nem foglalkozom titkosírás-megfejtéssel - mint a háborúk alatt a felderítők -, de azt hiszem a betűhalmaz alatt meghízódó levelező már szerepelt egyszer, nem nagy dicsőséggel, "gépész" néven. Legalább is stílusából, és zavaros fejtegetéséből ítélve. (Gondolom, Te is észrevetted, csak óvatosságból nem írtad.)
Aki nem tudja megkülönböztetni a Newtoni gravitációs perihélium elfordulást a relativisztikus perihélium mozgástól, az először olvasson át egy-két ismeretterjesztő cikket, könyvet. (Amit mpt okosan megírt.) Ami pedig a műholdak mozgását illeti, ott nagyon sokféle tényező közrejátszik, a légköri fékezéstől a Föld alakjáig! (Végtére is az első műholdak megfigyeléséből számolták ki a pontos föld-alakot, pontosabb gravitációs potenciál felületet, elsők közt néhai Izsák Imre honfitársunk!) - BQ.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.08.03. 16:23

Lajos bá, üdv, az nem igen én voltam ? Meg is lepődtem kicsit ... :)
jkgasbdhf
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2013.06.09. 11:55

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: jkgasbdhf » 2013.08.03. 17:39

Kicsit megváltozott ez a fórum, nem tudom érdemes e megtanulnom még? Mert állítólag egy "csillagvárosban" is elég öt igaz ember...eddig azonban csak téged látlak, persze többen elmentek.

Szóval: az árapálynak nemcsak erőtana, hanem energetikája is van, amit se az elméleti fizika, se a csillagászat nem ismer! Ezt jól igazolja ez az idézet: "Szabo Gyulanak teljesen igaza van abban, hogy az arapalyero M/R^3-bel aranyos" Már milyen árapály erő egy árapálypotenciál, ami csak energia, munka, nyomaték lehet? Talán a vizet is valamiféle erő forralja fel?
Szóval fogalmuk sincs az árapály energetikáról, ezért az általa okozott jelenségeket mindenféle ezotériával magyarázzák, melyeken csak lelkesülni lehet, igazolni nem. Illetve ha az mégis sikerül egy tudományos varázslósipka alatt, akkor inkább tragikus...
Forrai viszont kidolgozta az árapály energia alapjait, illetve azon dolgozik. De személyesen nem irhat ide, mert a fórum kizárta, a kukac is ráduplázott, és végül ő is így határozott.
(Egyébként kicsit furcsa, hogy másfél évig nem az se volt kiírva a neve mellé, hogy ki lett zárva? Hogy tudható legyen- nem csupán a saját elhatározásából "ignorálja a fórumot?)
Szóval ő többet nem jön, pedig sokkal többet mondhatna, mint én, aki még a saját nickem se tudnám kiejteni...

Perigeum forgása minden égitestnek kell, hogy legyen, beleértve a műholdakat, és az űrhajósok eldobott fogkeféit is. 25 műhold perigeumforgását küldhetném el, némelyik teljes fordulatát, másoké évekig eltart.
Azonban még többféle árapály okozta mozgásforma létezik:
- hajlásszög
- az excentricitás monoton változása, oszcillációja
- precesszió
- alakváltozások
Ezek a vizsgálat szerint egymással összefüggnek, akkor tehát a relativitással is? Kicsit fura...és még nem hallottam róla.
Forrainak van árapály energetikai modellje, és számítási metodikája, melyek az ismert pályamodellező programokból is hiányoznak még. Hiszen egy 100000 km távolságú műholdra csak nem hat a földi atmoszféra, az űratmoszféra pedig nem magyarázhat meg periódikus változásokat.
Az említett 25 db műholdat több, mint 30000-ből válogatta, van közöttük retrográd keringésű, és mindenféle más.
Tehát a diagramok nem levegőből jönnek.
Ha van érdeklődés, akár mind felrakom, az üres beszélgetéseitek helyett a gumilepődőt benyomó egyetlen golyóról (Miért nem kettő, hiszen két test probléma, vagy nem?).
És ha még lesz időm és kedvem felrakni az árapály energetikai elmélet alapjait, akkor elsőként a Hubble törvény árapály bizonyítását mutatom be. Amelyből kiderül, hogy a Hubble arányossági szám nem fizikai állandó, csupán a paraméterekből számítható együttható.
A további hozzászólásaim diagramok és kommentárok lesznek.
De most még két rövid válaszom lesz.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”